Keskmise rühma lastele mõeldud joonistustunni "Kuldne sügis" kokkuvõte. GCD kokkuvõte haridusvaldkonnas "Kunstiline ja esteetiline areng" (joonistus) "Kuldne sügis" Joonistustund kuldse sügise teemal

Pjatšenko Anastasia Sergeevna, koolitaja, MKDOU "Buturlinovski Lasteaed№5"

Eesmärgid: õpetada lapsi peegeldama muljeid kuldne sügis.

Pin oskus lehtpuid joonistada, mööduv omadused tüve ja võra struktuurid, värvid. Kasutage erinevaid pintslitõmbeid (kõik virnad ja otsad). Arendage loovust.

eeltööd. Puude uurimine, lehtede ja viljade kogumine. Tutvumine I. I. Levitani, V. Vasnetsovi maalide reproduktsioonidega.

Materjalid. Paberilehed valge värv, guaššvärvid, pintslid, veepurgid, salvrätikud. I. Levitani maali reproduktsioon « Kasesalu» .

  1. Sissejuhatus teemasse.

Kasvataja. Poisid, kuulake mõistatust, mille vastus ütleb teile meie vestluse teema.

Tuli ilma värvide ja pintslita

Ja värvis kõik lehed üle

Lapsed:. (sügis)

Kasvataja. Millised on muljed pärast jalutuskäiku? Milliseid emotsioone, tundeid kogesite nähtust?

Millised muutused toimusid looduses koos tulekuga sügis?

Lapsed. (Läheb külmemaks, sajab vihma, linnud lendavad minema, lehed muutuvad kollaseks ja langevad).

Kasvataja. See on õige poisid. Tuul puhub, lehed langevad puudelt. Mis selle aja nimi on sügis?

Lapsed. (Lehede langemine.)

Kasvataja. Poisid, vaatame I. Levitani pilti "Kasesalu". Paljud kuulsad kunstnikud - nagu Shishkin, Levitan, Vasnetsov armastasid joonistada loodust. Nad valisid väga Ilusad kohad, imetlesid ennast ja jagasid meiega oma rõõmu, ilusate piltide joonistamine.

Nad õppisid kaua ja iga päev palju maalitud. Kuid isegi tõelised kunstnikud ei õppinud kohe joonistada.

Kasvataja. Mis aastaaega kunstnik kujutas? (Kuldne sügis ) .

Miks sügis sel ajal kutsus kullast? (Kuna kollased lehed on nagu kullast kui need sädelevad sügisene päike.)

Fizkultminutka.

Lehed, lehed lendavad tuules

Ja lapsed jalge all vaikselt kahisevad.

(Joostes paigal varvastel, vehkides kätega)

Ja sujuvalt õõtsudes juhivad nad ringtantsu.

Ja tuul sügis laulab neile laulu.

(Keha ja käte sujuv kõikumine üles tõstetud, paremale - vasakule.)

Nii et täna proovime edasi anda muljeid, mida jalutuskäigul nägime.

Kasvataja. Võrdleme, kuidas puud on sarnased ja kuidas nad üksteisest erinevad.

Lapsed. (Vastavalt tüve kujule ja paksusele, võra kujule, värvile).

Kasvataja. Pagasiruumi saab värvige kõigi pintsli harjastega ja oksad - ots,

Nüüd maalige oma pilt « Kuldne sügis» .

Töö lõpus kaaluge koos lastega jooniseid, pakkuge välja kõige väljendusrikkam.

Õppeülesanded:

Arendada käte peenmotoorikat, kujutlusvõimet, mõtlemist, fantaasiat, arendada empaatiatunnet, esteetilist maitset, kindlustunnet oma võimete vastu.

Õppida ühiselt pilti looma, mõistma ja peegeldama objekte väikesel kaugusel ja esiplaanil suurel, joonistama lihtsa pliiatsiga lähedal ja kaugel asuvate objektide diagramm.

Harjutage lapsi kasutama mittetraditsioonilised tehnikad joonistus: kortsutatud paber, pulk, vahtkumm, joonistamine teraviljadega (manna, hirss, tatar), palm, spaatliga.

Õppige joonistama kortsuspaberi, poolkuiva värviga.

Harjutage pulgaga joonistamist, asetage selle kõrvale täpid, ilma kontuurist kaugemale minemata.

Jõulupuu tüve joonistamise võime tugevdamiseks: ülaosas pintsli otsaga, allosas toetuge kogu harja harjastele.

Joonista oksad üleval lühikeste tõmmetega, alla pikkade tõmmetega.

Õpetada koolieelikuid väljendama oma muljeid, teadmisi ja meeleolu visuaalne tegevus oskus töötada meeskonnas.

Materjal: tavaline paberileht sinine värv, värvid, pintslid, rannaalused, veepurgid; pilt "Sügismets", kortsutatud paber, pulgad, vahtkumm, teraviljad (manna, hirss, tatar), nõel, templid, PVA liim, salvrätikud.

Joonistustunni kursus vanemas rühmas

1. Vestlus koolieelikutega sügisest

Luuletus.

Sügis värvide äärel,

Harjasin lehed õrnalt pintsliga läbi.

Sarapuu muutus kollaseks ja vahtrad punastasid,

Haab lilla, ainult roheline tamm.

Sügiskonsoolid: ärge haletsege suve.

Vaata – sügis on kullasse riietatud!

Kasvataja. Mis aastaajast luuletus räägib?

Millised muutused on looduses toimunud? Miks?

Kas sügis on sinu arvates rõõmus või kurb aeg?

- Miks sa nii arvad?

Valige sõna "sügis" jaoks ilusad sõnad. (Maagiline, helde, viljakas, vihmane, kuldne, hõbedane, majesteetlik, hüvasti...)

Pidage meeles luuletusi sügisest.

2. Luuletuste lugemine sügisest

Sügis võttis värvid

Hakkas joonistama.

Eksles vanasse metsa -

Ja ta on tundmatu.

Roheline aed muutus kollaseks

Lehed pöörlevad, lendavad

Sageli sajab vihma

Ta ei käsi meil kõndida.

3. Meeskonnatöö teema aruandlus

Loome pildi "Sügis - nõid on tulnud metsa." Püüame joonistada suur pilt kuldse sügise kohta. Me joonistame erinevaid tehnikaid joonistus: kortsutatud paber, vahtkumm, peopesa, templid. Looge pilte väikeste puistematerjalide abil - need on teraviljad: manna, tatar, hirss; tavaline pintsel ja värv. Igaüks teist joonistab ühte tüüpi joonistustehnikaga. Oleme juba eelnevalt otsustanud, millise tehnikaga igaüks teist joonistab. Et te üksteist ei segaks, loosime kordamööda. Järk-järgult joonistame suure pildi ja te ütlete meile oma mulje pildist.

4. Maali "Sügismets" arvestamine

Loome koos teiega ebatavaline pilt. Ja pildi ebatavalisus seisneb selles, et me kujutame objekte kaugel ja lähedal. Vaata maali "Sügismets".

- Milliseid objekte näete lähedalt või kas saate öelda, mis on esiplaanil?

- Kui suured need on?

Mida sa kaugel näed?

- Kui suured need on?

Miks on esiplaanil olevad objektid suured ja kauguses väikesed?

- Kui paksus on puutüve ülaosas ja mis allosas?

Kuidas on puu oksad?

Millised puu oksad on tipus ja millised all?

Kes istub puu otsas?

- Mis oravaga on?

- Mis on keha, saba, pea suurus?

Mis kujuga on kõrvad?

Mis looma sa puu all näed?

Mis kujuga on siil? Mis värvi ta on?

5. Tulevase värvimise planeerimine

Mida soovite esiplaanil kujutada? (Puu, jõulupuu, orav, siil, põõsas, maa).

- Kui suured esemed on?

Mida saab kaugusesse joonistada? (Mets)

- Kas näete puude lehti, betoonpuid? (Mitte)

Saate joonistada ebaühtlase riba, mis tähendab metsa. Kunstnikud kavandavad oma tulevast maalimist lihtsa pliiatsiga joonistades. Üksuste pildid ilma pliiatsil klõpsamata.

6. Joonise perspektiivskeemi joonistamine lihtsa pliiatsiga

Joonistage lihtsa pliiatsiga pildi perspektiiv kauguses.

Joonistage pliiatsiga esiplaanile puu, orav.

7. Osaline näitamine koos selgitusega

Vaadake, kuidas kortsunud paberiga puutüve joonistada. Peate joonistama kortsunud paberiga poolkuiva värviga. Selleks tuleb pintsliga peale kanda pruuni värvi või kasta värvi sisse ja suruda kerge liigutusega vastu värvitud tüve. Joonistame puu võra mitmevärviliste värvidega, kanname peale pintsliga kortsus paber kollast, rohelist oranži värvi ja moodustavad puu võra.

8. Iseseisev töö lapsed. Individuaalne töö lastega

(Lapsed teevad tööd).

9. Osaline näitamine koos selgitusega.

Templitega joonistamine.

Joonista õunad templitega.

Õuna punakaks muutmiseks kanname templile pintsliga kollase ja punase või oranži värvi ning surume vastu puu võra.

Laste iseseisev töö. Individuaalne töö lastega.

(Lapsed töötavad).

10. Osaline näitamine koos selgitusega.

Peopesaga põõsa joonistamine, kortsus paber

Määrige vasak peopesa pruun värv, vajutage see paberile, eemaldage ettevaatlikult peopesa. Need on põõsa oksad. Vormime kortsutatud paberiga põõsa võra, määrime kortsutatud paberit erinevate värvidega ja surume vastu paberit.

Laste iseseisev töö. Individuaalne töö lastega. (Lapsed joonistavad).

11. Osaline näitamine koos selgitusega.

Pulgaga joonistamine, kortsutatud paberist marjad, metsad, päike

Kasta tikk punasesse värvi ja suru vastu paberit, tee marjad kobaratena, lähestikku. Joonistame kortsuspaberiga kaugusesse metsa, määrime paberi rohelise, kollase, oranži värviga, surume selle vastu paberit, väljumata joonte kontuuridest. Pulgaga moodustame puude võra, kastes need rohelise värvi sisse. Kortsunud paberiga joonistame päikest, kiireid - pintsli otsaga tõmbame õhukesi jooni. Kasutame kollast värvi.

12. Osaline näitamine koos selgitusega.

Jõulupuu joonistamine

Jõulupuu tüve joonistame pruuni värviga, ülaosas pintsli otsaga ja allosas toetume kogu pintsli harjastele. Jõulupuu oksad on rohelised. Panime määrded poolkuiva värviga. Oksad ülalt lühikesed, alt pikad.

Laste iseseisev töö. Individuaalne töö lastega. (Lapsed töötavad).

13.Osaline näitamine koos selgitusega.

Pulgaga orava joonistamine

Kogume oranži värvi pulgaga, asetame täpid üksteise külge tihedalt, ilma kontuuridest kaugemale minemata.

Laste iseseisev töö. Individuaalne töö lastega. (Lapsed töötavad).

14. Seente, pähklite iseseisev joonistamine värvidega

(Lapsed joonistavad).

15. Osaline näitamine koos selgitusega

Templiga siili joonistamine

Määrime templi halli värviga, surume vastu paberit, joonistame siilile koonu ja nõelad.

Laste iseseisev töö. Individuaalne töö lastega. (Lapsed töötavad).

16. Osaline näitamine koos selgitusega

Kortsuspaberi ja porolooniga pilvede joonistamine

Kasta vaht sisse sinine värv, joonista pilved, vajutades vahtkummi paberile. Kui värv kuivab, värvige pealt valge värviga, kasutades kortsutatud paberit.

Laste iseseisev töö. Individuaalne töö lastega. (Lapsed töötavad).

17. Osaline näitamine koos selgitusega

Tangude joonistamine

Kui joonistus kuivab, määri maapind mõnes kohas liimiga ja puista üle hirsiga, vajuta salvrätikuga. Määri seened liimiga ja puista peale tatart, suru alla. Määri pilvede keskosa liimiga laiali ja puista peale manna, vajuta salvrätikuga. Raputage ülejäänud teraviljad eraldi anumasse.

18. Analüüs loominguline töö lapsed. Tulemus

Vaata, kui ilus pilt tuli. Sulgege silmad ja kujutage ette, et oleme teiega selles kaunis sügiseses metsas.

- Räägi meile sügisest - nõid, kuidas ta metsa muutis?

Mida sa maali vaadates kõige rohkem tahad?

Milliseid tundeid maal tekitab?

Oleme loonud ühise üldpildi. Igaüks teist töötas iseseisvalt, investeeris oma tööd ja seetõttu saime nii imelise pildi.

Vanema rühma joonistustunni "Kuldne sügis" kokkuvõte.

Koostanud: Õpetaja Šegurova Tatjana Nikolajevna.Programmi ülesanded: 1. Kasvatada huvi sügiseste loodusnähtuste vastu, emotsionaalset vastuvõtlikkust sügise ilu vastu. 2. Arenda kompositsioonitaju, värvitaju. 3. Jätkake laste õpetamist sügismuljeid joonisel kajastama, joonistage erinevaid puid, suuri, väikeseid, kõrgeid, saledaid, jätkake lehtede kujutamist. 4. Kinnitage pintsliga töötamise võtted (harja otsaga terve hunnikuga). 5. Paiguta süžee paberil õigesti. 6. Arendada lastes esteetilist taju, armastust looduse vastu.
Materjalid ja varustus: akvarellpaberi suurus A4, akvarellvärvid, pintslid nr 1, nr 4, salvrätik, mittevalguv.

Õpetaja eeltöö: luule lugemine, jutustus sügisest, illustratsioonide valimine tunniks, pildid sügisest, vestlemine, jalutuskäigul vaatlemine, kokkuvõtte kirjutamine, aine ettevalmistamine tunniks.

Tunni edenemine:

Täna on meil ebatavaline õppetund, me läheme teiega ebatavalisele teekonnale kunstigaleriisse, kus vaatleme vene kunstnike teoseid teemal "Kuldne sügis". Vene kunstnike maalide väljapanek teemal "Kuldne sügis"

Koolitaja: Poisid! Kas oskate öelda, mis aastaaeg on piltidel kujutatud?Lapsed: Sügis
Koolitaja: See on õige sügis.
hooldaja : Poisid! Milline on sügis?
Lapsed: Külm, vihmane, sünge, kuldne, päikeseline.
Koolitaja: Kes teab, miks sügist kuldseks kutsutakse?
Kuldsed lehed, kuldsed puud.

Lapsed: sest sügisel lähevad puudel, põõsastel kõik lehed kollaseks ja seetõttu tundub kõik kuldne

Kollased, oranžid lehed lebavad kõikjal maas – nagu kuldne vaip.

Koolitaja: Poisid, kui sajab, on lehtedel tilgad ja kui need säravad, tunduvad lehed kuldsed,

Poisid, kas teate, kuidas nimetatakse sügisnähtust, kui lehed puudelt langevad?
Lapsed:
- See on lehtede langemine.
Koolitaja:
- Õige. Miks langevad puud sügisel lehti? (külma läheb, talvel on okstel raske lehti ja lund kinni hoida, talvel puu magab, puhkab). Keegi ei ütle puule, millal ta lehti maha ajada. Aga sügis on tulemas – ja puude lehed muudavad oma rohelise värvi kollaseks või punaseks ning kukuvad maha. Seda seetõttu, et vesi külmub ja lakkab voolamast okstesse ja lehtedesse. Puu jääb talveks magama.
Kõigilt puudelt langevad sügisel lehed. Tuul kannab neid läbi tänavate ja parkide. Järgmisel aastal ilmuvad puudele uued lehed.
Kuulake luuletust nimega Langevad lehed.
Langenud lehtede vestlust on vaevu kuulda:
- Oleme vahtratest ...
- Oleme õunapuudest ...
- Oleme jalakast...
- Oleme kirssidega ...
- Haabast...
- Linnukirssist ...
- Tammest...
- Kasest...
Igal pool langevad lehed
Lävel - pakane!
Y. Kapotov
Koolitaja:
- Sügisel muutuvad puude lehed mitte ainult kollaseks, vaid ka punaseks, oranžiks, pruuniks ja isegi lillaks. Lehtede värvus sõltub sellest, milline on ilm: mida päikeselisemad on sügispäevad, seda heledam on värv. Paljudele kunstnikele meeldib sügisest loodust maalida just selle värvide mitmekesisuse tõttu. Täna tahan teie tähelepanu juhtida vene kunstnike reproduktsioonidele. Juba maalide nimi näitab, mis aastaajal kunstnikud sellel kujutasid.
Vaadates neid pilte ja vaadates loodust jalutuskäigul, saame sina ja mina veenduda, et sügis ise mõtleb välja puude, põõsaste, kogu looduse rõivad, justkui korraldades võistlust, mille lehed on heledamad ja ilusamad. Ma tahan neid nautida iga päev.
Kui piinlik.
Sügisene pikk õhuke pintsel
Värvib lehti ümber.
Punane, kollane, kuldne -
Kui tubli sa oled, värviline leht! ..
Ja tuulel on paksud põsed
Pahviks, pahviks, pahviks.
Ja värvilistel puudel
Puhu, puhu, puhu!
Punane, kollane, kuldne...
Lendas ümber kogu värvilehe! ..
I. Mihhailova Koolitaja: Nüüd võtame pintslid kätte, harjutame.

Joonistame puutüve ülalt alla, puu pakseneb põhja poole. Kuni muru lõpuni joonistame nii, et puu ei jääks õhku rippuma, harja otsaga joonistame oksad puule, need ulatuvad päikese poole. Kasvataja: millist värvi võtame puu joonistamiseks? Lapsed: pruun. Kasvataja: kui joonistame lehti, kanname pintsli peale kogu hunnikuga. Koolitaja: Millist värvi me lehtede joonistamiseks võtame? Lapsed: roheline, kollane, oranž, punane.

Koolitaja: asume tööle.

Õpetaja pöörab tunnis tähelepanu neile lastele, kellel see ei õnnestu. Tervist. Aitab.

üks . Joonistame taeva. Kasuta pintslit number 4. Suurte tõmmetega kanna sinist värvi vasakult paremale, ära muuda tõmbe suunda.

2. Teine värv on kollane. Tuletame lastele meelde löögi suunda vasakult paremale.

3. Meie töö järgmises etapis on vaja kanda veel kahte värvi - oranž ja pruun. Tuletame lastele meelde, et löögi suund ei muutu vasakult paremale. Ootame paar minutit, kuni värv kuivab.

4. Järgmises tööetapis joonista puud pintsliga number 1.

5. Joonista erinevat värvi lehed, kollane, roheline, oranž, punane. (Lehede langemine).

Õpetaja kogub kõik tööd kokku ja korraldab laste töödest tutvustuse. Vaadake, poisid, millised imelised pildid teil on, te olite tõelised kunstnikud.

hooldaja : Mida me joonistasime
Lapsed : Kuldne sügis.

Koolitaja: Kas sulle meeldib su töö? Lapsed: jah.
Plaksutame enda eest.
Hästi tehtud!

Programmi sisu: tutvustada lastele uut joonistustehnikat - lehtedega trükkimist, kinnistada laste oskust töötamisel hoolikalt värvi kasutada, arendada kujutlusvõimet, loovust, käte peenmotoorikat; arendada huvi joonistamise protsessi vastu.

loominguline areng . Soodustada loovuse arengut loovülesande täitmise ja maastiku loomise protsessis, kasutades erinevaid tehnikaid ja materjale.

Haridusvaldkondade lõimimine : « kunstiline loovus”, „muusika”, „teadmised”, „suhtlemine”.

materjalid : toonitud albumilehed, värvid, guašš, veepurgid, süsi, vatipulgad, õlilapid, salvrätikud, pintslid, sügislehed.

eeltööd : lastega vestlemine sügisest ja sügisnähtustest, piltide vaatamine kuulus kunstnik: I. Levitan "Kuldne sügis"; sügisest luuletuste lugemine, jalutades puude vaatamine.

liigutada

hooldaja : Poisid, vaadake, mis album mul on. ( Tühja albumi avamine). Oh, ja sellel pole ühtegi pilti. Ja ma nii tahtsin saada huvitavat ja ilusat albumit! Kas saate aidata mul joonistada sügisene maastik?

Lapsed : Jah.

Koputus uksele – gruppi ilmub märkamatult rinnakorv.

hooldaja : Mis see on?

Lapsed : Rind.

hooldaja : Kes võiks selle meile saata? sügisesed paberilehed rinnale liimitud) Siin on mõistatus.

Mets on jagatud
sinine taevas,
See aastaaeg on…

hooldaja : Aga rind ei avane. Mida teha? Kas saame lugeda luuletust sügisest?

Sügiseluule lugemine.

hooldaja : Ikka ei avane. Ja siin on mõistatus. Tõenäoliselt kui mõistatuse ära arvame, avaneb rind. Müsteerium. Suvel kasvavad, sügisel kukuvad maha. Mis see on? ( Infoleht).

Koolitaja: Arvas ära! Siin on rind avatud.

Avan rinnakorvi ja seal on sügislehed.

hooldaja K: Mida saab nendega teha?

Laste vastused.

hooldaja : Ja joonistame nendega maastiku. Ja siis tuleb mul suur album, mida kõik lapsed ja vanemad saavad vaadata.

Koolitaja: Poisid, vaadake, milline leht välja näeb.

Lapsed : Puu peal.

hooldaja : Trükime nendega paar puud - värvime guašši või värviga puust leht ja teeme sellest jälje, et selle jälg paberile jääks, joonistame söega tüve ja joonistame palju lendlevaid sügislehti. vatitupsud. Mida veel saab meie maastikule tõmmata?

Lapsed : Taevas, päike.

Näita töö edenemist.

Praktiline osa.









Iseseisev töö.

hooldaja : Milline ilusad joonistused me saime selle. Nüüd on meil suur ja ilus album ning me imetleme oma joonistusi.

Artikkel on avaldatud autori väljaandes.