Lugu stepptantsu teemal. Koosseis teemal: Styopa hakib küttepuid

Vaadake slaide suurelt

Esitlus - Ettevalmistus süžeepiltide põhjal esseeks "Styopa lõhub küttepuid"

Selle ettekande tekst

SM Lugovskaja keskkool Ivanovo oblasti Kineshma munitsipaalrajooni Kõnearenduse tund 6. klassis

Tunni koht õppeprotsessis: kolmas tund jaotises "Verb" (pärast sellel teemal 5. klassis õpitu kordamist).

Universaalse õppetegevuse (UUD) arendamine: - isiklik (loova potentsiaali realiseerimine, positiivsete töötulemuste saavutamine); - regulatiivne (osalege eesmärgi seadmises, õppige oma tegevusi planeerima, hindama oma valiku õigsust, viima läbi sisekaemust), - kognitiivset (vormi ja sisu vahekorra mõistmine, keeleolukordade analüüs); - kommunikatiivne (osalemine erinevat tüüpi suhtluses). Vastuvõtmised ja meetodid. Sõnavaratöö (leksikaalne, õigekeelsus, etümoloogiline), tekstitoimetamine, sõnastikutöö, õpikutöö, arvutitehnoloogiate kasutamine.

Hoolitsege meie keele, meie kauni vene keele, selle varanduse, selle vara eest, mille meie eelkäijad on meile pärandanud. I. S. Turgenev

Br ... ilmselt hari ... (?) h ... rban p..leno hakkimisplokk muu ... va haige ... st

KÜTTEPUUD - küttematerjaliks raiutud puit palkides, plokkides või palkides ja väikesed küttepuud võsapuudega. (Küttepuidu hind on nüüd tõusnud. Küttepuid napib.) V. I Dahl. Elava suurvene keele seletav sõnaraamat
KÜTTEPUUD Saetud ja tavaliselt lõhutud puud, mida kasutatakse kütuseks. (Kaseküttepuud. Kuivad küttepuud. Küttepuude kudumine. Küttepuude lõhkumine. ◊ Kes metsas, kes küttepuudel.) Teate- ja infoportaal GRAMOTA.RU - vene keel kõigile

1. Kui tümps (khump, trügis, tukk - palgi lühike känd, postid) jaotatakse palgiks, siis hakkida. 2. Muide, nad torgivad, mitte ei torgi (vähemalt süstid, vähemalt küttepuud) (v. 1 konjug.). 3. Küttepuid tükeldatakse reeglina spetsiaalse tööriistaga - lõikuriga. 4. Muud toimingud küttepuudega tehakse tavaliselt kirvega - nad lõikavad. (Nad lõikavad puid küttepuude ja muude majapidamisvajaduste jaoks)

Kirves on tööriist, mille käepideme külge on tavaliselt jäigalt kinnitatud metallist tera, tavaliselt puidust. On olemas selline kirves nimega Tesla, mille tera on käepidemega risti pööratud.

Kirves Blade Butts Wedge Slotting Toe Beard

Kirves on omamoodi kirves, mis on mõeldud puidu raiumiseks. Lõikuril on nüri tera, mis ei lõika palki, vaid lõikab selle pooleks (sellest ka tööriista nimi).

Hoovis muru, murul küttepuud

Teeme kokkuvõtte ja hindame oma tööd. Jätkake soovitustega. - Õppetunnis kordasin ... - Sain teada, et ... - Mul tekkisid raskused, kui ... - sain ülesandega hõlpsalt hakkama ... - Mõtlesin, millal ... - hindan oma tööd . .. - Hindan klassi tööd ... - Kas teile on täna tunnis saadud teadmisi elus kasulik?

Kood esitlusvideopleieri saidile manustamiseks:

Vene keele tund (kõnearendus) "Ettevalmistus süžeepiltide ja esitluse põhjal" Kuidas Stjopa puitu hakkis "6. klassis KRO. Lõimitud tund: vene keel, tehnoloogia ja eluohutus.

: 4-5 õppetundi teemas "Verb" pärast verbide rõhutu isikulõpu kordamistma Ja IIkonjugatsioonid ja tutvused erinevate käändeverbidega

Eesmärgid

Kordamine: rõhuta täishäälikud sõna juurtes, nimisõnade ja tegusõnade rõhuta lõpudma Ja II konjugatsioonid

Tehnikad ja meetodid

Lae alla:


Eelvaade:

Vene keele kõne arendamise tund 6. klassis (KRO)

Ettevalmistus süžeepiltidel põhinevaks esseeks-jutuks, millele on lisatud osa valmis tekstist “Styopa lõhub küttepuid”

(integreeritud tund: vene keel, tehnoloogia ja eluohutus)

Tunni koht õppeprotsessis: 4-5 õppetundi teemas "Tegusõna" pärast konjugatsiooni verbide I ja II rõhutu isikulõpu kordamist ja erinevate konjugeeritud verbide tundmaõppimist

Eesmärgid : valmistage õpilasi ette süžeepiltide ja selle alguse põhjal loo kirjutamiseks

Tutvustada õpilasi erinevat tüüpi küttepuude lõhkumise ja lõhkumise tööriistadega ning lõhkumiskirve kasutamise reeglitega;

Tutvustada uusi sõnu ja nende kirjaviisi: palk, palgid, puukuhi, raiuja, adze, kirves;

Tutvuda õpilastele memoga "Kirve ohutu kandmise reeglid matkal ja kirve õige kasutamise reeglid"

Arendada õpilaste suulist monoloogikõnet - piltide ja fotode abil suulise jutu-juhendi "Kuidas puitu õigesti raiuda" koostamine.

Kordamine: rõhuta täishäälikud sõna tüves, I ja II konjugatsiooni nimisõnade ja tegusõnade rõhutud lõpud

Tehnikad ja meetodid : sõnavaratöö (leksiko-õigekiri), ajaloo- ja etümoloogiline töö, ülesanne nagu "Pane ennast proovile", selgitav diktaat, loogiline ülesanne vastuse valikuga, teksti toimetamine (õpetaja vihjega - klassi tasemel), iseseisev töö sõnastik (Interneti sõnaraamat) , iseseisev teabeotsing, rühmatöö, individuaalne

Tundide ajal

  1. Tervitused. Positiivne suhtumine edusse. Tunni eesmärkidest ja eesmärkidest teavitamine. Slaidid 1-2

II .1) Harjutusülesande lugemine. 465. slaid 3

2) Sõnavaratöö. Leksiko-õigekirja soojendus.

Vene keele õpetaja:

Et selline lugu õigesti, ilma faktivigadeta kirja panna, pöördume sõnaraamatute poole. Teeme leksikaalse ja õigekirja soojenduse. slaid 4 Slaidile ilmuvad pildidpalgid, palgid, palgid, puukuhi. Lapsed kirjutavad sõnad vihikusse.

Ülesanne: sisestage puuduvad tähed, selgitage õigekirja, võrrelge õige kirjapildiga (vihje tahvli tagaküljel) (nõrk õpilane tahvli juures)

3) Juurdepääs sõnaraamatutele. Sõna DROVA tähendusega tutvumine V. I. Dahli sõnaraamatu ja kaasaegse Interneti-sõnastiku järgi slaid 5

Õpetaja:

Nii et poisid, mis on küttepuud?

See on palgid, palgid ja palgid - kõik küttepuud

4) Kuidas õigesti öelda: KÜTTEPUID HAKKADA või KÜTTEPUID LÕIKADA?

Slaid 6 Ülesanne: sisestage tegusõnade lõppu puuduvad tähed, selgitage neid.

Puidu lõikamine raiuti abil

Puulõhkumine kirvega

5) Sõna ajaloo, tehnika, eluohutuse õpetajale. Õpetaja räägib puidu hakkimise, hakkimise, saagimise tööriistade liikidest ja näitab, millised tööriistad välja näevad, räägib kirve loomisest. Slaidid 7,8,9

Ax

Cleaver

Adze

Saag

6) Vene keele õpetaja räägib sõnade kirves, kirves, argun päritolust(pöördumine kirjandusele: Tolkien "Sõrmuste isand" Mis oli loo kangelase nimi, kelle peamiseks relvaks oli lahingukirves - ARAGON)

Lisa #1 Sõnastik

Cleaver - sort kirves mõeldud poolitamiseksküttepuud .

Territooriumi piires Ida-Euroopast slaavlased soome rahvad

kirves - tööriist , tavaliselt käepideme külge jäigalt kinnitatud metallist teraga, tavaliselt puidust.

On olemas teatud tüüpi kirves, mida nimetatakseAdze milles tera on pööratud käepidemega risti

Ajaloo viide.

Kirvest kasutatakse tavaliselt puusepatöös.puu lõikamiseks või kujundamiseks, samuti langetamisekspuud .

Iidsetel aegadel ja keskajal oli kirves tavaline käsiteraga relvad , harvem viskamine .

Vene keele õpetaja

Sõna kirves on iidne harilik slaavi ehk iidneiraanlane laenamine

Teine iidne slaavi nimi kirve jaoks on kirves ; tänapäeva vene keeles on mõiste "kirves" lisatud kui arhaismilahingukirves .

Isegi iidsetel aegadel kutsuti kirvest "arguniks". Viimane nimi on eriti iseloomulik iidsele Vladimiri vürstiriigile. Arguni kutsuti ka puutööliseks, kelle tööriistaks oli peamiselt kirves-argu.

(Kas mäletate Tolkieni raamatu ja filmi "Sõrmuste isand" ühe peategelase nime?)

  • John Ronald Reuel Tolkien on inglise kirjanik, keeleteadlane ja filoloog. Ta on enim tuntud kui "Hobbit ehk seal ja tagasi", "Sõrmuste isanda" triloogia ja nende taustalugu - romaani "Silmarillion" - autor.

ARAGOON

Cleaver - sortkirves mõeldud poolitamiseksküttepuud .

Territooriumi piires Ida-Euroopast raiujakujulised kirved ilmusid 1. aastatuhande esimesel poolel pKr, enim kasutati neid 5.-9. Neid eristas kitsas tera, mille laius oli 1/3 kõrgusest, ja külgmiste lõualuude olemasolu. Hiljem klslaavlased need on asendatud muud tüüpidega,soome rahvad kasutati kuni 11. sajandini ja pärast seda.

sugu e nr

vrd.

1) Maha saetud või ära saetud ja lõhutud osa palgist tulekolde jaoks.

2) Pikliku poolsilindrilise koogi nimi.

3) Hundisaba (jahimeeste kõnes).

7) Kuidas puitu õigesti tükeldada? Suuline jutuvestmine (dz) - ettevalmistatud tugev õpilane

8) PHYSMINUTE. A) Harjutus "Lumberjack"

B) Patter - kõneaparaadi harjutus

Hoovis muru, murul küttepuud(A) Tahvlil on kirjakeelekeeraja kirje koos õigekirja selgitusega - nimisõnade rõhutud lõpud ja rõhuta täishäälikud sõna juurtes)

B) Keelekeerajate häälduse harjutamine.Kes hääldab keeleväänajat kiiremini ja vigadeta (kaks või kolm õpilast)

III. üks) Lugu piltidest (suuline) - õpetus "Kuidas puitu raiuda" Slaid 9

Vene keele õpetaja:

Milliseid vigu tegi Styopa, kui proovis puitu raiuda?

2) Sissejuhatus kontseptsiooni: KOMIKA. SLAID 10-11

Arva ära sõna.Slaidil - pilt vatitups ja tähed X – KOMIK

Juurdepääs sõnastikule - kodutööde kontrollimine (kaks võimalust kirjete lugemiseks)

slaid 12

3) Loogiline ja loominguline harjutus: sobitage pealdised piltidega. - looge oma koomiksid.

Milliseid pealdisi ei võetud? Miks?

Lõhkusin eile poole tunniga kogu puidu!

Oi, kui hea mees ma olen! (Ennast pole veel kiita midagi)

No tule, tule välja!

Tule minu juurde, ära karda! (kirves on elutu objekt)

Pauk!!! Ah ah!!! (terav löök hammastele)

Shmyak!!! (lööb midagi pehmet, mitte metallist)

4) Toimetamine.Lugege Internetist pärit esseede näiteid kahel erineval viisil. Leidke vigu - kõne, kirjavahemärgid

Järeldus: 1) Internetist pärit esseed ei saa mõtlematult kasutada, parem on luua oma essee, õppides teiste vigadest.

2) Edukas ja õige vanasõnade kasutamine. (Arvesse võtma).

IV. Tunni tulemused:

Kuidas tund läks? (see oli huvitav?)

Mida sa õppisid? (mis tööriistad on olemas, kuidas kirvest õigesti kasutada, kuidas kirjutatakse sõnaraamatu sõnu LOG, LOG, WOODBOARD, AX, CLEVER, AX, TESL)

Kas need teadmised on teie elus kasulikud?

Hindame ennast

V. Kodutöö: kirjutage piltide põhjal essee (mustandil)

2. õppetund

Tundide ajal.

  1. Eesmärkidest ja eesmärkidest teavitamine.
  2. Leksiko-õigekiripildi dikteerimine. Slaid 25-27
  3. Lugu kirve seadme kohta - omandatud teadmiste kontrollimine Slaid 28
  4. Pidage meeles lugu (vihikuid säilitatakse alates 5. klassist)
  5. Hinnapakkumise plaani koostamine(variantide järgi: I - esimesele kandele, II - teisele sissekandele. Võrdlus õpetaja pakutud plaaniga.
  6. Mustandite tekstide toimetamine. Loetakse 2-3 mustandit. Parandatud kõnevead, vead teksti ülesehituses, osade järjestuses
  7. Töötage essee kallal
  8. D.z- kirjutage puhtasse koopiasse ümber
  9. Tunni kokkuvõte


Ühel päeval tahtsin tõesti oma isa jaoks midagi toredat teha. Mõtlesin ja otsustasin, et parim kingitus talle oleks abi majapidamistöödel. Mulle turgatas pähe huvitav idee. Ja mis siis, kui ma raiun vanni puid. Olen näinud oma isa seda mitu korda tegemas. Ma arvan, et saan ka. Mis on nii raske? Kiigu kirvest, löö vastu palki ja ongi valmis.

Panin riidesse ja läksin õue. Õuel oli väike hunnik jämedaid palke, mida isal eelmisel päeval polnud aega lõhkuda. Võtsin sooja jope seljast, et töölt nii palav ei oleks ja võtsin kirve pihku. Väljas oli kerge pakane, nii et ma ei kõhelnud ja kõigutasin kirvest kõvemini.

Kirvetera tungis kohe palgi sisse.

Meie eksperdid saavad teie esseed kontrollida vastavalt USE kriteeriumidele

Saidieksperdid Kritika24.ru
Juhtivate koolide õpetajad ja Vene Föderatsiooni haridusministeeriumi praegused eksperdid.


Nii rasket palki ma aga tõsta ei suutnud. Kui ma kogu jõust kirvest tõmbasin, hüppas see puust välja ja lõi mulle tagumikuga vastu lõuga. Tugevast valust karjusin kõvasti ja kukkusin pilli käest. Mu silmist jooksid pisarad alla ja ma tormasin kohe koju.

Ma ei saanud pikka aega taastuda ja löögi kohale tekkis hematoom. Samal päeval näidati mind arstile, kes ütles, et luud on terved. Õhtul ütles isa mulle väga karmilt: "Sina, Stepan, olete juba piisavalt vana ja peaksite mõistma, et peate õppima mis tahes äri." Ja vanaemale tuli meelde rahvalik vanasõna ja ta lisas õpetlikult: “Hea sepp näppu ei löö, osav õmbleja niite sassi ei aja.”

Koosseis teemal: Styopa hakib küttepuid

Stüopa hakib küttepuid

Sa ei tunne meie Stüopat? Ta on hirmus pätt.

"Ma hakkisin eile poole tunniga kõik küttepuud," ütles Stjopa kord.

— Millal sa õppisid? me küsime.

"Ma olen seda juba pikka aega teinud," vastab ta.

Näidake mulle siis ja me vaatame, kuidas te seda teete.

Styopa lähenes julgelt puuhunnikule, võttis läheduses lebava puuploki – tohutu, raske. Vaatasime kahtlevalt Styopa poole:

- Stepan, võta väiksem tõkis!

Kuid Stjopa ei kuulanud kedagi. Ta kiikus koos kõigiga

Sunnib kirvega ja raiuti päris ploki keskele. Nagu arvata oli, jäi kirves kinni – ei siin ega seal.

Stüopa lükkas ja tõukas, püüdes kirvest puu seest välja tõmmata. Parem, kui ta seda ei tee! Kirves hüppas ootamatult ploki vahelt välja ja järgmisel sekundil kostis ebameeldiv hääl: kirve tagumik murdis Stjopal huule!

Styopa kõndis tükk aega, kips huulel. On näha, et rahvas ütleb tõtt: "Kiidelda on kerge ja kerge on kukkuda."

Sõnastik:

- essee-lugu küttepuude lõhkumise teemal

- essee küttepuude lõhkumise teemal

- essee küttepuude lõhkumise teemal

- stepptantsu kompositsioon hakib küttepuid

- essee küttepuude lõhkumise kraaniloost


(Hinnuseid veel pole)


Seonduvad postitused:

  1. Ülesanne 517 vene keeles Stüopa hakkima puitu: Jätkake järgmist lugu: Kas sa tead meie Stüopat? Ta on hirmus pätt. "Ma hakkisin eile poole tunniga kõik küttepuud," ütles Stjopa kord. — Millal sa õppisid? me küsime. "Ma olen seda juba pikka aega teinud," vastab ta. - Siis näita mulle ja me vaatame, kuidas on […]
  2. Sa ei tunne meie Stüopat? Ta on hirmus pätt. Hiljuti ütleb ta: - Lõhkusin eile kõik küttepuud. — Millal sa õppisid? küsisid poisid temalt. "Olen seda pikka aega teha saanud," vastas Stjopa uhkelt. "Siis näidake meile oma kunsti," palusid poisid. Styopa tõi kokku ligi poole pealtvaatajate klassist. Ta võttis suure palgi ja ajas sellesse kirvega sisse. […]...
  3. Kui vanasõna selle semantiliste komponentide järgi lahti võtta, saab selgeks selle olemus. Esimene sõna, mida vanasõnas kasutatakse, on "kasutu". Näeme kohe, et jutt käib mingist tegevusest, mis inimesele soodsaid vilju ei too. “Küttepuid metsa tassida” kõlab absurdselt, sest mets (kui see pole looduskaitseala, kus ei saa ka surnud puid maha võtta ilma […]...
  4. Igal "Onu Stjopa" lugejate südameid vallutanud kirjanduskangelasel on oma võlu saladus. Lahke ja rõõmsameelne laste lemmik onu Stjopa triloogiast "Onu Stjopa" (1935), "Onu Stjopa – politseinik" (1954) ja "Onu Stjopa ja Egor" (1968). Spontaansuses ja heas olemuses kangelase võlu peamine saladus. Onu Styopa suhtumise inimestesse määrab lapselik isetu usk triumfi [...] ...
  5. ME OLEME LINNUD (tuvastus) Talv on käes - päästke ennast, kes saab! Kes ei saa? Siin me oleme, tihased: suured, pikasabalised, harjalised. Ja meie oleme varblased, roomake. Mida me peaksime tegema? Me ei lenda kuumadele maadele nagu rändlinnud. Me ei maga talveunes nagu siilid ja karud. Peame sööma iga päev. Ja toit [...]
  6. Igaüks meist on oma elus midagi kogunud. Mõne jaoks on see ajutine hobi, teisele terve elu, mille tulemuseks on suure entusiasmiga kogutud rikkalikumad kollektsioonid. Sa ei pruugi minuga nõustuda, aga see, kes kogub teatud esemeid, pannes sellesse killukese oma südamest, hingest, on õnnelik inimene. Kogudes saab inimene targemaks. […]...
  7. Õnnetu unistaja (jutt joonise ja etteantud alguse põhjal) Üha rohkem masinaid tuleb inimesele appi. Ja mõned inimesed hakkavad arvama, et vabastavad meid tööjõust täielikult. Täpselt sellest unistas mu sõber Foma. Ta tõesti tahab, et robot teeks kõik tema eest ära! Thomas oli laisk, hooletu ja unistav poiss. Ja ühel päeval koolist tulles ta […]
  8. MÕTTED LOODUSEST Sügisene linn on hubane, vaikne, rahulik. Sügis on pall, värviliste lehtede keeristorm. Tuul jätab need justkui meelega pinkidele, kõnniteedele, hoovidesse. Ja tundub, et keegi korjas need käsivarretäied kokku, laotas välja ja unustas ära viia. Park muutub läbipaistvaks, läbi ja lõhki krõbedaks ning kuskilt hingab sisse magusat suitsu. Kastanid langevad kurdid ja elavad, lõhenevad ja [...] ...
  9. MEISTRI KÄED Inimesed on eluks ja tööks vajalikke esemeid kauniks saanud teha juba ammu. Igasugune looduslik materjal on ilus. Kare ja hall savitükk pilku ei köida, aga Ukraina pottsepa osavate käte all sünnivad sellest ereda glasuuriga kaetud tassid, vaasid, kannud. Sellised õhukesed pitsilised laastud eemaldab meister männitüvelt. Tundub, et see puhastab […]
  10. RAAMAT - PIKAE ELU hästi loetud raamat ... See on juba iseloomulik. Kui nad nii ütlevad, tähendab see, et raamat ei kogu riiulil tolmu, vaid on pidevalt lugejate juures. Tema järele on raamatukogus järjekord. Seda loetakse kodus, transpordis, tänaval. Räbalas, iga hetk valmis eraldi õmblusteks murenema, võib raamat lakata olemast, kui seda õigel ajal ei „ravita”. WHO […]...
  11. KEVADMETSA MUUSIKA Kuulake kevadist metsa. Kuulete ebatavalisi ja mitmekesiseid helisid. Siin langeb graatsiliselt paindunud kaseoksalt läbipaistev piisk. Seal on õhuke kristallhelin. Siin kuulete noorte lehtede diskreetset sosinat. Siin paneb rähn käima rõõmsa trummipõrina. Tülikas hiir jookseb kännult kännule. Sumiseb, lööb vastu kaske, eksib ja on raske [...] ...
  12. Naljakas lugu Ma armastan loomi väga. Meie korteris elavad kass ja koer. Mul on huvi neid vaadata. Alguses olid nad tõelised vaenlased. Koer solvas kassi sageli ja ta põgenes lauale või klaverile ronides. Otsustasin koera halva tuju pärast karistada ja ei lasknud tal hommikust süüa. Ta järgnes mulle ja karjus. […]...
  13. Kaste murul (koostis etteantud otsas) Kui ühel päikesepaistelisel suvehommikul metsa läksin, nägin rohus teemante. Nad särasid ja särasid päikese käes erinevates värvides: kollane, punane, sinine. Kui ta lähemale tuli, nägi ta, et need olid rohu sisse kogunenud ja päikese käes sädelevad kastepiisad. Leht sees on karvas ja kohev, nagu [...] ...
  14. Nagu ma kunagi seeni otsisin. Kord käisin kauges metsatukas seeni korjamas. Teel sattusin erinevatesse kopadesse, kuid ei leidnud kuskilt midagi. Lõpuks jõudsin lubatud kohta. Ka seal oli tühi. Otsustasin veidi rohkem hulkuda, hakkasin sügavamale metsa minema. Järsku said tihedad võsad otsa ja ma läksin lagendikule. Siin […]...
  15. Miks ma vajan koera? Mul on tõesti koera vaja! Milleks? Koer on kõige ustavam ja pühendunum sõber. Ta ei reeda, ta ei valeta ega solva. Pole ime, et on olemas selline ütlus: "Koer on inimese parim sõber." See on esimene. Teiseks olen ma alati väga tahtnud mingisuguse looma eest hoolitseda. Ja kuna ma tean koerapidamisest kõige rohkem ja olen lugenud spetsiaalset […]...
  16. KAS SAATE RÄÄKIDA? Igas vestluses kohelge vestluskaaslast seltsimehe ja sõbrana, ärge alandage teda oma tooniga. Ärge proovige valju häälega rääkida. Kes räägib häält tõstmata, seda kuulatakse tähelepanelikumalt kui karjujat. Ärge katkestage vestluspartnerit enne, kui ta on oma loo lõpetanud. Kuulake lõpuni, mida ta öelda tahtis, ja siis [...] ...
  17. Kuidas me kunagi lõket tegime Tundub, et lõket teha on lihtne asi. Oleks tikud ja küttepuud. Kuid sel suvel oli mul võimalus veenduda, et see pole nii – see on lihtne. Käisime vanemate ja sõpradega piknikul. Plaanis grill, puhkamine lõkke ääres. Lootsime väga head ilma, aga teel hakkas vihma sadama. […]...
  18. Kunagi elasid kaks vend-printsi. Neil oli erinev iseloom ja seetõttu kutsuti neid erinevalt: pehme märk ja kõva märk. Ühel päeval, pärast hommikust tõusmist, käskisid nad neile midagi maitsvat valmistada. Pehme märk tellis puljongi šampinjonidega ja kõva märk varblase tiibadega mahuka pada. Pakuti hommikusööki. "Maitsev," ütleb märk Pehme. - Mitte […]...
  19. PÄEVA MÄÄRUS Et hästi õppida, on vaja palju õppida. Kõige tähtsam on õige igapäevane rutiin. Õppetunde planeerin samamoodi nagu mu kamraadid, alates kooliaasta algusest. Kirjandusliku lugemise, nagu ka vene keele, panin kõrvale eritunnid. Klassiruumis jutustame sageli loetut ja pähe õpitut ümber. Kodus tegelen ka ümberjutustusega. Et ma […]...
  20. Kevad on tulemas Iga päevaga tunnetatakse kevadet aina tugevamana. Lumi settib, puude ümber asuvas metsas hakkavad sulama sügavad ümarad lehtrid. Esimesed sulanud laigud on küngastele juba tekkinud. Rähnid, istuvad vanadel puudel, löövad välja trummirulli. Tihased ja kaerahelbed, peesitavad päikese käes, laulavad kõlavaid laule. Niipea kui majast lahkute, lõhnab see teie näol värskelt [...] ...
  21. TÄHED Kauge tähe valgus... Vaatan taevasse ja kujutan ette, kui suur ja lõpmatu on meie Universum. Me ei pruugi olla galaktikas üksi. Meie jaoks kaugetel, kättesaamatutel tähtedel on ilmselt mingi tsivilisatsioon, mingi sarnane või võib-olla väga erinev ja isegi meiega täiesti vastupidine maailm. Kuid võib-olla saame kunagi kauges tulevikus aru universumi saladustest. […]...
  22. Kui ma oleksin täisealine Kui ma oleksin täiskasvanu, siis korraldaksin heategevusfondi üksikute eakate abistamiseks. Nad kannatavad liiga palju, kuigi andsid kogu oma elu riigi ja seega ka meie heaks. Need rahutud vanainimesed ei jää sageli nälga, vaid petturid võivad nad kergesti petta ja tänavale kihutada. Nende kohal […]...
  23. (I. S. Turgenev. “Biryuk”) Birjuk on metsamehe hüüdnimi, kes kohtas autorit äikesetormi ajal metsas. Esimese asjana märkame selle inimese juures kohusetundlikku suhtumist töösse ja ka lahkust. Vaatamata kehvale ilmale on metsamees oma ametikohal. Ja ta mitte ainult ei näita peremehele teed, vaid kutsub teda oma onni tormi ootama. […]...
  24. SUHTLEMINE LOOMADEGA Armastan loomi väga. Vaatan neid, püüdes mõista. Muidugi olete märganud, et lemmikloomad mõistavad meie näoilmeid või žeste, meie üldist tooni (sõbralik või rahulolematu) neile adresseeritud. Aga eks me ju saame ka aru, mis tujus meie koer või kass on, kas ta on meie tegemistega rahul, kas ta tahab meiega suhelda. […]...
  25. MURDE Kerge udu hõljus endiselt vee kohal, kleepus ikka veel märgade pajupõõsaste külge ja kõik, mis sellel hommikul sellesse vaatas, peegeldus selgelt vaikses vees. Jegor kühveldas teekannu, ringid hajusid üle vee, peegeldus kõikus, tuhmus hetkeks ja ilmus uuesti: täpselt sama uskumatult selge ja sügav kui varem. Jegor vaatas teda ettevaatlikult, [...] ...
  26. PIHLALEHTE KIRJELDUS Minu akna all kasvab pihlakas. Vaatan seda puud aastaringselt. Hommikul avan akna ja jälgin imelist pilti: pihlakalehed säilitavad oma rohelise värvi, sädelevad, kui neid puudutavad hämara sügispäikese viltused kiired. Järsku omandavad nad õrna siidi peegelduse, süttivad äkitselt puhta kullaga, nagu üleküpsenud viinamarjade värv. Ja siin nad on [...]
  27. LUMI Ümberringi on valge nagu luige sulg ja kergelt sinakas lumi. Lumega kaetud põllud ja heinamaad. Valged lõuendid visatakse üle jõe. Lumi majade katustel, puude okstel. Lumi valgustab päeva. Nad säravad isegi tuhmil pakase ööl. Talvine lumi katab, kaitseb. Hoiab puujuurte külmumise eest. Ta annab varju metsalisele, kaitseb linnule. Astus suuskadele ja veeres [...] ...
  28. KEDA VÕIB LADA VIISAKS INIMENEKS Isegi iidsed inimesed õpetasid: "Kohtle teistega nii, nagu sa tahaksid, et nad sinuga käituksid." Kui mul oleks võimalus pöörduda kõigi inimeste poole, kellega suhtlema pean, siis ütleksin neile järgmist: “Ära räägi inimesest tema selja taga halvasti. Ärge lugege teiste inimeste kirju ilma loata. Mitte […]...
  29. MIS MIND TALVEMETSAS KÖÖBAB Mulle väga meeldib talvisesse metsa tulla. Peatudes oma lemmikkase lähedal, panen kõigepealt silmad kinni ja kuulan. Jumalik vaikus! Siis vaatan ringi ja piilun veel kord tuttavaid kohti. Orav istub koheva sabaga männi otsas ja pilgutab mulle rõõmsalt silma. Vana sõber. Hüppa oksalt oksale. Ülevalt sadas lund. […]...
  30. MÄRTS Sinine märtsikuu. Sinine taevas, sinine lumi. Lumel on varjud nagu sinine välk. Sinine vahemaa, sinine jää. Sinised jalajäljed lumes. Sinised kopad, sinised kraavid. Esimesed sinised lombid ja viimased sinised jääpurikad. Ja silmapiiril - kauge metsa sinine triip. Kogu maailm on sinine! Märtsis põlevad lumed: kõik on päikesepaistelise sädeleva tolmuga üle puistatud. Lumi […]...
  31. MILLEST VARBLIK NÄNU ON? Tšikk-piiks, piiks-piiks... Soovin, et see talv võimalikult kiiresti läbi saaks. Külm, näljane. Kassil läheb hästi, istub soojas majas akna peal ja külma ei karda. Ja siis jäätuvad käpad, tiibade all puhub raevukas tuul. Ma ei saa üldse sooja. Ei, täna on ikka hea, päike tuli välja. Ja kuigi see ei soojenda üldse, meeldib see [...] ...
  32. BATYUSHKA LEIB Me peame kalliks komme leiva eest hoolitseda. Leib! Kui palju on tema kohta rahva seas loodud vanasõnu ja ütlusi: “Leib prügikastis, et peremees on majas”, “Leib on isa, vesi on ema”. Paljudes maailma riikides on iidsetest aegadest saati olnud kõige peamiseks leib. Teravilja jahvatamine basaltkäsiveskis iidses Babüloonias. Nad küpsetasid leiba […]
  33. Kuidas ma ujuma õppisin, õppisin ujuma esimeses klassis. Mul oli hea õpetaja – mu vanem vend. Seejärel tuli ta sõjaväest, kus teenis dessantvägedes. Kord soovitas ta mul sisebasseini ujuma minna ja oli väga üllatunud, kui pomisesin, et ma ei oska ujuda: „No ma ei saa isegi […]
  34. TEE JA RADA Ühel suvel jõudsime vanaisaga rongiga suvilasse tagasi. Kell oli hilja, bussid jaamast enam ei sõitnud. Läksime jalgsi. Tee ei olnud lähedal. Väsisin kiiresti. Vanaisa soovitas mul kuulata lugu sellest teest, mida mööda kõndisime. “Läbi metsa jooksis tee. Läheduses oli muru sees peaaegu märkamatu rada. Ühel päeval ütleb tee teele: […]...
  35. IMEKUUD See kuu algab märatseva õitsemisega aedades, mis näivad olevat riietatud pidulikesse valgetesse rüüdesse. Ööbikud vilistavad koidikul väsimatult ja lõokesed tiirlevad taevas päikese käes supledes. Ilusa kevade saabudes näib loodus ootavat teda oma helde kingitusega üle külvata. Mai-hästi tehtud toob äikest, peseb heldelt maad, et niigi mahlane roheline säraks heledamalt [...] ...
  36. NÕUANDED ENDALE JA TEISTELE Elad inimeste keskel. Ärge unustage, et iga teie tegu, iga teie soov peegeldub teid ümbritsevates inimestes. Tea, et selle vahel, mida sa tahad ja mida suudad, on piir. Kontrollige oma tegevust küsimusega endale: kas teete inimestele kurja, ebamugavusi? Tehke kõik selleks, et ümberkaudsed inimesed [...]
  37. Tuletõrjuja kostüüm Tahtsin minna aastavahetuse maskeraadile tuletõrjuja kostüümis. See oli unistus! Ja ema kinkis mulle sellise ülikonna. Siin oli üllatus! Algul jäi mulle silma särav metallist kiiver, mille ees oli tuletõrjeauto pilt. Jope oli valmistatud vastupidavast presenditaolisest materjalist. Tundus, et see, nagu päris tuletõrjuja jope, ei põle [...] ...
  38. KOIDIKUL seisis Prozorov kaua aega kalda lähedal üle jõe. Pilv ja taevas peegeldusid basseinis hämmastava täpsusega, ilma ühegi moonutava moonuta. Lapsena tädil külas olles seisis ta kaua jõe ääres ja vaatas sellesse põhjatusse tagurpidi taevasse. Talle tundus siis, et tema all oleva rohtukasvanud kalda lõikas ära sinine põhjatu kuristik. Nii et […]...
  39. Mälestus, et panin raamatuid riiulil ümber ja järsku kukkus ühest raamatust välja väike paberileht. Võtsin pooleks volditud väikese valge lehe ja voltisin lahti. See oli vana kiri mu kaugelt sõbralt, kes elab Novosibirskis. Mulle meenus kohe tema nägu ja hääl... Kui kaua ma pole oma sõpra näinud! Kunagi ammu me [...]
  40. SÜGISESKITSID On inimesi, kellele sügis ei meeldi. Ja ma armastan teda, eriti kui ta on kuldne. Sügise ilust on palju räägitud. Kas suudan “kuldse sügise” võlu paremini edasi anda kui Puškin, Tjutšev, Turgenev?! Aga täna läksin aeda ja tardusin, võlutud maagilisest vaatest. Meil kasvab läheduses mitu aprikoosipuud. Eile olid nad […]

Stüopa hakib küttepuid

Sa ei tunne meie Stüopat? Ta on hirmus pätt.

Lõhkusin eile poole tunniga kõik küttepuud, ütles kunagi Stjopa. resheba.com

Millal sa õppisid? me küsime.

Ja ma olen seda juba pikka aega suutnud,” vastab ta.

Seejärel näidake meile ja me vaatame, kuidas te seda teete.

Läksime õue. Styopa võttis kirve ja suurima puuploki, õõtsutas seda ja pistis kirve päris keskele. Kuid seda ei õnnestu välja tõmmata.

Oh, Styopa, sa ei tea, kuidas – ära võta! - naerma
meie
- Nüüd ma jagan selle pooleks, siis näete! Stepan karjub.

Kirves jäi aga kindlalt kinni. Styopa võttis ja tõmbas kirve enda poole. Kirves pääses käest – ja otse Stjopka lõualuu! Õigesti öeldakse: "Kes kiitleb, see kukub mäelt alla."

Sellest ajast peale on Stjopa lõpetanud oma oskustega uhkustamise ja me ei tuletanud talle kunagi tema piinlikkust meelde.

Sa ei tunne meie Stüopat? (Küsiv, mittekaasalik, lihtne, kaheosaline, gramm, alus - ei tea, levi.)

Sa ei tunne meie Stüopat? Ta on hirmus pätt.

Lõhkusin eile kõik küttepuud poole tunniga, ütles Stjopa kunagi.
- Millal sa õppisid? me küsime.
"Olen pikka aega saanud," vastab ta.
- Siis näita mulle ja me vaatame, kuidas sa seda teed ...

Styopka ei olnud hämmastunud ja otsustas oma sõpradele näidata, milleks ta võimeline on. Lõppude lõpuks, nagu öeldakse, kes tööd ei karda, see vaidleb temaga. Styopa ei osanud muidugi üldse puitu raiuda, aga kuna ta oli kohutav hoopleja, siis ei saanud ta seda tegemata jätta. Vastasel juhul naeravad sõbrad ta üle, nimetavad teda argpüksiks või petiseks.

Stjopka võttis kohmakate kätega kirvest, mis tundus talle liiga raske. Varem arvas poiss isale kõrvalt otsa vaadates, et puidu lõhkumine on erakordne äri. Kuid nüüd, olles seda enda peal proovinud, mõistis ta, et see nõuab märkimisväärseid kogemusi, oskusi ja osavust. Kõik need mõtted keerlesid poisi peas hetkega läbi. Seejärel asetas Stjopka tema ette palgi, mille ta kavatses poolitada. Poiss nägi selle kirve tõstmiseks palju vaeva, kuid see tundub olevat liiga suur pingutus: kirves kaldus ootamatult poisi poole ja tabas teda seljaga. Kõik see juhtus nii kiiresti, et Styopka kaotas sekundiks teadvuse. Kuid Stepkini sõbrad taipasid kohe ja tormasid sõpra aitama. Õnneks tuli poiss kiiresti teadvusele. Tõsi, tema liigse hooplemise tagajärjed jäävad Stjopkaks mälestuseks tohutu muhke näol!

Nii et Stepkini enesekindlus vedas ta lõpuks ka ise alt, sõbrad tema peale muidugi ei solvunud, poisi üle naermisest rääkimata. Vahel on vaja oma vigu tunnistada, muidu võid sattuda äärmiselt ebamugavasse olukorda! Rahvatarkus ütleb: kes hoopleb, see mäelt alla kukub.