Paustovski lugu sassis varblase kirjeldus varblasest. Loos "Raskuv varblane" on loomi kujutatud inimestena

Õppetund kirjanduslik lugemine


Trubnikova Ljubov Ivanovna

Õpetaja algklassid

Stsenaariumitunni õpetaja Trubnikova Ljubov Ivanovna

Didaktiline põhjendus:

Kirjanduslik lugemine, 3. klass, õpiku autor L.F. Klimanova, V.G. Goretski, M.N. Golovanov, "Emakeel".

Metoodilised tehnikad:õpetaja sõna, vestlus, valiklugemine.

Teema: K.G. Paustovski. "Räsitud varblane"

Tunni tüüp: refleksioon

Esmatähtis haridus - kirjanduslik kunstivaldkond,

integratsioonis: tunnetus, suhtlemine, sotsialiseerimine .

Tunni eesmärgid.

Teema :

Lõpetada töö K. Paustovski teose "Pärakas varblane" kallal, et anda sügav arusaam loetu tähendusest;

Õpetage lapsi koostama kangelaste tunnuseid, leidma tekstist lõike, vastavaid illustratsioone, õpetama lühike ümberjutustus;

Äratada ja rikastada laste tundeid, valdades kunstilisi nähtusi - värvi, heli, sõnavõimalusi ja elavat kõnet;

Arendamine:

- arendada õpilaste kõnet, loogilist, kujundlikku ja assotsiatiivset mõtlemist, oskust ekraanikeelt õigesti lugeda;

kujundada lastes moraalset ja esteetilist reageerimisvõimet;

Kujundada teadlikku suhtumist ümbritsevasse maailma ja oskust seda väljendada nii verbaalselt kui kunstiline vorm;

Harivad:

Kasvatada armastust looduse, ümbritseva maailma vastu, kaastunnet "väiksemate vendade" vastu; huvi lugemise vastu.

Metasubjekt:

Suuda määratleda ja sõnastada tunnis õpetaja abiga eesmärk;

Hääldage tegevuste jada tunnis;

Hinda tegevuse õigsust adekvaatse tagasiulatuva hinnangu tasemel;

Planeerige oma tegevus vastavalt käsilolevale ülesandele; väljenda oma oletust.

Regulatiivne UUD:

Suuda vormista oma mõtted suuliselt;

- kuulata ja mõista teiste kõnet; ühiselt leppida kokku ja järgida käitumis- ja suhtlemisreegleid koolis

Osata tegutseda vastavalt algoritmile, mõistes ja aktsepteerides õpetaja ja kaaslaste hinnangut.

Isiklik UUD : - oskama ennast hinnata õppetegevuse edukuse kriteeriumist lähtuvalt.

Kommunikatiivne UUD :

Oskab kuulata ja oma mõtteid väljendada;

Näidake suvalisi suhtlusvorme täiskasvanute ja teiste lastega (koostöö).

Kognitiivne UUD :

Oskab esile tuua objekti parameetreid, võrrelda ja luua analoogiaid.

Isiklik UUD : kognitiivse motivatsiooni kujunemine, teadlikkus oma võimetest.

Õppemeetodid: produktiivne

Õpilaste kognitiivse tegevuse korraldamise vormid: individuaalne, frontaal-, paaristöö.

Varustus ja ressursid : portree K.G. Paustovsky, K.G. raamatute näitus. Paustovsky, varese, varblase illustratsioon, laste joonistused - muinasjutu lemmikepisoodide illustratsioonid, prosside kujutised - lillekimbud; värvilised pliiatsid; videosalvestis katkendist filmist "Pärakas varblane" K.G. teose põhjal. Paustovski, S. Prokofjevi muusika helisalvestis balletile "Tuhkatriinu", sõnastik SI Ožegov; õpik "Emakeel" 2. osa autor Klimanova L.F.

Arvuti, ekraan, projektor, tarkvara: Microsoft Power Point, Microsoft Word

.

2. Tehnoloogiatunni kaart

Tunni etapp

Sihtmärk

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

UUD

1. Enesemääramine tegevuse suhtes

(Organisatsiooni hetk)

2 minutit

Inspiratsioon tööks:

Alustame kirjandusliku lugemise tunniga. Kuid kõigepealt pöörake ümber ja öelge meie külalistele tere. Need on inimesed, kellel on seljataga rikkalik elukogemus. Neil on kodu, perekond, elukutse, lemmiktöö. Nad teavad täpselt, mis on ÕNN. Ja tunni lõpus proovime enda jaoks defineerida, mis on õnn. Istu maha.

- Soovitan teil mõnda mängu mängida "Kas sa usud".

- Kõigile minu küsimustele tuleb vastata: "Ma usun" - "Ma ei usu."

    Kas usute, et igaüks teist on andekas ja ainulaadne?

    Kas usute, et isegi väike lind võib olla helde?

    Kas usute, et läheduses elavad muinasjutud pisarad ja naer, kurbus ja rõõm- kõik on nagu sees päris elu?

    Kas usute, et täna avastame lihtsa tõe: " Väikese rõõmu pärast nad naeravad, aga suure rõõmu üle nutavad."
    - Ja K. Paustovski töö aitab meil vastata kõigile küsimustele.

Klassi ettevalmistamine tööks

Need on kaasatud õppetegevusse.

Vastake õpetaja küsimustele.(Ma usun, ma ei usu.)

Lapsed muutuvad emotsionaalseks.

Isiklik: enesemääramine;

Reguleeriv: eesmärkide seadmine;

Kommunikatiivne:

2. Teadmiste aktualiseerimine ja raskuste fikseerimine tegevustes

5 minutit

1) värskendus hariv sisu vajalik uue materjali tajumiseks;

2) motiveerida õppetegevust proovima;

3) korraldab proovikasvatusaktsiooni iseseisvat läbiviimist

Näitab teadmiste taset. Tuvastab tüüpilised vead

Vaadake vene kirjanike portreesid, leidke nende hulgast K. G. Paustovski portree. ( Valige teiste tahvlile kinnitatud õpikuportreede hulgast kirjaniku portree, eemaldage mittevajalikud)

-… koostas Paustovski kohta sõnumi, kuulame seda.

Istu maha, ... hästi tehtud. Sa annad mulle päeviku vaheajal.

Kodutööde kontrollimine. Millist K. Paustovski loomingut me õpime? Tuleta mulle meelde, mida kodus küsiti.

Kodutööde kontroll

Kes selle linnu kirjelduse järgi ära tundis?

Varblane

Vares

Tahvlile ilmuvad sõnad

- Kuidas me neid sõnu vene keeles nimetame? -

Miks?

Kas me saame kontrollida nende sõnade õigekirja? Mida ma pean tegema?

Miks sa arvad, et koostasid varblase ja varese kirjelduse?

(vaatepunkt)

(Vastused, laste sõnumid kirjaniku kohta)

K. Paustovski muinasjutt "Raskuv varblane"; koostada lindude kirjeldus.

Väike hallikasmusta sulestikuga lind, kes elab tavaliselt elamute läheduses, häbelik, krapsakas, vilgas, kirglik ”?

Kõigesööja lind, hall musta või mustaga, lärmakas, kaval, varas ”?

Sõnastik.

Nende sõnade õigekiri tuleb meeles pidada.

Vaata õigekirjasõnastikku.

Nendest lindudest said meie uuritava töö kangelased.

Kommunikatiivne: haridusalase koostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega

Kognitiivne: objektide loogiline-analüüs tunnuste tuvastamiseks

3. Raskuse koha ja põhjuse väljaselgitamine

5 minutit

Fizminutka

1 minut

    korraldada raskuse tekkimise koha fikseerimine

2) luua tingimused õpilaste sisemise vajaduse tekkimiseks õppetegevusse kaasamiseks

Õpilaste teadmiste täiendamine ja probleemse olukorra loomine.

Korraldab vestlust, sõnavaratöö

Nüüd pöörake tähelepanu ekraanile!

1. slaid

viiul

tšello

oboe

flööt

tromboon

Mida need sõnad tähendavad? Miks on nende konkreetsete tööriistade nimed slaidile paigutatud?

- 2. slaid

Dirigent- Kes on dirigent?

Kontrollime vastust….

Hüpikslaid

(nägu, orkestri juht, koori-, ooperi- või balletietendus.)

3. slaid

Usher

- Kuidas seletada selle sõna tähendust?

- Tekkis probleem. Kes või mis meid aitab?

Hüpikslaid – foto Kapeldinerist

- Poisid, tunni alguses ütlesite, et me uurime muinasjuttu. Kuid nende vapustava sõnade järgi otsustamisest teoses "Pärakas varblane" ei piisa. On see nii? Tõesta.

(Mädetud, sest ta oli kakluses)

Luuletuse lugemise ajal tehke liigutusi ja toiminguid.

Varblase pea valutas.

Oi, kuidas see valutas!

Oi, kuidas see valutas!

(Haarake kahe käega peast kinni ja raputage seda küljelt küljele, näidates, kuidas varblasel on peavalu.)

Varblase selg valutas.

Oi, kuidas see valutas!

Oi, kuidas see valutas!

(Pane käed seljale ja kiigu.)

Varblasel on tiib

Oi, kuidas see valutas!

Oi, kuidas see valutas!

(Silitage vasaku käega oma paremat kätt.)

Varblasel on väike jalg

Oi, kuidas see valutas!

Oi, kuidas see valutas!

(Siluge "haiget" jalga käega.)

Lapsed väljendavad oma mõtteid.

(Laste vastusevalikud)

Õpilaste töö S.I. Ožegova

(Teatrist, publikule kohtade ettenäitamine, saalis korra hoidmine jne)

Õpilaste oletused

(Muinasjutus on kõik alati ebatavaline, maagiline, seal saavad rääkida loomad, linnud ja asjad)

Korrastunud, räbaldunud, sasitud.

Paška

Regulatiivne: eesmärkide seadmine;

Kognitiivne (loogiline): analüüs funktsioonide eraldamiseks

4. Projekti koostamine raskustest väljapääsuks

5 minutit

Õpilaste organiseerimine probleemsituatsiooni uurimiseks.

Ülesanded tunni teemal.

Töö varblane Pashka kujutisega, laste jutu valikuline lugemine, et selgitada loo peategelase ideid: milline ta on, varblane Pashka?

Miks varblane kõike haiget tegi?

Otsige tekstist üles vajalik lõik.

(Autor on samal ajal Paškaga. Pidage meeles: Paška "teeskles surnut" - autor ei taha, et lugeja näeks teda nõrgana Väike, kuid helde. Oskab olla kaastundlik (kimp emale). Selles näeb ta oma õnne.)

Kas võib öelda, et vares on Paška vaenlane?

Kuidas vares käitus?

Kuidas sa ronkasse suhtud? -

Kas sa saad teda süüdistada?

Kuidas autor temast räägib?

Autor juhib tähelepanu vanusele: hallipäine. Nii et ma olen palju näinud. Pasha juhtum: kuri. Kuid ta ei kiirusta hukka mõistma. Kui ta pressib läbi akna: kohmakas, arg (põgenemine), ihne, tülitsev (aldis tülile, konfliktidele). Autor pigem kutsub naeratama.

Hinded määratakse päevikut lugedes.

Tema vares nokitses kõvasti vastu pead.

Lapsed leiavad teosest õige lõigu.

Töö õpikus lk ... (Kui vares leidis ...)

Töö õpikus lk 17 ... (siis Pashka, vaatamata vanale rongale ...)

Töö õpikus lk 19 ...

Regulatiivne: planeerimine, prognoosimine;

ajurünnak- probleemide lahendamine, hüpoteesid ja nende põhjendamine;

kommunikatiivne- proaktiivne koostöö teabe otsimisel ja valikul

5. Esmane ankurdamine

4 minutit

Fizminutka

"Varblased"

1 minut

1) motiveerida õpilasi õppetegevusele, luues emotsionaalse keskkonna;

2) luua tingimused õpilaste sisemise vajaduse tekkimiseks õppetegevusse kaasamiseks

- Uurisime, millised omadused on varesel ja varblasel. Ja millised olid muinasjutu tegelased: varblane Paška ja vares? Kuidas te neid ette kujutate? Tõmmake üleliigne osa maha.

Töötame paarides.

Teil on tööle asumiseks aega 2 minutit. Kontrolli aega. (Igaühele antakse leht tunnusega, ka tabel on sellel libisema.)

Varblane Paška

Vares

Otsustav

Uudishimulik

Õnnelik

Keeruline

Vastutulelik

Meeleheitel

Vapper

Salakaval

Rumal

Hea

Meeleheitel

Kangekaelne

Tõeline sõber

Varastav

Kaastundlik

Kallis

lahke

Halastamatu

Uurimine.

Te töötasite paarina suurepäraselt, jõudsite üksteisega kokkuleppele, aitasite üksteist.

Poisid, kas meie kangelane saaks vana varesest jagu ilma sõprade abita?

Hästi tehtud! Nüüd istuge sirgelt, sulgege silmad, asetage käed põlvedele avatud peopesaga ülespoole. Kujutage sisse hingates, et hingate sisse värsket härmatist õhku. See annab teile rahu, enesekindlust, kergust. Hinga valjult välja. Ava oma silmad. Ja sa hingasid välja oma ärevuse, hirmu, pinge. Jätkame oma tööd.

Lapsed vastavad õpetaja küsimustele katkenditega tekstist.

Valikuline lugemine.

Andke peategelasele omadus.

(Vastutulelik, töökas, alati aitama kiirustav ...)

Nad räägivad oma valikust.

(Laste vastusevalikud)

Muidugi mitte. Turvalisus peitub numbrites.

Regulatiivne: kontroll, hindamine, korrigeerimine;

Kognitiivne: oskus teadlikult ja suvaliselt üles ehitada kõne lausung, refleksioon tegutsemisviiside ja -tingimuste üle;

Kommunikatiivne: partneri käitumise juhtimine – kontroll, korrigeerimine.

6. Ise töötamine enesetestiga viidetena

12 min

Tegevuste korraldamine uute teadmiste rakendamiseks

Palun nimetage kõik loo kangelased.

Kuidas nad sinus tundeid tekitasid?

Proovime kõiki neid kangelasi iseloomustada. Mis on Masha? Kinnitage teksti sõnadega.

Mida me teame tema perekonnast: ema, isa ja lapsehoidja Petrovna kohta?

Kes oli Masha isa?

Mida me saame tema ema kohta öelda?

Mida me teame lapsehoidja Petrovna kohta?

Millisest klaasikobarast me muinasjutus räägime?

K. Paustovski muinasjutus on palju värviepiteete. Täitke lahtrid tekstis näidatud värviga.

(Lõige 1: must, valge, punane, hall; lõik 2: sinine, roosa, kuldne, kuuvalgus)

Milline muinasjutt tuli välja nii meeleolu kui värvi poolest?

Slaidi kontroll.

Kokkuvõtteks: muinasjutt osutus tänu värviepiteetidele ebatavaliselt värvikaks, maagiliseks ja

jne.

Kas Paustovski looming osutus naljakaks või kurvaks?

Miks tema tegelased nii sageli nutavad?

Poisid, mõelge, mille pärast inimesed tavaliselt nutavad?

Laual on teil kollane kaart, kasutades seda, vastake küsimusele. Sinu heaks töötamiseks 1 min.

Vihjekaardil: õnn, südamevalu, imetlus, kurbus, kaastunne, kahetsus mineviku pärast, kibedad mälestused lähedasest

Väljund: Paustovski lugu ei räägi ainult hämmastavatest loomadest, kes näevad välja nagu inimesed, see on ka värvikas, maagiline, kuid ka selles teoses räägitakse palju erakordsetest inimlikest tunnetest: armastusest, lojaalsusest ja kurbusest, õnnest ja valust.

Õpilased vaatavad teksti uuesti hoolikalt läbi ja vastavad küsimustele

Mašale iseloomulik, kinnitades iga kvaliteeti valikulise lugemisega. (lahke, uudishimulik, muljetavaldav) Lk 12, 18, 19

Masina isa oli meremees, kes siis “läks sõtta, uputas mitu natsilaeva, uppus kaks korda, sai haavata, kuid jäi ellu. Ja nüüd on ta jälle kaugel, maal, kus on kummaline nimi"Kamtšatka" ja ei naase niipea, alles kevadel. 13. lk

Ema auto on baleriin: “... ta tantsis teatris, aga Mašat ei võtnud ta sinna kunagi kaasa”, “Kõik viimased päevad oli ema mures. Ta valmistus esimest korda Tuhkatriinu tantsima ja lubas Petrovna ja Maša kõige esimesele etendusele kaasa võtta. ”Lk 12

Nanny Petrovna on pidevalt Maša kõrval, et ta on juba eakas inimene. Et ta on lahke ja pisut range.

Pross. Selle kinkis Mashini ema isa. Ta oli meremees ja tõi selle kimbu mõnest kaugest riigist. 13. lk

P. neliteist

Rõõmsameelne, naljakas

Lapsed loevad näidatud näpunäiteid, mõtisklevad pisarate põhjuste üle ja valivad pakutud võimaluste hulgast selle, mis nende arvates nimetab tunnet, millest sai nii tugevate inimkogemuste allikas.

Regulatiivne: juba õpitu ja veel õpitu kontrollimine, hindamine, parandamine, esiletõstmine ja teadvustamine;

Isiklik: enesemääramine

6.Esmane tugevdamine väliskõnes

3 min

1) korraldada laste uudse tegevusviisi omastamist frontaalselt

- Ümbrik sisaldab "verbaalset" konstruktorit. Koguge kujundlik väljend. Töötame paarides. Töötamiseks 1 min.

Seotud ikoon töö lõpus.

Uurimine

Loe, mis sul on.

Kuidas mõistate seda väljendit: "Väikese rõõmu pärast nad naeravad, aga suure rõõmu pärast nutavad"

Kus sa seda väljendit kohtasid?

Mis te arvate, miks Paustovski seda väljendit oma muinasjutus kasutab?

Kirjanik püüdis näidata inimkogemuste jõudu, armastuse jõudu, mis tekitab inimeses valu, pisaraid ning suurt rõõmu ja õnne. Loomad ega inimesed ei saa elada ilma armastuseta, just tema muudab tavalise maailma värvikaks muinasjutuks.

Mida see sõna tähendab ÕNN iga loo kangelase jaoks?

Nemadki nutavad õnnest

Laste arvamus

P. 23

See väljend peegeldab peamine idee muinasjutud

8.Kaasamine ja kordamine

1 minut

1) korraldada ülesannete liikide väljaselgitamist, kus kasutatakse uut tegevusviisi

Millal sa õnnelik oled?

Kas olete kunagi õnnest nutnud?

Laste vastused

9.Õppetegevuse kajastamine

6 minutit

1) korraldab tunnis õpitud uue sisu fikseerimist;

2) korraldab õpilaste hinnangut enda tegevusele klassiruumis;

3) korraldada koduste ülesannete arutamist ja salvestamist

Kuulame võlusõnad kirjanik, olgem läbi imbunud selle loo vapustavast meeleolust.

Pärast seda - väljavõte multikast

Lapsed, ja te teate, et iga õpetaja on natuke mustkunstnik.

Mul on peos tähed ja kui tähed langevad, siis inimesed soovivad. Nüüd ma puhun ja sulle langevad võlutähed, proovige soovida

Refleksiooni organiseerimine

- Meie õppetund hakkab lõppema. Vaadake ekraani ja lõpetage laused:

    See oli minu jaoks avastus, et...

    Mul õnnestus ...

    Ma kukkusin läbi... Miks?

Ja kodutöö on individuaalne

Kodutöö:

1) mõtle välja jutule jätk

2) iseseisev töö

Aitäh õppetunni eest!

Laste vastused

Laste vastused

Kommunikatiivne: oskus väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega;

Kognitiivne: peegeldus;

Isiklik: tähenduse kujunemine


  • Mis teatris juhtus? Proovige kristallbuketiga ümber jutustada episoodi varblase välimusest. Kirjutage plaan üles. Tehke kindlaks, kas see on üksikasjalik, valikuline või lühike ümberjutustus.

Kui lõppes etendus, kus Masina ema tantsis Tuhkatriinu ja muusika laulis lõbusalt õnnest, tungis just sel ajal saalis väike varblane, kes oli pärast ägedat võitlust sassis. Ta keerles üle lava ja kõik märkasid, et tema nokas läikis kristallist oks. Publik vaibus. Varblane lendas üles Tuhkatriinu juurde. Ta sirutas talle käed ja varblane viskas lennult talle peopessa väikese kristallist kimbu. Tuhkatriinu kinnitas selle oma kleidi külge. Publik plaksutas. Varblane istus lühtrile ja hakkas sulgi puhastama. Tuhkatriinu kummardus ja naeris.

Lõigu ümberjutustus tuleb üksikasjalikult.

Plaan:

1. Etenduse lõpp.
2. Sasitud varblase välimus.
3. Kristalli oks.
4. Tuhkatriinu on õnnelik.

- Kas võiksite varblaselt selliseid tegusid oodata?
Pashka käitub nagu hooliv inimene.
- Kuidas Pashka tegelaskuju teile uuel viisil ilmutas?
Pashka - mõistlik, tähelepanelik, tähelepanelik, julge.
- Miks pärast etendust “õnnelikul Tuhkatriinul pisarad silmis” olid?
Sest ta ei saanud esimest korda Tuhkatriinu rolli mängides täita Masha isa palvet ja kinnitada kleidi külge klaaskimbu.
Mida tegi Pashka ja kogu varblaste perekond Maša ja Maša ema heaks?
- Nad mitte ainult ei tagastanud vareselt võetud kimpu, vaid aitasid masinal täita ka tema lubadust: kinnitada Tuhkatriinu rolli esmaesitusel kimp kleidi külge ja meenutada sel hetkel Masina isa ja nad aitas Mašal taastada rahu, aitas "lunastada" avatud akna ja liigse uudishimu eest
.
- Kas juhtunut võib nimetada imeks?

  • Loos "Raskuv varblane" on loomi kujutatud inimestena. Varesel on alatu, tõre iseloom.
    Jälgi, kuidas kirjeldatakse varblane Pashka.

“Väike sassis varblane nimega Paška”, “lendas Maša juurde, näris puru ja mõtles välja, kuidas Mašat tänada”, “hakkas osavalt boksist varastatud asju välja võtma ja Mašale tagasi tooma”, “nagu väike kohev kest. ," ja mõtles "," puhastas oma noka, pühkis käpaga pisara, siristas ja kadus "," kogus kõik läheduses elanud varblased kokku ja kogu varblaste parv ründas varese talli "," oli kohe näha, et ta hüppas ägedast võitlusest välja "," viskas varblane lennult peopessa väikese kristallbuketi.

Pashka on mõistlik, tähelepanelik, tähelepanelik, osav, tark, julge.

  • Leidke tekstist sõnad (personifikatsioonid), milles objektid on animeeritud. Näiteks: ainult Maša, küte ja talv ei maganud.

Kiire helin kostis läbi ruumi, veeres raamatukapi alla ja vaikis.

Väga hea oli, et muusika kogu aeg ei teinud muud, kui kurvastas ja rõõmustas mu ema pärast, nagu oleksid kõik need viiulid, oboed, flöödid ja tromboonid head elusolendid. Nad püüdsid igal võimalikul viisil aidata ema koos ülemjuhiga.

  • Mis teatris juhtus? Proovige kristallbuketiga ümber jutustada episoodi varblase välimusest. Kirjutage plaan üles. Tehke kindlaks, kas see on üksikasjalik, valikuline või lühike ümberjutustus.

Kui lõppes etendus, kus Masina ema tantsis Tuhkatriinu ja muusika laulis lõbusalt õnnest, tungis just sel ajal saalis väike varblane, kes oli pärast ägedat võitlust sassis. Ta keerles üle lava ja kõik märkasid, et tema nokas läikis kristallist oks. Publik vaibus. Varblane lendas üles Tuhkatriinu juurde. Ta sirutas talle käed ja varblane viskas lennult talle peopessa väikese kristallist kimbu. Tuhkatriinu kinnitas selle oma kleidi külge. Publik plaksutas. Varblane istus lühtrile ja hakkas sulgi puhastama. Tuhkatriinu kummardus ja naeris.

Lõigu ümberjutustus tuleb üksikasjalikult.

Plaan:

1. Etenduse lõpp.
2. Sasitud varblase välimus.
3. Kristalli oks.
4. Tuhkatriinu on õnnelik.

- Kas võiksite varblaselt selliseid tegusid oodata?
Pashka käitub nagu hooliv inimene.
- Kuidas Pashka tegelaskuju teile uuel viisil ilmutas?
Pashka - mõistlik, tähelepanelik, tähelepanelik, julge.
- Miks pärast etendust “õnnelikul Tuhkatriinul pisarad silmis” olid?
Sest ta ei saanud esimest korda Tuhkatriinu rolli mängides täita Masha isa palvet ja kinnitada kleidi külge klaaskimbu.
Mida tegi Pashka ja kogu varblaste perekond Maša ja Maša ema heaks?
- Nad mitte ainult ei tagastanud vareselt võetud kimpu, vaid aitasid masinal täita ka tema lubadust: kinnitada Tuhkatriinu rolli esmaesitusel kimp kleidi külge ja meenutada sel hetkel Masina isa ja nad aitas Mašal taastada rahu, aitas "lunastada" avatud akna ja liigse uudishimu eest
.
- Kas juhtunut võib nimetada imeks?

  • Loos "Raskuv varblane" on loomi kujutatud inimestena. Varesel on alatu, tõre iseloom.
    Jälgi, kuidas kirjeldatakse varblane Pashka.

"väike sassis varblane nimega Paška", "lendas Maša juurde, näris puru ja mõtles välja, kuidas Mašat tänada", "hakkas osavalt boksist varastatud asju ära võtma ja Mašale tagasi tooma", "nagu väike kohev kest ," ja mõtles "," puhastas oma noka, pühkis käpaga pisara, siristas ja kadus "," kogus kõik läheduses elanud varblased kokku ja kogu varblaste parv ründas varese talli "," oli kohe näha, et ta hüppas ägedast võitlusest välja "," viskas varblane lennates peopessa väikese kristallist kimbu.

Pashka on mõistlik, tähelepanelik, tähelepanelik, osav, tark, julge.

  • Leidke tekstist sõnad (personifikatsioonid), milles objektid on animeeritud. Näiteks: ainult Maša, küte ja talv ei maganud.

Kiire helin kostis läbi ruumi, veeres raamatukapi alla ja vaikis.

? lk 157 Mida saate Masha kohta öelda: kas ta on uudishimulik? hea? muljetavaldav? Mida teatakse tema perekonnast: ema, isa ja lapsehoidja Petrovna kohta?

Maša uudishimulik... Seda on näha teda vaevavatest küsimustest: «Ja ei saanud aru, kuidas nii mustast taevast sai nii valge lumi lennata. Ja ometi jäi arusaamatuks, miks mu ema laual keset talve ja pakast suured punased õied korvis õitsesid. Kõige arusaamatum oli aga räige vares ... ". Just Machine’i uudishimu tõttu võttis vares emalt kimbu ära: “Mashal oli uudishimulik näha, kuidas vares aknast läbi pressib. Ta polnud seda kunagi näinud. Masha ronis toolile, avas akna ja peitis kapi taha ... ”

Maša hea tüdruk - ta hoolitseb haavatud varblase eest: "Maša tõi Paška koju, silus ta suled pintsliga, toitis teda ja vabastas." Ta on väga mures, et ema oli tema pärast ärritunud: "Ja mu ema nuttis teatrist naastes nii kaua, et ka Maša nuttis koos temaga."

Muljetavust Masha avaldub kõige selgemalt esinemise ajal selles, kuidas ta laval toimuvat tajub: “- Tuhkatriinu! - Maša karjus vaikselt ega suutnud end enam lavalt lahti rebida. See väljendub ka selles, kuidas Maša muusikat tajub: "See oli väga hea, et muusika kogu aeg tegi, et see oli mu emale kurb ja rõõmus, nagu oleksid kõik need viiulid, oboed, flöödid ja tromboonid head elusolendid." .

Masinaperekonna küsimusele vastamiseks peame teksti uuesti hoolikalt läbi vaatama. Masinad isa oli meremees, siis „läks sõtta, uputas mitu fašistlikku laeva, uppus kaks korda, sai haavata, kuid jäi ellu. Ja nüüd on ta jälle kaugel, kummalise nimega "Kamtšatka" riigis ega naase niipea, alles kevadel.

Auto Ema- baleriin: "... ta tantsis teatris, kuid ei võtnud Mašat sinna kunagi kaasa"; “Kõik viimased päevad on mu ema mures olnud. Ta valmistus esimest korda Tuhkatriinu tantsima ja lubas Petrovna ja Maša kõige esimesele etendusele kaasa võtta.

Lapsehoidja Petrovna on pidevalt Maša kõrval. Tekstist selgub, et Petrovna on juba eakas inimene, et ta on lahke ja veidi range.

Kuidas arendab Maša suhteid lindudega: varese ja varblase Paškaga?

Tuleb märkida, et Maša on varesest väga huvitatud. Ta tundub tüdrukule arusaamatu, salapärane. Maša näeb koos Petrovnaga sageli laual märgasid jalajälgi, mille vares on jätnud, kui kedagi ruumis pole. Kõigepealt vaatab Maša aknast varest ("... kõige arusaamatum oli hallipäine vares. Ta istus akna taga oksal ja vaatas silmi pilgutamata Mašat"). Seejärel avab Maša akna ja poeb end kapi taha peitu, et "vaadata, kuidas vares aknast läbi pigistab". See katse lõppeb suure pahandusega: minu ema klaaskimp, isa kingitus, on varastatud.

Mis puutub Maša suhetesse varblane Paškaga, siis nad on sõbralikud. Pashka on Mašale tema toitmise eest tänulik. Varblane üritab tüdrukule pidevalt oma tänu avaldada: kas toob rööviku kingituseks või varese varastatud asjad püüab ta tagasi tuua. Pole juhus, et just Pashka tagastab klaasist kimbu Cari emale.

Rääkige meile kõike, mida teate Pashka kohta.

Järgmine ülesanne ("Räägi kõike, mida Pashkast tead") on suunatud loo ühe liini tuvastamisele. Saate taaskord tähelepanu pöörata loo pealkirjale ja märkida, et see rida on autori enda arvates üks peamisi.

Pashka on osav, tark, julge (las ta leiab kinnituse kõigile nendele omadustele). Rääkige meile lühidalt, mis juhtus Pashkaga ja kuidas ta Maša majja sattus.

Rääkige nüüd meile Pashka nimel juhtunust kimbuga. Juhtus? Proovi siis vaadata sama juhtumit Petrovna pilguga!

Ülesanne rääkida juhtumist näost kimbuga erinevad kangelased lugu (varblane Paška ja lapsehoidja Petrovna) arendab oskust vaadata maailma läbi teise inimese või looma silmade. Selle ülesande täitmiseks peab meil olema hea ettekujutus nende kangelaste tegelastest, kelle nimel me räägime. Tuleb veel kord tähelepanu pöörata asjaolule, et varblane Pashka on krapsakas, osav, tark, julge, et ta jumaldab Mašat.

Oluline on meeles pidada, et lapsehoidja Petrovna on lahke, kuid range, veidi pahur. Pidage meeles, mida Petrovna varese trikkidest rääkis; kuidas ta kohtles varblast Paškat.

? "Elu muutub aja jooksul," ütles Anishit Yokopovna. - Neid muudatusi nimetatakse AJALUGU.

Millist olulist ajaloolist sündmust loos mainitakse?

Ajaloolised sündmused, mida loos mainitakse, on kabiinide kadumine ja autode ilmumine linnadesse ning Suur Isamaasõda.

Kuidas ajaloolised sündmused mõjutas varblaste elu?

Peame leidma Paškini vanaisa, vana varblase Tšitškini mõtisklusi ümberringi toimunud muutustest; leidke veel kord need read, mis räägivad, kuidas Mashini isa sõtta läks ja seal haavata sai.

Kord astusime Mishkaga saali, kus meil on laulutunnid. Boriss Sergejevitš istus klaveri taga ja mängis midagi kavalalt. Istusime Mishkaga alla

aknahoidja teda ei seganud, aga ta ei märganud meid üldse, vaid jätkas enda jaoks mängimist ja tema sõrmede alt kostus väga kiiresti erinevaid helisid. Nad pritsisid ja välja tuli midagi väga tervitatavat ja rõõmsat. Mulle väga meeldis ja ma võisin kaua istuda ja kuulata, kuid Boriss Sergejevitš lõpetas peagi mängimise. Ta sulges klaveri kaane, nägi meid ja ütles rõõmsalt: - Oh! Millised inimesed! Nad istuvad nagu kaks varblast oksa peal! No mis sa ütled? Küsisin: - Mida sa mängisid, Boriss Sergejevitš? Ta vastas: - See on Chopin. Ma armastan teda nii väga. Ütlesin: - Muidugi, kuna sa oled lauluõpetaja, siis sa armastad erinevaid laule. Ta ütles: "See ei ole laul. Kuigi ma armastan laule, pole see laul. Seda, mida ma mängisin, nimetatakse palju enamaks sõnaks kui lihtsalt "laul". Ma ütlesin: - Mis see on? Ühesõnaga? Ta vastas tõsiselt ja selgelt: - Mu-zy-ka. Chopin on suurepärane kompositsioon. Ta lõi imelise muusika. Ja ma armastan muusikat rohkem kui midagi muud. Siis vaatas ta mulle tähelepanelikult otsa ja ütles: - Noh, mida sa armastad? Rohkem kui midagi? Ma vastasin: - Ma armastan paljusid asju. Ja ma ütlesin talle, mida ma armastan. Ja koerast, hööveldamisest ja elevandist, punastest ratsaväelastest ja väikesest hirvest roosadel kabjadel ja iidsetest sõdalastest ja lahedatest tähtedest ja hobusenägudest, kõigest, kõigest ... Ta kuulas mind tähelepanelikult. , oli tal kuulates mõtlik nägu ja siis ta ütles: - Vaata! ma ei teadnud. Ausalt, sa oled veel väike, ära solvu, aga vaata – sa armastad nii väga! Siis sekkus vestlusse Mishka. Ta tursutas ja ütles: - Ja ma armastan erinevaid erinevusi isegi rohkem kui Denis! Lihtsalt mõtle! Boriss Sergejevitš naeris: - Väga huvitav! Tule, räägi oma hinge saladus. Nüüd on teie kord, võtke teatepulk enda kätte! Nii et alustage! Mida sa armastad? Karu askeldas aknalaual, köhatas siis kõri ja ütles: - Ma armastan rulle, kukleid, pätse ja muffineid! Ma armastan leiba ja kooki ja kooke ja piparkooke, isegi Tula, isegi mett, isegi glasuuriga. Mulle meeldivad ka sushki ja bagelid, bagelid, pirukad liha, moosi, kapsa ja riisiga. Mulle meeldivad väga pelmeenid ja eriti juustukoogid, kui need on värsked, aga ka roiskunud, ei midagi. Võite kasutada kaerahelbeküpsiseid ja vaniljekreekereid. Ja mulle meeldivad ka kilud, saury, marineeritud tuulehaug, kuklid tomatikastmes, tükk omas mahlas, baklažaani kaaviar, viilutatud suvikõrvits ja praekartul. Ma armastan meeletult keeduvorsti, kui see on arsti oma, siis kihla vedades, et söön terve kilo ära! Ma armastan söögituba ja teetuba, kõrvitsat ja suitsutatud, poolsuitsu ja kuumtöötlemata suitsu! Üldiselt armastan ma seda rohkem kui kedagi teist. Ma armastan väga pastat ja võid, nuudleid ja võid, võiga määritud sarvi, aukudega ja aukudeta juustu, punase koorega või valgega – vahet pole. Armastan pelmeene kodujuustuga, soolast kodujuustuga, magusat, haput; Ma armastan suhkruga riivitud õunu, muidu on õunad üksi ja kui õunad on kooritud, siis ma armastan enne süüa õuna ja alles siis vahepalaks - koort! Armastan maksa, kotlette, heeringat, oasuppi, rohelisi herneseid, keedetud liha, iirist, suhkrut, teed, moosi, borjomi, soodat siirupiga, pehme keedetud mune, kõvaks keedetud, kotis, mogut ja toorelt. Mulle meeldivad võileivad otse kõigega, eriti kui need on paksult määritud kartulipüree või hirsipudruga. Nii et ... No halvast ma ei hakka rääkima – millisele lollile halvaa ei meeldi? Armastan ka parti, hane ja kalkunit. Oh jah! Ma armastan jäätist kogu südamest, seitse, üheksa. Kolmteist, viisteist, üheksateist. Kahekümne kahe ja kahekümne kaheksa jaoks. Mishka uuris lakke ja tõmbas hinge. Ilmselgelt on ta juba väsinud. Kuid Boriss Sergejevitš vaatas teda pingsalt ja Miška sõitis edasi. Ta pomises: - Karusmarjad, porgandid, tšumm lõhe, roosa lõhe, kaalikas, borš, pelmeenid, kuigi ma juba ütlesin, et pelmeenid, puljong, banaanid, hurma, kompott, vorstid, vorst, kuigi ta rääkis ka vorsti... Karu ammendas end ja jäi vait. Tema silmist oli näha, et ta ootab Boriss Sergejevitšilt talle kiitust. Kuid ta vaatas Mishkale pisut rahulolematult ja isegi justkui karmilt. Ka tema näis ootavat Miškalt midagi: mida muud Mishka ütleks. Kuid Mishka vaikis. Selgus, et nad mõlemad ootasid teineteiselt midagi ja vaikisid. Esimene ei suutnud Boriss Sergejevitšile vastu seista. "Noh, Miša," ütles ta, "sa armastad väga, selles pole kahtlustki, aga kõik, mida sa armastad, on kuidagi sama, liiga söödav või midagi sellist. Selgub, et sulle meeldib kogu toidupood. Ja ainult ... Ja inimesed? Keda sa armastad? Või loomadelt? Siis ärkas Mishka üles ja punastas. "Oh," ütles ta piinlikult, "ma oleks peaaegu unustanud! Ka kassipojad! Ja vanaema! 1 ülesanne. Mida maailmas üle kõige armastab Denisk 1. Loomamaailm. 2. Ema ja isa. 3. Inimesed, loomad, raamatud ja palju muud - Kogu maailm... 2 ülesanne. Kuidas saate aru autori sõnadest, mis Mishka edasi sõitis? 1. Hakkas edasi loetlema, mida ta armastas. 2 Jätkasin oma teed. 3. Läks järgmisse peatusesse. 3 ülesanne. Kas Deniskale Boriss Sergejevitši mäng meeldis? Kirjutage üles sõnad, mis aitasid teil vastata.