Kirjandus annab meile kolossaalse oraasi. Tunni teema: Ettevalmistus kokkuvõtliku ettekande kirjutamiseks eksamitöös gia

Eesmärgid: kontrollida suhtlemis- ja normatiivoskuste ja -võimete kujunemise taset; parandada kirjutamisoskust; õpetada õpilastele isikliku kogemuse põhjal koostama väikeseid kirjalikke väiteid. varustus: ettekande tekst, D. Pav-lychko luuletuse tekst, õppetekstid. tunni tüüp: teadmiste rakendamine ja oskuste kujundamine.

Tundide ajal

I. Organisatsioonietapp

II. Põhiteadmiste värskendamine

Mis köidab teid raamatuid lugema?

Mis on sinu lemmikraamatud? motiveerida oma vastust.

2.töö tekstiga

A) Kuulake Dmitri Pavlõtško luuletust ukraina keeles. Määrake selle teema ja peamine idee.

Raamatu juures inimesed, nache bjoli in soti, Tõi vaimset, maagilist mett. Sliptsevі silmad іm hõõruda, і vment rikkuda tuvide päikest, Nähes viimaste aastate armukest, Abistada maainimesi ja kammeljat, Aidata neid, kellel on kiusatus peksa, Rebida mustade lintide sidemeid nende silmad! Õnnis on see selge aeg, kui aabits võtab lapse kätele, Kui ta loeb noore mehe "Kobzarit", Kui ta loeb "Kobzarit", "suurt sonetti" Anna hinge, kui Goethe räägib, Shakespeare , mitskevitš, Balzac.

Millega võrdleb luuletaja seda, mida inimesed on raamatutesse kogunud?

Edastage luuletuse sisu vene keeles. Ümberjutustamisel püüdke säilitada erksad autoripildid.

III. Tunni eesmärkide ja eesmärkide seadmine.

Motivatsioon õppetegevuseks

Kirjandus annab teile kolossaalse, ulatusliku ja sügavaima elukogemuse. See muudab inimese intelligentseks, arendab temas mitte ainult ilumeelt, vaid ka mõistmist – mõistmist elust ja kõigist selle keerukustest. Ta on teile teejuhiks teiste ajastute ja teiste rahvaste juurde, avab teile inimeste südamed, ühesõnaga teeb teid targaks.

Inimesel peaksid olema lemmikteosed, millele ta korduvalt viitab, mida ta teab üksikasjalikult, mida ta saab sobivas keskkonnas teistele meelde tuletada ja seeläbi kas rõõmustada, siis olukorda leevendada, siis nalja teha või lihtsalt oma suhtumist väljendada. sellele, mis sinuga juhtus või kellega – või teistega.

Miks teler nüüd raamatut asendab? Jah, sest telekas sunnib mingisuguse programmi vaatamiseks aega võtma, mugavamalt maha istuma, et miski ei häiriks. Ta tõmbab sind muredest kõrvale, ta dikteerib sulle, kuidas vaadata ja mida vaadata. Kuid proovige valida endale meelepärane raamat, tehke korraks paus kõigest maailmas, istuge mugavalt raamatuga ja saate aru, et on palju raamatuid, milleta te ei saa elada ja mis on tähtsamad ja huvitavamad kui paljud programmid.

(D. Lihhatšovi järgi)

IV. Töö õpilaste kõne kultuuri ja arendamise kallal

1. sissejuhatusõpetajad

Tekst, mida pakutakse teile valikuliseks esitluseks koos loomingulise ülesandega, on ajakirjanduslik diskursus teemal "lemmikraamat". Tegelikult sisaldab see nelja arvustust raamatute kohta, mis on erinevatel põhjustel autorile südamelähedased – inimesele, kes pole ükskõikne, armastab kirjandust ja teab hästi raamatu tähtsust raamatute kujunemisel. vaimne maailm isik. Ühes lauses ühendab neid (arvustusi) autori üldine suhtlemishoiak – oma valiku põhjendamiseks selgitage, miks ta valib väga paljude lemmikraamatute hulgast just need raamatud.

2. Teksti lugemine õpetaja poolt

Kuulake teksti. Määrake selle teema ja peamine idee. Mõelge, kas pealkiri peegeldab teemat või teksti põhiideed.

RAAMATUID, ILMA EI TOHI

Kui raamatuid ähvardaks üleujutus, kiirustaksin ehitama laeva, kuhu püüaks kõik oma lemmikud jäädvustada. On ütlematagi selge, et mida väiksem on laev, seda raskem ja kurvem see minu jaoks oleks. Kui saaksin sada raamatut kaasa võtta, poleks mu raskused nii suured, kui valik piirduks tosinaga. Ja mul oleks talumatult raske, kui esikümme väheneks kolmele-neljale. aga siiski. Millised miljonitest raamatutest kuuluksid hinnaliste hulka?

Esimene raamat on muidugi Aleksandr Puškini luuletused. Mitte midagi ei ole ega ole minu vaimse elu jaoks, elu jaoks selles imelises tähenduses, mis sellel oli ja on. Ta tuli minu juurde hällist, jääb minuga lõpuni. Ta oli alati minuga - rõõmupäevadel ja kurbustel, töötundidel ja sõja-aastatel. See oli ainuke raamat mu sõjaväepagasis.

Kuid vestlus Puškinist on võimatu ilma Puškinita. ja seetõttu on siin vähemalt üks Puškini luuletus – see, mis on mulle kallim ja kallim kui kõik:

Ma armastasin sind: võib-olla armastan ikka veel

Minu hinges pole see täielikult kustunud;

Kuid ärge laske sellel end enam häirida;

Ma ei taha sind millegagi kurvastada.

Ma armastasin sind sõnatult, lootusetult,

Nüüd piinab meid arglikkus, nüüd armukadedus;

Ma armastasin sind nii siiralt, nii hellalt,

Kuidas Jumal õnnistab teid, et oleksite erinev.

Ma ei tea maailmalüürikast midagi paremat. Ma ei tea midagi puhtamat, selgemat ja õilsamat. See on Luule ise, Süda ise. Mul on alati mõlemat vaja. Ma ei saa ilma nendeta elada.

Teine raamat on Lev Tolstoi sõda ja rahu. See on raamat, mis annab sügavaima ülevaate inimmaterjalist. Keegi ei osanud ega tea, kuidas inimesele niimoodi otsa vaadata, nii mõista, paljastada, teda nii väga armastada ja haletseda. See hiiglaslik raamat võlgneb ühel või teisel viisil peaaegu kõigile kirjanikele, kes kirjutasid pärast Tolstoid.

Kolmas raamat on " surnud hinged"Nikolaj Gogol. Gogol on erakordne nähtus. Mulle tundub, et julgemalt ja veenvamalt pole keegi kirjutanud. Pildid" surnud hinged«Vaielda on võimatu. Kohutav lugu, mida ta rääkis, on ilus ja halastamatu samal ajal. Sellist lugu pole keegi teine ​​veel välja mõelda ja rääkida suutnud. Samas ei saaks keegi inetu kirjeldamisel nii ilus ja nii maaliline olla.

Neljas raamat on Vladimir Majakovski luule. Majakovski mulle ei meeldi ja seetõttu pole mul lihtne otsustada, kas ta endaga kaasa võtta. Ta teeb liiga palju nalja. Ta on tseremooniavaba, ebaviisakas ja kasutab liiga sageli küünarnukke, sundides pealegi veel plekilist kurku. Ta astub pidevalt kõigile jalga ega pea vajalikuks vabandada. Aga ma arvasin, et on hea leppida. Olen sügavalt tänulik Majakovskile, kes nägi palju vaeva, et hävitada kõikvõimalikud kõikvõimalike isiksuste kultused. Ta on kõige kaasaegsem kaasaegsed kirjanikud... Ta on üleni kaasaegne, pealaest jalatallani, salm, hing, materjal, viis, haare, temperament, tasakaalutus, sõnavara, suhtumine minevikku, olevikku ja tulevikku. Ta on võitleja – alati ja kõiges. Ta on pioneer ja teerajaja. Ta on professionaalne Columbus. See on tema kutsumus ja eriala. Suurepärane ja võrreldamatu eriala.

(I. Bražnini järgi)

Y Määrake oma tekstistiil ja kõnetüüp.

J Mitu osa saate tekstis esile tõsta?

J Kuidas on konstrueeritud neli arutlustõestust?

Õpetaja selgitus

Tekstis avaldub hästi ajakirjandusliku stiili juhtiv funktsioon - emotsionaalse mõjutamise funktsioon lugeja tunnetele ja meelele. Autori valitud kõneliik vastab täielikult ka lausumise kommunikatiivsele ülesandele - arutluskäik võimaldab teil tuua tõendeid oma seisukoha kaitseks, veenda eeskujuga.

Tekst on lihtsa ja selge kompositsiooniga: see koosneb sissejuhatavast osast, mis räägib valikuraskustest, õigemini soovimatusest lugemisringi piirata, ja põhiosast, mis jaguneb neljaks mikrotekstiks. Igaüks neist on kõnetüübi järgi arutluskäik koos hinnangut sisaldava lõputöö põhjendusega. Sel juhul langevad tekst ja selle ülesehituse skeem kokku.

Teksti ligikaudne ülevaade

1) Valikuraskustest.

2) Puškini luuletused.

3) Tolstoi "Sõda ja rahu".

4) Gogoli "surnud hinged".

5) Majakovski luuletused.

Teksti ülesehituse skeem

Põhjendus-seletus

1. tõestusarutluskäik

2. tõestusarutluskäik

3. tõestusarutluskäik

4. tõestusarutluskäik

4.Teksti uuesti lugemine õpetaja poolt

5.esitluse (kavandite) koostamine koos loovülesandega

Kirjutage näidiskokkuvõte.

Tehke oma maitsest, kalduvustest ja huvidest juhindudes iseseisev valik teostest ning rääkige neist ja oma suhtumisest neisse kompositsioonilises vormis, mis sarnaneb sellele tekstile, selle ülesehitusele.

V. Peegeldus. Tunni kokkuvõte

Õpetaja lõppsõnad

Loe lähemalt ja loe suurima valikuga! Leidke oma valik ja ärge alluge oma lugemisvalikus kellelegi, välja arvatud jõule, mille klassikaline raamat inimkultuuri ajaloos omandas. Klassikaline- selline, mis on ajaproovile vastu pidanud. Sa ei raiska sellega oma aega. Kuid klassikud ei suuda vastata kõigile tänapäeva küsimustele. Seetõttu on vaja lugeda ka kaasaegset kirjandust. Ärge kiirustage iga uhke raamatuga! Ära ole kiuslik! Edevus paneb inimese hoolimatult kulutama suurimat ja hinnalisemat kapitali, mis tal on – oma aega.

(D. Lihhatšovi järgi)

Vi. Kodutöö

Vene keele tund 9. klassis.

Tunni teema : Ettevalmistus kirjutamiseks lühendatud esitlus GIA eksamitöös.

Tunni eesmärgid :

    Kujundada tekstiga töötamise põhioskused: õppida nägema teksti struktuuri, tuvastama mikroteemasid, leidma teese ja argumente, eristama põhi- ja kõrvalteavet.

    Tugevdada oskusi lühike ümberjutustus teksti, jälgides selle osade vahelisi loogilisi seoseid.

    Õppige teksti tihendama põhitehnikate abil: üldistamine ja välistamine.

    Jätkake koolilastes armastuse juurutamist raamatute ja lugemise vastu.

Tunni tüüp : kõne arendamise tund.

Varustus : teksti autor D.S. Lihhatšov kokkuvõtliku ettekande kirjutamise eest (kogumikust "Diktatsioon ja esitlus vene keeles." Kirjastus "Eksam" Moskva 2012)

Tundide ajal.

    Aja organiseerimine.

    Õpilastele tunni teemast ja eesmärkidest rääkimine.

    Õpetaja sissejuhatav kõne.

Poisid, teate, et vene keele eksami üks osa on kokkuvõtliku kokkuvõtte kirjutamine. Seda tüüpi töö tekstiga eeldab teksti ülesehituse tundmist, selle semantiliste osade õiget valikut, teksti tihendamise tehnikate kasutamise oskust.

Mida tähendab sõna "kokkusurutud"?

Milliseid teksti tihendamise meetodeid me teame?

Õpilaste töölaudadel: tekst D.S. Lihhatšov kokkuvõtliku ekspositsiooni kirjutamise eest (kogumikust "Venekeelsed diktaadid ja ekspositsioonid." Kirjastus "Eksam" Moskva 2012).

Tekst D.S. Lihhatšov.

Iga inimene on kohustatud hoolitsema oma intellektuaalse arengu eest. See on kohustus ühiskonna, kus ta elab, ja iseenda ees.

Peamine (kuid loomulikult mitte ainus) inimese intellektuaalse arengu viis on lugemine.

Et lugemine oleks tõhus, peab see lugejat huvitama. Huvi lugemise vastu üldiselt või teatud kultuuriharude vastu

ringreisid tuleb endas arendada. Huvi võib suures osas olla

eneseharimise tulemus.

Miks teler nüüd osaliselt raamatut asendab? Jah, sest telekas sunnib aeglaselt mingit saadet vaatama, mugavamalt maha istuma, et miski ei segaks, segab muredelt, dikteerib, kuidas vaadata ja mida vaadata. Kuid proovige valida endale meelepärane raamat, tehke korraks paus kõigest maailmas, istuge mugavalt raamatuga ja saate aru, et on palju raamatuid, milleta te ei saa elada, mis on tähtsamad ja huvitavamad kui palju programme. Ma ei ütle, et lõpetage teleka vaatamine. Aga ma ütlen: vaata valikuga. Kulutage oma aega sellele, mis on seda väärt. Lugege lähemalt ja lugege suurima valikuga. Tehke oma valik ise kindlaks vastavalt rollile, mille teie valitud raamat on inimkultuuri ajaloos omandanud. Et saada klassikaks. See tähendab, et selles on midagi olulist. Või äkki osutub see inimkonna kultuuri jaoks hädavajalik ka teie jaoks?

Klassika on see, mis on ajaproovile vastu pidanud. Sa ei raiska sellega oma aega. Kuid klassikud ei suuda vastata kõigile tänapäeva küsimustele. Seetõttu on vaja lugeda ka tänapäevast kirjandust. Ärge heitke end iga uhke raamatu kallale. Ära ole kiuslik. Edevus paneb inimese hoolimatult kulutama suurimat ja hinnalisemat kapitali, mis tal on – oma aega.

4. Töötage tekstiga.

    Loe teksti. Mis tüüpi kõnele see kuulub? (Arutluskäik).

    Mis on teksti põhiidee? (Põhipunkt: lugemine on peamine viis intellektuaalne areng inimene).

    Pidage meeles põhimõistete määratlust: mikroteema, väitekiri, argument.

    Kuidas saab teksti pealkirjastada? “Lugemine on inimese arengu alus”, “Armastus lugeda”.

    Mitu osa tekstis on? Tekst on jagatud kuueks osaks.

    Tõstke esile iga mikroteema põhipunktid.

lõik Mikroteema

1 Igaüks peab enda eest hoolitsema

intellektuaalne areng.

2 Lugemine on peamine intellektuaalne viis

arengut.

3 Lugemishuvi – tulemus

eneseharimine.

kirjandus annab arusaama elust.

valik.

kaasaegne kirjandus. Peaasi, et ei oleks

asjata, pole aega raisata.

    Kuna käesolev tekst viitab arutluskäigule, on vaja esile tuua autori teesid ja argumendid.

Lõputöö: Lugemine on inimese intellektuaalse arengu peamine viis.

Argumendid: 1) Lugemishuvi on vaja arendada. 2) Mõnuga lugemine teeb inimese targaks ja arendab arusaama elust. 3) Loe lähemalt ja suurima valikuga. 4) Kaasaegne kirjandus annab vastused tänapäeva küsimustele.

8. Töö teksti tihendamise kallal.

Tihendame teksti, kasutades teabe välistamise ja kokkuvõtte meetodeid.

Oma töös ühendame kolm esimest lõiku lähtetekst:

Iga inimene peaks lugemise kaudu hoolitsema oma intellektuaalse arengu eest. See peaks olema lugejale huvitav. Lugemishuvi on inimese eneseharimise tulemus.

Esimene lause viitab autori lõputööle. Me kasutame tähenduselt lähedaste lausete üldistust, ühendades need üheks. Järgmisena kasutame homogeensete terminite kõrvaldamise meetodit ja keeruka lause asendamist lihtsa lausega.

Järgmisele lõigule järgnevad autori lõputöö argumendid-tõestused.

Kirjandus annab elukogemust, teeb inimese targaks ja intelligentseks, arendab arusaama elust. Kõik see on võimalik ainult siis, kui loed mõnuga, süvened igasse pisiasjasse. Vaadake telerit ja lugege raamatuid tõsise valikuga. Ärge raisake aega ebaolulistele tükkidele. Pöörake tähelepanu nii klassikalisele kui kaasaegne kirjandus... Ta annab vastused tänastele küsimustele.

Siin oleme kõrvaldanud sõnade kordused (mõistmine, pisiasjad ), sulgudes autori selgitus (kas kooli õppekava või moe ja edevuse järgi ), küsilaused. Muutis lausete konstruktsioone lihtsamaks. Teeme kokkuvõtte ühe mõttega seotud lausetest.

Nii et lugege rohkem, kuid ärge olge oma kirjanduse valikul pahur. See säästab teid oma suurima väärtuse – aja – kaotamisest.

Asendasime osa lausest asesõnaga, välistasime sõnade kordused, homogeensed lauseliikmed. Tähenduselt lähedased üldistatud laused.

Loogilisi seoseid tekstiosade vahel pakuvad ühe temaatilise rühma sõnad (raamat, lugemine, kirjandus), kokkuvõtvad sõnad (seetõttu), isiku- ja demonstratiivsete asesõnade kasutamine.

5. Tunni tulemuste kokkuvõte.

Milliseid tihendustehnikaid oleme kasutanud?

Kas kõik tunni eesmärgid on saavutatud?

Kuva täistekst

Dmitri Sergejevitš Lihhatšov paneb loetud tekstis mind mõtlema meie maailma nii pakilisele probleemile nagu lugemine. See teema teeb paljudele muret, sest meie arenenud infotehnoloogia ajastul kaasaegne inimene kulutab järjest vähem aega paberraamatule. Nüüd, nagu autor õigesti märgib, loevad inimesed rohkem "näitamiseks": seda, mida tuleb lugeda "(kas kooli õppekava järgi või moe ja edevuse nõudmisel)", mitte oma lõbuks.

Autori sõnul loe kirjandusteosed see on vajalik "rahulikus, kiirustamata ja kiirustamata õhkkonnas", et selguks kõige olulisem: see, mida kirjanik tahtis raamatu kätte võtnud lugeja südamele, hingele edasi anda. mees "- ütleb Likhachev... Dmitri Sergejevitši sõnul võib kirjandus "täieliku keelekümblusega" luua inimesega hämmastava asja: muuta ta intelligentseks, arendada "mitte ainult ilumeelt, vaid ka arusaamist elust, kõigist selle keerukustest" ja palju-palju muud. .

Autori seisukoht on, et peate rohkem lugema ja lugema "suurima valikuga". Lihhatšov kutsub meid üles mitte kulutama suurimat ja hinnalisemat kapitali, mis meil on – oma aega "edevusele",

Kriteeriumid

  • 1 / 1 Q1 Lähtekoodi probleemide formuleerimine
  • 3 3-st K2

Kas olete märganud, kui suure mulje jätavad need kirjandusteosed, mida loetakse rahulikus, kiirustamata ja kiirustamata keskkonnas, näiteks puhkusel või mõne mitte väga raske ja mitte segava haigusega?
Kirjandus annab meile kolossaalse, ulatusliku ja sügavaima elukogemuse.

Kirjutamine

Kirjanduse lugemine on aegade algusest olnud üks peamisi igakülgselt haritud inimese näitajaid.

Selles tekstis on D.S. Lihhatšov tõstatab aktuaalse probleemi raamatute rollist inimelus.

Teemat käsitledes rõhutab autor, et lihtne, “vägivaldne”, huvitatud lugemine on palju vähem oluline ja produktiivne kui “ebahuvitav” lugemine enda lõbu pärast - aeglane ja mõõdetud, kõigist pisiasjadest aru saades. Just selline, peamiselt klassikalise kirjanduse kasutamine aitab armastada ja austada kirjanike ja poeetide loomingut, tõeliselt nautida nende teoseid ja mis pole vähem oluline, avardada oma silmaringi. Dmitri Sergejevitš tõmbab paralleeli raamatu ja teleri vahel ning rõhutab, et erinevalt telesaadetest saab inimene ise valida teoseid enda huvitavate hetkede järgi. Selline rahulik, läbimõeldud ja mõõdetud lugemine aitab säilitada "suurimat ja hinnalisemat kapitali", mis inimesel on – tema enda aega.

Autor usub, et just raamatud kujundavad isiksust. Kirjandus on võimeline kasvatama inimeses intelligentsust, arendama temas ilumeelt, aga ka mõistmist elust selle kõigis plaanides. Raamatute abil on võimalik rännata "teistesse ajastustesse teiste rahvaste juurde", samuti rännata tohutu hulga väärt ja huvitavate isiksuste hinge. Teisisõnu, need on raamatud, mis teevad meid targaks.

Nõustun täielikult D.S. arvamusega. Samuti arvame Lihhatšoviga, et ilma raamatuteta on võimatu inimest kui isiksust täielikult kujundada. On palju raamatuid, ilma milleta on raske ühegi inimese elu ette kujutada - need sisaldavad vajalikku alust, mida inimene vajab ühiskonnas mugavaks eksisteerimiseks. Sellised raamatud ei toimi mitte ainult inimesele suunanäitajana – nad on samaaegselt ka õpetajad, psühholoogid ja vestluskaaslased.

Ray Bradbury düstoopias Fahrenheit 451 näidatakse lugemise rolli probleemi läbi degradeerunud ühiskonna prisma, kus raamatud on seadusega keelatud. Inimesed selles on hingetud, ebamoraalsed, neil puudub oma arvamus, puudub kriitiline mõtlemine ja üldiselt puudub soov iseseisvalt mõelda, kogu nende areng on koondunud ümber teleriekraane meenutavate seinte. Aga peategelane alguses, nagu ka teda ümbritsevad inimesed, ei märka ta oma eluviisis midagi halba enne, kui otsustab raamatu läbi lugeda. Ja alles pärast seda mõistis ta, kui tühjad, rumalad ja õnnetud on teda ümbritsevad, mõistis, et lugemine võib asendada abikaasa, sõbrad ja isegi kogu maailma, hingetu ja tühi.

A.S. Puškin tõstatas romaanis "Jevgeni Onegin" probleemi raamatute rollist inimese elus. Teose üks peamisi kangelannaid Tatjana kasvas üles peres, kus lugemine polnud pidev tegevus ja kultuuriharidus kui selline puudus. Kangelanna hing aga nõudis kultuuriline areng, suheldes huvitavate inimestega, soovis ta end kellelegi avada, sest sel ajal sai ta lapsehoidjaga ainult siirasid vestlusi pidada. Ja siis avastas Tatiana enda jaoks romaanid ja leidis end sel hetkel mitte ainult pideva, intelligentse, romantilise, kultuurilise vestluskaaslasena, vaid ta leidis ka nendest romaanidest. uus elu, mis peagi segunes pärisega. Võib-olla ei mänginud ainult romaanide lugemine kangelanna ideaali kujundamisel parimat rolli, kuid tüdruk ise kasvas üles küpseks, huvitavaks, spirituaalseks ja iseseisvaks inimeseks.

Seega võime järeldada, et lugemine on see ainulaadne tegevus, mis võib asendada nii inimesega suhtlemist kui ka teleri vaatamist ning oluline on mõista, millist rolli mängib raamat isiksuse kujunemisel. Head kirjandust lugedes arendame nii kõne- kui ka mõtlemisvõimet ning see on küpse isiksuse olemuslik kriteerium.

“Kirjad heast ja ilusast”, milles akadeemik Dmitri Lihhatšov mõtiskleb igaviku üle ja annab noortele nõu, sai 1985. aastal bestselleriks ja seda on tõlgitud paljudesse keeltesse. Alpina Publisher annab uuesti välja 20. sajandi ühe kuulsaima teadlase kogumiku. The Theory and Practices avaldab mitmeid kirju selle kohta, miks karjerism võib muuta inimese õnnetuks ja väljakannatamatuks, kuidas intelligentsus aitab kaua elada ja miks vajab inimene „omahuvitut” lugemist.

Üheteistkümnes kiri

Karjerismist

Inimene areneb alates esimesest sünnipäevast. Ta vaatab tulevikku. Ta õpib, õpib endale uusi ülesandeid püstitama, ise seda teadvustamata. Ja kui kiiresti ta omandab oma positsiooni elus. Ta juba teab, kuidas lusikat käes hoida ja esimesi sõnu hääldada.

Siis õpib ta ka poisi ja noorena.

Ja juba on kätte jõudnud aeg oma teadmisi rakendada, saavutada see, mille poole püüdlesite. Küpsus. Peame elama olevikus...

Kuid kiirendus püsib ja nüüd saabub õppimise asemel paljudel aeg elusituatsioonist aru saada. Liikumine toimub inertsist. Inimene pürgib pidevalt tuleviku poole ja tulevik ei seisne enam reaalsetes teadmistes, mitte oskuste valdamises, vaid enda soodsasse positsiooni seadmises. Sisu, algne sisu, on kadunud. Praegune aeg ei tule, ikka on tühi pürgimine tuleviku poole. See on karjerism. Sisemine ärevus, mis muudab inimese isiklikult õnnetuks ja teiste jaoks väljakannatamatuks.

Kaheteistkümnes kiri

Inimene peab olema intelligentne

Inimene peab olema intelligentne! Ja kui tema elukutse ei nõua intelligentsust? Ja kui ta ei saanud haridust: kas see oli nii? Ja kui keskkond ei luba? Ja kui intelligents teeb temast "musta lamba" kolleegide, sõprade, sugulaste seas, kas see siis lihtsalt segab tema lähenemist teiste inimestega?

Ei, ei ja EI! Intelligentsust on vaja igal juhul. Seda on vaja nii teistele kui ka inimesele endale.

See on väga-väga oluline ja eelkõige selleks, et elada õnnelikult ja kaua – jah, kaua! Intelligentsus võrdub moraalse tervisega ja tervist on vaja selleks, et elada kaua - mitte ainult füüsiliselt, vaid ka vaimselt. Üks vana raamat ütleb: "Austa oma isa ja ema, siis elate maa peal kaua." See kehtib nii kogu rahva kui ka üksikisiku kohta. See on tark.

Kuid kõigepealt defineerime, mis on intelligentsus ja seejärel, miks see on seotud.

Paljud arvavad: intelligentne inimene on see, kes luges palju, võttis vastu hea haridus(ja isegi valdavalt humanitaarsed), reisinud palju,.

Ja ometi võite seda kõike omada ja olla ebaintelligentne ja te ei saa suures osas midagi omada, kuid olete siiski sisemiselt intelligentne inimene.

Haridust ei tohiks segi ajada intelligentsusega. Haridus elab koos vana sisuga, intelligentsus - uue loomine ja vana teadvustamine uuena.

Veelgi enam ... Tõeliselt intelligentselt inimeselt võtta kõik tema teadmised, haridus, tema mälu. Las ta unustab kõik maailmas, ei tunne kirjanduse klassikat, ei mäleta suurimaid kunstiteoseid, unusta kõige olulisemat ajaloolised sündmused, kuid kui kõige selle juures säilib tal vastuvõtlikkus intellektuaalsetele väärtustele, armastus teadmiste omandamise vastu, huvi ajaloo vastu, esteetiline hõng, suudab ta eristada tõelist kunstiteost jämedast "teosest", mis on tehtud ainult selleks, et üllatus, kui ta suudab imetleda looduse ilu, mõistab teise inimese iseloomu ja isiksust, astub oma positsioonile ja mõistab teist inimest, aitab teda, ei näita ebaviisakust, ükskõiksust, imetlust, kadedust, vaid hindab teist kui ta näitab üles austust minevikukultuuri vastu, hea käitumisega inimese oskusi, vastutust otsustamisel moraalsed küsimused, teie keele rikkus ja täpsus – nii kõnes kui kirjas – selline saab olema intelligentne inimene.

Intelligentsus ei seisne ainult teadmistes, vaid ka oskuses teist mõista. See avaldub tuhandes ja tuhandes pisiasjas: oskuses lugupidavalt vaielda, laua taga tagasihoidlikult käituda, oskuses märkamatult (täpselt märkamatult) teist aidata, loodust kaitsta, mitte enda ümber prügistada - mitte. prügi sigaretikonidega või sõimu, halvad ideed (see on ka jama, ja mis muud!).

Likhachevi perekond, Dmitri - kesklinnas, 1929; Dmitri Lihhatšov, 1989, © D. Baltermants

Teadsin Venemaa põhjaosa talupoegi, kes olid tõeliselt intelligentsed. Nad jälgisid oma kodudes hämmastavat puhtust, oskasid hinnata häid laule, teadsid rääkida "minevikku" (st. mis juhtus nendega või teistega), elasid korrapäraselt, olid külalislahked ja vastutulelikud, mõistvad nii teiste leina kui ka teiste rõõmu.

Intelligentsus on võime mõista, tajuda, see on tolerantne suhtumine maailma ja inimestesse.

Intelligentsust tuleb endas arendada, treenida - vaimset jõudu treenima, nii nagu treenitakse füüsilist jõudu. Ja koolitus on võimalik ja vajalik igas olukorras.

Et füüsiline jõutreening soodustab pikaealisust, on arusaadav. Märksa vähem mõistavad inimesed, et ka vaimse ja vaimse jõu treenimine on pikaealisuse jaoks vajalik.

Fakt on see, et vihane ja vihane reaktsioon keskkonnale, ebaviisakus ja teiste mittemõistmine on märk vaimsest ja hingelisest nõrkusest, inimese suutmatusest elada ... Tühja bussiga surumine - nõrk ja närviline mees kurnatud, reageerib kõigele valesti. Naabritega tülitsemine on ka inimene, kes ei tea, kuidas elada, vaimselt kurt. Esteetiliselt reageerimata inimene on ka õnnetu inimene. Inimene, kes ei oska mõista teist inimest, kes omistab talle ainult kurje kavatsusi, kes on alati teiste peale solvunud, on ka oma elu vaesustav ja teiste ellu sekkuv inimene. Vaimne nõrkus toob kaasa füüsilise nõrkuse. Ma ei ole arst, kuid olen selles veendunud. Paljude aastate kogemused on mind selles veennud.

Sõbralikkus ja lahkus muudavad inimese mitte ainult füüsiliselt terveks, vaid ka ilusaks. Jah, täpselt ilus.

Inimese vihast moonutatud nägu muutub koledaks ja liigutused kuri inimene neil puudub arm – mitte tahtlik arm, vaid loomulik, mis on palju kallim.

Inimese sotsiaalne kohustus on olla intelligentne. See on kohustus iseenda ees. See on tema isikliku õnne tagatis ja "heatahtlikkuse aura" tema ümber ja tema suhtes (st temale adresseeritud).

Kõik, millest ma selles raamatus noorte lugejatega räägin, on üleskutse intelligentsusele, füüsilisele ja moraalsele tervisele ning tervise ilule. Oleme inimestena ja inimestena pikaajalised! Ja austust isa ja ema vastu tuleks mõista laialt – kui austust kõige parema vastu minevikus, minevikus, mis on meie kaasaegsuse, suure modernsuse isa ja ema, millele on suur õnn.

Täht kakskümmend kaks

Armastan lugeda!

Iga inimene on kohustatud (rõhutan – on kohustatud) hoolitsema oma intellektuaalse arengu eest. See on tema kohustus ühiskonna, kus ta elab, ja iseenda ees.

Peamine (kuid loomulikult mitte ainus) inimese intellektuaalse arengu viis on lugemine.

Lugemine ei tohiks olla juhuslik. See on tohutu ajaraiskamine ja aeg on suurim väärtus, mida ei tohiks tühiasjade peale raisata. Lugeda tuleks muidugi programmi järgi, seda jäigalt järgimata, sellest kõrvale kaldudes seal, kus lugejal on lisahuvi. Kõigi kõrvalekalletega algsest programmist on aga vaja koostada enda jaoks uus, arvestades tekkinud uusi huvisid.

Et lugemine oleks tõhus, peab see lugejat huvitama. Huvi lugemise vastu üldiselt või teatud kultuuriharude vastu tuleb endas arendada. Huvi võib suuresti olla eneseharimise tulemus.

Enda jaoks lugemisprogrammide kirjutamine pole nii lihtne ja seda tuleks teha asjatundlike inimeste nõuandel, olemasolevate erinevat tüüpi teatmematerjalide abil.

Lugemise oht on (teadlik või teadvustamata) kalduvus tekstide "diagonaalsele" vaatamisele või erinevat tüüpi kiiretele lugemismeetoditele.

Kiirlugemine loob teadmiste mulje. Seda saab taluda ainult teatud tüüpi kutsealadel, hoiduge kiire lugemise harjumuse loomisest, see põhjustab tähelepanuhaigust.

Kas olete märganud, kui suure mulje jätavad need kirjandusteosed, mida loetakse rahulikus, kiirustamata ja ohjeldamatus keskkonnas, näiteks puhkusel või mõne mitte eriti raske ja mitte segava haiguse ajal?

„Õpetamine on raske, kui me ei leia sellest rõõmu. Peame valima nutikad vaba aja veetmise ja meelelahutuse vormid, mis on võimelised midagi õpetama.

"Ebahuviline", kuid huvitav lugemine on see, mis paneb kirjandust armastama ja mis avardab inimese silmaringi.

Miks teler nüüd osaliselt raamatut asendab? Jah, sest telekas sunnib aeglaselt mingit saadet vaatama, mugavamalt maha istuma, et miski ei segaks, segab muredelt, dikteerib, kuidas vaadata ja mida vaadata. Kuid proovige valida endale meelepärane raamat, tehke korraks paus kõigest maailmas, istuge mugavalt raamatuga ja saate aru, et on palju raamatuid, milleta te ei saa elada, mis on tähtsamad ja huvitavamad kui palju programme. Ma ei ütle, et lõpetage teleka vaatamine. Aga ma ütlen: vaata valikuga. Kulutage oma aega sellele, mis on seda väärt. Lugege lähemalt ja lugege suurima valikuga. Tehke oma valik ise kindlaks vastavalt rollile, mille teie valitud raamat on omandanud inimkultuuri ajaloos, et saada klassikaks. See tähendab, et selles on midagi olulist. Või äkki osutub see inimkonna kultuuri jaoks hädavajalik ka teie jaoks?

Klassika on see, mis on ajaproovile vastu pidanud. Sa ei raiska sellega oma aega. Kuid klassikud ei suuda vastata kõigile tänapäeva küsimustele. Seetõttu on vaja lugeda ja. Ärge heitke end iga uhke raamatu kallale. Ära ole kiuslik. Edevus paneb inimese hoolimatult kulutama suurimat ja hinnalisemat kapitali, mis tal on – oma aega.

Täht kakskümmend kuus

Õppige õppima!

Oleme jõudmas ajastusse, kus haridus, teadmised, kutseoskused mängivad inimese saatuses määravat rolli. Ilma teadmisteta, muide, muutub kõik keerulisemaks, on lihtsalt võimatu töötada ja kasulik olla. Robotite jaoks. Isegi arvutused hakkavad tegema arvutid, samuti joonised, arvutused, aruanded, planeerimine jne. Inimene toob uusi ideid, mõtleb sellele, millele masin mõelda ei suuda. Ja selleks läheb järjest enam vaja inimese üldist intelligentsust, võimet luua uusi asju ja muidugi moraalset vastutust, mida masin kuidagi ei talu. Eelmistel sajanditel lihtne eetika on lõputu. See on selge. See tähendab, et inimese ees seisab kõige raskem ja raskeim ülesanne olla mitte lihtsalt inimene, vaid teaduse inimene, inimene, kes vastutab moraalselt kõige eest, mis masinate ja robotite ajastul toimub. Üldharidus võib olla loominguline inimene, kõige uue looja ja moraalselt vastutav kõige loodava eest.

Õpetamine on see, mida noormees vajab nüüd juba väga noorest peale. Sa peaksid alati õppima. Kuni elu lõpuni mitte ainult ei õpetanud, vaid ka uurinud kõiki suuremaid teadlasi. Kui lõpetate õppimise, ei saa te õpetada. Sest teadmised kasvavad ja muutuvad keerukamaks. Samas tuleb meeles pidada, et õppimiseks on kõige soodsam aeg noorus. Just nooruses, lapsepõlves, noorukieas, nooruses on inimese mõistus kõige vastuvõtlikum. Vastuvõtlik keelte õppimisele (mis on äärmiselt oluline), matemaatikale, õiglaste teadmiste assimilatsioonile ja esteetika arendamisele, kõrval seistes moraalse ja osaliselt stimuleeriva arenguga.

Tea, kuidas mitte raisata aega pisiasjadele, "puhkusele", mis mõnikord väsitab rohkem kui kõige raskem töö, ärge täitke oma helget meelt rumala ja sihitu "teabe" mudaste voogudega. Hoolitse enda eest õppimise, teadmiste ja oskuste omandamise eest, mida õpid kiiresti ja lihtsalt alles nooruses.

Ja siin kuulen rasket ohkamist noor mees: kui igavat elu sa meie noortele pakud! Lihtsalt õppige. Ja kus on ülejäänud, meelelahutus? Millega me siis ei peaks rõõmustama?

Ei. Oskuste ja teadmiste omandamine on sama spordiala. Õpetamine on raske, kui me ei leia sellest rõõmu. Peame armastama õppida ja valima nutikaid vaba aja veetmise ja meelelahutuse vorme, mis on võimelised ka midagi õpetama, arendades meis mingeid võimeid, mida elus vaja läheb.

Ja kui sulle ei meeldi õppida? See ei saa olla. See tähendab, et sa lihtsalt ei avastanud seda rõõmu, mida teadmiste ja oskuste omandamine lapsele, poisile, tüdrukule toob.

Vaadake väikest last - millise naudinguga hakkab ta õppima kõndima, rääkima, süvenema erinevatesse mehhanismidesse (poistele) ja õdede nukkudesse (tüdrukutele). Proovige jätkata seda rõõmu uute asjade õppimisest. See sõltub suuresti sinust endast. Ära luba: mulle ei meeldi õppida! Ja proovite armastada kõiki aineid, mida koolis läbite. Kui need meeldisid teistele, siis miks ei võiks need meeldida teile! Lugege seisvad raamatud, mitte ainult lugemisvara. Õppige ajalugu ja kirjandust. Arukas inimene peaks mõlemat hästi tundma. Need annavad inimesele moraalse ja esteetilise ilmavaate, muudavad teda ümbritseva maailma suureks, huvitavaks, elamusi ja rõõmu kiirgavaks. Kui teile miski üheski teemas ei meeldi, pingutage ja proovige leida selles rõõmuallikas – rõõm millegi uue omandamise üle.

Õppige õppimist armastama!