Ettekanne ruumi lineaarse perspektiivi maalimise teemal. Helitugevuse renderdamine tasapinnal
Klass: 4
Eesmärgid: kinnistada varem omandatud teadmised interjööri ja lineaarse perspektiivi kohta; arendada oskusi erinevate kunstimaterjalidega töötamisel; sisendada kunstilist maitset; kasutage tunni mänguvormi, mis soodustab kujutlusvõime ja fantaasia arengut.
Õppetöö varustus:
- õpetaja jaoks -õppevahendid lineaarses perspektiivis, illustratsioonid muinasjuttudele piltidega muinasjutu kangelased interjööri taustal; ruumi pedagoogiline joonis.
- Õpilastele - individuaalne töövihik kaunid kunstid "Reis fantaasiamaale" või paberit A-3, värve või värvipliiatseid ja viltpliiatseid, pintsleid, klaasi vett.
Sõnavara: Interjöör, lineaarne perspektiiv.
Õppetundide sammud:
- Korralduslik hetk - 2 min.
- Uue teema selgitus - 15 min.
- Praktiline töö- 25 minutit
- Õppetunni kokkuvõte - 3 min.
I. Organisatsiooniline hetk.
Õpilaste tunniks valmisoleku kontrollimine . Tervitused.
II. Õppetunni teade.
Täna meenutame, milline on perspektiiv ja interjöör. Fantaasia ja kujutlusvõime abil muudame tavalise interjööri muinasjutuliseks.
III. Teoreetilise teabe edastamine.
Mis see siis on perspektiiv?
Perspektiiv Kas täpne teadus sügavuse ja ruumi tasapinnalise edastamise kohta.
Vaatenurki on kahte tüüpi - lineaarne ja õhk. Õhk perspektiivi Kas värvimuutus eemaldudes.
Lineaarne perspektiiv - see on reegleid ja seadusi arvestav konstruktsioon, mida lähemal, seda suurem; objektid vähenevad eemaldudes. Lineaarne perspektiiv jaguneb eesmine ja nurk.(slaid number 2)
Nüüd liigume sisemusse . Mida nimetatakse interjööriks? Interjöör nimetatakse ruumi kui terviku või selle üksikute osade sisevaadet. See hõlmab ka mööblit, dekoratiivseid kaunistusi ja palju muud disaini. Sõna "interjöör" prantsuse keelest tõlgitud kui "sees". Interjööril on kolm mõõdet: kõrgus, laius, sügavus. Interjöör on eriti levinud maalimisel ja joonistamisel, samuti teatrimaalil.
Nendel maalidel on interjöör taust, mis lahendab keerulisi probleeme ja aitab sisu paljastada. Kompositsioonid on veenvad, sest kunstnikud võtsid arvesse kõiki interjööri ehitamise omadusi:
Esiplaan on suur ja selge.
2. Sügavusse ulatuvad jooned koonduvad ühel hetkel, mis asub silmapiiril.
3. Vertikaalsed jooned tõmbuvad kaugele kokku, kuid jäävad vertikaalseks ja üksteisega paralleelseks.
Interjööri joonistamiseks on oluline teada horisondi joont ja kadumispunkti, sest sellest tuleneb ülesanne anda ruumi joonise joonisel ruumi sügavus. Selleks kasutame lineaarse perspektiivi vahendeid. (slaid number 3)
Mida siluett?
Looduses, kui see pole majadega suletud, on see selgelt nähtav. Kus ta toas on?
Horisondi joon on kujuteldav joon ja see on alati meie silmade tasemel, ükskõik kus me ka poleks.
Interjöör on jagatud: eesmine ja nurgeline... Esikülg on see, kui näeme kolme seina: vasak, keskel ja paremal, samuti põrand ja lagi.
Perspektiivis paralleelsed jooned koonduvad üheks punkt laskumine.
Kunstnik sisse kompositsiooniline lahendus pilt võib muuta silmapiiri joone kõrgust ja pildi põhipunkti (pildi keskelt vasakule või paremale). Kui vaatenurk on pildi keskel, nimetatakse pilti frontaalne keskne vaatenurk... Kui vaatenurk asub pildi keskosast paremal või vasakul, nimetatakse pilti külgmine frontaalne perspektiiv.
Mida nimetatakse interjööri frontaalseks perspektiiviks? Nimetatakse interjööri perspektiivkujutist, mille üks sein on paralleelne pildi tasapinnaga eesmine perspektiiv.
Selleks, et teada saada, millise muinasjututegelase interjööri me joonistame, mõelge mõistatusele, mille leiutas meie kooli õpilane Sophia Zavyalova: (slaid number 7)
Vana nõid
Elab metsas onnis,
Onn pole lihtne
Aga kahju, et ei lenda.
Onn kahel jalal
Ja kõnnib mööda serva.
Ja vana naine on õnnelik
Sellises onnis elades!
(Baba Yaga)
See on õige poisid! Täna joonistame onni sisemuse kanakoibadele, milles Baba Yaga elab.
IV. Pedagoogiline joonis.
1. Ehitage ruum, kasutades horisondi joont ja ühte kadumispunkti.
2. Omadused puidust onn (palkseinte, puitpõranda ja lae joonistamine)
V. Iseseisev tööõpilased.
Enne kui olete vana ja kaasaegne sisustus (laud, tool, pink, taburet, peegel, voodi, vaip, pliit, mört ja pomelo, rind, käokell). Korraldage need õigesti muinasjututegelase onnis, andes interjöörile vintage või kaasaegne välimus... Saate oma esemeid välja mõelda ja lisada, samuti peategelase interjööri joonistada.
Interjööri perspektiiviülesannet "Muinasjutu külastamine" täidavad õpilased tööalbumis "Reis fantaasiamaale" või paberilehele A-3, kasutades pliiatseid, viltpliiatseid või teie valitud värve.
Vi. Õppetunni kokkuvõte.
Näitus ja õpilaste tööde hindamine.
Kodutöö: joonistage oma tuba suurele paberilehele. Asetage objektid õigesti, kasutades lineaarset perspektiivi.
Soovin teile edu!
Kasutatud kirjanduse ja didaktilise materjali loetelu.
1. Arnina N.L. "Õppetunnid ilust".
2. Kuzin V.S. “Kaunid kunstid ja selle õpetamise meetodid koolis”. Moskva "Agar" 1998.
3. Võgotski L.S. "Kujutlusvõime ja loovus lapsepõlves", psühholoogiline visand.
4. Subbotina L. Yu. Laste kujutlusvõime arendamine. Populaarne juhend vanematele ja õpetajatele / Kunstnik Kurov V. N. - Jaroslavl: "Arenguakadeemia", 1997. - 240 lk, Ill. - / Sari: "Koos õpime, mängime" /.
5. Elkonin D.B. "Mängu psühholoogia". M.: Pedagoogika, 1978.
6. Vene rahvajutud.
Mis vahet näete
pildil?
Kirjutamise aeg
Värvimisaeg -
maalid - ajastu
Renessanss
Keskaeg
Keskaeg
(5-15 sajandit)
saate maailma vaadata
nimetama
vertikaalne - alates
maa taevasse. Renessansi (15-16 sajand) nägemus
maailm on muutunud. Seda võib nimetada
horisontaalne - sügavale ruumi
Leonardo da Vinci "Viimane õhtusöök" Läbi sajandite kunstnikud
välja töötanud pilditehnikad
ümbritsev maailm lennukis,
mis siis muutus
määrused. Ühega neist oleme täna ja
saame tuttavaks.
Lineaarne perspektiiv
on tasapinnaline pildisüsteemruumi sügavused.
See süsteem sisaldab viise
pilte, mis lubavad
luua ruumi illusioon
lennuk. Kui maalite aknaklaasile maastiku,
mida me näeme väljaspool akent, saame
perspektiivjoonis ja klaas selles
juhul on pilditasapind. Objektide suurused, kuju, piirjoonte selgus
muutuvad visuaalselt sõltuvalt neist
kaugus.
A. Gerasimov.
"Bolšak" kaugus meie silmade mõõtmetest
esemeid tundub olevat vähendatud.
Kell Horisontaalsed jooned,
Näiteks,
raudtee rööpad, juhtmed, märgised
rajad kiirteedel taanduvad, justkui lähenevad
ühel hetkel nähtaval silmapiiril.
Kuid sammaste, majade, puude vertikaalsed jooned jäävad vertikaalseks, kuigi meie kaugusega vähenevad ka need.
Horisondi joon on seistes selgelt nähtavavatud ruumis ja vaata kaugusesse,
kus taevas kohtub maa või veega.
Mäele ronides tõuseb silmapiir ja jälgitav ala suureneb
Kui istud maapinnal, siis horisondi joonlangeb ja nähtavus väheneb. Rida
horisont alati
on tasemel
vaataja silm. Horisondi kolm peamist taset
Vaatepunkt allpool taset
horisont.
Asjad on joone kohal
horisont, nii et neid saab näha altpoolt.
Vaatepunkt silmapiiril.
Esemed on joonel
horisont.
Vaatenurk üle taseme
horisont.
Üksused on joone all
horisont, et saaksite neid näha
eespool. Tunni peamised järeldused
Horisont on kauge joon, edasi
mille taevas näib koonduvat maaga.
Kadumispunkt on osa horisondist
millised raudteed
silmist kaduda.
Silmapiir on teie kõrgusel
silm sõltumata sellest
kaugus maapinnast.
Esitluste eelvaate kasutamiseks looge endale Google'i konto (konto) ja logige sisse: https://accounts.google.com
Slaidiallkirjad:
Kadumispunktide lineaarne põhiperspektiiv
Sissejuhatus. Frontaalne perspektiiv. Nurgeline perspektiiv. Kolmepunktiline perspektiiv. Järeldus. Plaani
Kujutavas kunstis on ristkülikukujulisel rööptahulisel objektil 1, 2 või 3 kadumispunkti, sõltuvalt selle asukohast vaataja pilgu ja maali tasapinna suhtes.
Frontaalses perspektiivis kasutatakse üht (peamist) kadumispunkti, kui objekti raami moodustavad tasapinnad asuvad kas paralleelselt katina tasapinnaga või risti sellega, see tähendab, et objekt asub objekti suhtes "sirge" vaataja. Frontaalne perspektiiv
Sellises olukorras jäävad maali tasapinnaga paralleelsed jooned paralleelseteks, samal ajal risti asetsevad jooned lähenevad horisondi ühes punktis. Seda punkti nimetatakse peamiseks kadumispunktiks. Peamine kadumispunkt
P Kuubi eestvaade
Ruumi eestvaade
Tänava perspektiiv
Objekti võimalik erinev asukoht horisondi suhtes.
Kaldus (nurgeline) perspektiiv Objekti nurgaperspektiiv tekib siis, kui objekt asub horisontaaltasandil, kuid on pööratud maali tasapinna suhtes.
Kaldus (nurgeline) perspektiiv Kaldus perspektiivis jäävad paralleelselt ainult vertikaalsed jooned, teised aga lähenevad horisondi poole. Tulemuseks on kaks kimbu koonduvaid jooni vastavas kahes kadumispunktis.
Siin on võimalik ka objekti teistsugune asukoht horisondi joone suhtes.
Kadumiskohad on silmapiiril. Nende vaheline kaugus sõltub kaugusest vaatleja ja pildi tasapinna vahel. Mida kaugemal on vaatleja, seda kaugemal on kadumispunkt.
Objektide tajumine sõltub kadumispunktide vahelisest kaugusest.
1. Kui asetate kauged kadumispunktid üksteisele piisavalt lähedale, tekib tunne, et objektid ähvardavad teid - mulje on pigem dramaatiline. 2. "Normaalsem" välimus luuakse siis, kui üks kadumispunktidest (või mõlemast) on väljaspool joonist. 3. Mida kaugemale kadumispunktid külgedele lähevad, seda vähem nähtavaid moonutusi näeb vaataja valmis joonisel. Eelmise slaidi selgitus
Interjööri nurga vaatenurk
Tänavanurga perspektiiv
Reaalsel joonistamisel leitakse tavaliselt segasuvandeid: mõned objektid asuvad ees, teised erineva nurga all.
Sellistes olukordades kasutatakse konkreetse objekti jaoks erinevaid kadumispunkte.
Kolm kadumispunkti Seda perspektiivi kasutatakse siis, kui objekt ei ole vaatleja suhtes mitte ainult nurga all, vaid ka kaldpinnal vaatleja pilgu suuna suhtes (või vaatleja pilk on maapinna suhtes nurga all) .
Sageli on kõrghoonete kujutamiseks altpoolt või linnulennult vaja kolmandat kadumispunkti.
Seda perspektiivi nimetatakse kolmepunktiliseks. Inglise keeles, kui kolmas kadumispunkt on üleval, kasutatakse terminit Worm "s eye Perspektiiv. Worm" s Eye. Võrdle: vene keeles on olemas mõiste "konnaperspektiiv", mis tähendab väga madala horisontjoonega kujutist, kui objektid "tõusevad" vaatleja kohal.
Kujutavas kunstis on ristkülikukujulisel rööptahulisel objektil 1, 2 või 3 kadumispunkti, sõltuvalt selle asukohast vaataja silma ja pildi tasapinna suhtes. Frontaalses ja nurgelises perspektiivis asuvad kaduvad punktid silmapiiril, kolmepunktilises perspektiivis on üks punkt pildi üla- või alaosas (tavaliselt väljaspool seda). Erinevate objektide kujutamisel kohtab tavaliselt erinevaid variante: mõned objektid asuvad ees, teised erinevate nurkade all Sellistes olukordades kasutatakse konkreetse objekti jaoks erinevaid abipunkte. Summeerida
Tänan tähelepanu eest!
Teemal: metoodilised arengud, ettekanded ja märkmed
Arendus kaunite kunstide tunniks teemal "Lineaarse ja õhuperspektiivi reeglid" sisaldab tunni üksikasjalikku ülevaadet ja esitlust koos visuaalse materjaliga ....
Terminoloogiline dikteerimine "Mahu kujutis tasapinnal ja lineaarne perspektiiv. Valgustus" (6. klass)
Kujutava kunsti 6. klassi terminoloogiline diktaat koosneb 20 küsimusest, mis hõlmavad lineaarset perspektiivi, valgustust ...
Slaid 1
Lineaarse perspektiivi teooria põhisätted Täidis: Marina Zamorina 303 gr. Juht: pedagoogikateaduste kandidaat, dotsent S.I. Gudilina Kõik, mis on lilla - hüperlingidSlaid 2
![](https://i0.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img1.jpg)
Slaid 3
![](https://i2.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img2.jpg)
Slaid 4
![](https://i0.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img3.jpg)
Slaid 5
![](https://i1.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img4.jpg)
Slaid 6
![](https://i1.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img5.jpg)
Slaid 7
![](https://i1.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img6.jpg)
Slaid 8
![](https://i2.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img7.jpg)
Slaid 9
![](https://i1.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img8.jpg)
Slaid 10
![](https://i2.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img9.jpg)
Slaid 11
![](https://i0.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img10.jpg)
Slaid 12
![](https://i1.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img11.jpg)
Slaid 13
![](https://i0.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img12.jpg)
Slaid 14
![](https://i2.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img13.jpg)
Slaid 15
![](https://i2.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img14.jpg)
Slaid 16
![](https://i1.wp.com/bigslide.ru/images/1/568/389/img15.jpg)
Bulgaaria 1. keskkool
üksikute ainete süvaõppega.
Piirkonna õpetajate seminar
kunstiline ja esteetiline tsükkel sellel teemal
Kujutava kunsti tund 6 "A" klassis
sellel teemal:
"Perspektiiv"
Kujutava kunsti õpetaja
IIkvalifikatsioonikategooria
Bolgar 2009
Perspektiiv.
Siht:Õpetada ruumi ülekandmist pilditasandil.
Arendage perspektiivi joonistamise oskusi.
Kasvatage huvi ja vaatlust ümbritseva maailma vastu.
Seadmed ja materjalid:
1. Kunstnike maalid,
2. Skeemid perspektiivi konstrueerimiseks joonisel (slaidid)
3. Õpilastele: album, pliiats, kustutuskumm.
Tundide ajal
Org. Hetk.
Maastik (slaid 1.)
Poisid, öelge mulle, mida sellel pildil näidatakse? (maastik)
Mida soovib kunstnik maastikul näidata? (loodus, ruum)
Jah. Täna on meile selge, et maastik on eelkõige ruumi kujutis. Kuid arusaam ruumi kujutamise viisidest oli eri ajastutel erinev.
Vana -Egiptuse ajastul ei loonud kujutised kunagi illusiooni seina murdmisest, vaid järgnesid piki selle tasapinda, mis olid paigutatud ridadesse nagu kirjajooned. Tundus, et pildid marsivad ühtlaselt, kordades rütmiliselt žeste. Pilt edastati tasapinnale mitte sellisel kujul, nagu see silmale paistab, vaid sellisel kujul, mis kõige enam väljendab selle olemust.
1. Seinte värvimine. Iidne Egiptus. (slaid 2.)
Vanad egiptlased ühendasid ühel pildil pealtvaate, eestvaate ja profiilivaate.
2. Aed ja tiik. Iidne Egiptus. (slaid 3.)
Keskaja kunst keskendub inimeste vaimsele ja tundeelule. Piltidel on sümboolne ja jutustav tähendus.
3. Peaingel Miikaeli ime taimestiku ja loorberite kohta. Ikoon. Venemaa. 15. sajand. (slaid 4.)
Ikooni ruumil on oma ehitusseadused. Tundub, et ikoon avaneb selle ees seisva inimese poole. Ikooni read, kui need jätkuvad, koonduvad ees - palvetava inimese peal, nagu oleksid nad tema poolt suletud.
Renessansiajal valitses kunstis huvi tegelikult vaadeldava maailma ja inimese isiksuse uurimise vastu. Ja siis ilmus "aken", mille kaudu kunstnik vaatas kaugusesse ja sündis kontseptsioon - perspektiiv, horisondi joon, kadumispunkt.
Mis on perspektiiv?
Perspektiiv on vahend joonise sügavuse kuvamiseks, kujutise tasapinnale ruumi edastamiseks.
Näide: Kujutage ette raudtee... Kõik teavad, et rööpad valetavad paralleelne, mis tähendab, et need ei ristu kuhugi. (slaid 5.)
Aga kui me teele seame ja kaugusesse vaatame, siis tundub, et meiega kauguse korral lähevad rööpad lähemale, lähemale, kuni lõpuks sulanduvad ühte punkti. (slaid 6.)
Sama on näha, kui lähete välja tavalise tee sirgele lõigule. Ainult siin rööbaste asemel lähenevad teeservad. Punkti, kus rööpad või tee servad liituvad, nimetatakse kadumispunkt... See punkt peitub alati siluett. (slaid 7.)
Sõna "horisont" kõik on muidugi tuttavad. Selle sõnaga nimetame joont, mis eraldab nähtavat taevast nähtavast maast.
Silmapiir on kõrge ja madal, see on väljendusvahend. Maiste vahemaade edastamiseks on vaja kõrget vaatenurka ja kui horisondi joon asub pildi alumises servas, näeme taevalaotusi. (slaidid 8-9.)
Aga mis juhtub objektidega nende eemaldumisel? (slaid 10.)
Need vähenevad, värv muutub ...
Nimetagem lineaarse ja õhuperspektiivi põhireegleid:
1. Joonisel olevad sirged paralleelsed jooned lähenevad ühte punkti.
2. Objektid, mis lähevad kaugusesse, on vähendatud.
4. Objektide eemaldamisel kaotab värv küllastuse ja kontrastsuse, helendab.
5. Esiplaan on soe ja kontrastne, keskmine pehmem, kauge on kerge, üldistatud, kõik sulandub üldisesse õhuvihma.
Praktiline töö:
Täna joonistame tänava kõigi perspektiivireeglite järgi, kuid kõigepealt ehitame selle tahvlile.
(õpilased, kes töötavad tahvli juures, ehitavad tänavat, arutavad iga sammu)
1. Asetage leht horisontaalselt.
2. Joonista horisondi joon (kõrge)
3. Joonista tee, mille silmapiiril on kadumispunkt.
4. Kodus, alustades esiplaanist.
5. Töötame lihtsa pliiatsiga.
Õppetunni kokkuvõte:
Tööde analüüs - näitan kogu klassile parimat.
Töötage järgmises tunnis värvidega.
Kodutöö:
Lineaarse ja õhuperspektiivi jälgimine.
Võta kaasa värvid, purk, pintslid.