Vanem poeg on problemaatiline. A. Vampilovi kompositsioon "Moraaliprobleemid näidendis" Vanem poeg" Vanem Vampilov isade ja laste probleem

Eesmärgid:

1) tutvustada õpilastele elu ja loovust
näitekirjanik;

2) mõistma moraaliprobleeme
näidendid;

3) koostab põhiomaduste kava
kangelased.

Varustus: A. Vampilovi portree,
mängufilm "Vanem poeg".

Metodoloogilised tehnikad: osaline
loeng, õpilaste esitlus, episoodide vaatamine
film, nende analüüs, analüütilised omadused
kangelased (vestlusviis).

Tundide ajal

I. Tunni eesmärkide ja eesmärkide püstitamine.

II. sissejuhatusõpetajad.

- Aleksander Vampilov on mees, kelle elu
lühike, kuid särav. Näitekirjanik, kes mängis
olulist rolli kaasaegses teatris.

III. Tudengisõnum teemal elutee
A.Vampilova.

IV. Sõna õpetajalt A. Vampilovi loomingust.

- A. Vampilovi peamine kirg oli teater ja in
kirjandus - draama. Ta suri 35-aastaselt ja
pealinnas ühtki tema näidendit nägemata
etapil avaldas oma eluajal vaid väikese kogumiku
lood. Valentin Rasputin, kes oli temaga sõber
üliõpilasaastad, ütles: "Luules, Nikolai
Rubtsov, proosas Vassili Šukshin, draamas
Aleksander Vampilov ... - tundub, et hinge ja kõige rohkem
Kaotasin nendega peaaegu samal ajal lootuse
vene kirjanduse nimed ... ".

Aleksander Vampilovi dramaturgia on jagatud 2-ga
etapp.

Esimene etapp on pedagoogiline, s.o. autor kasvab
koos oma kangelasega. Sel perioodil A. Vampilov
toetub nooruse ammendamatutele jõududele
"Inimene peaks kõndima maa peal uhkelt ja kergelt"
seetõttu on teosed optimistlikud.

Konflikt on kahekordne:

1) ühelt poolt isade noorus;

2) isade tarkus seevastu.

Huumor teenib eesmärki: inimese ülestõusmine
kergemeelne pilk asjadele paljastab
tõeliste teadmiste sügav vorm
tegelikkus.

Kangelased oskavad selle põhjal järeldusi teha
sisemised vaimsed väärtused, seega autor
juhib kangelased hõlpsalt ja loomulikult nende tähtaegadeni
teod, mis vastavad kõrgeimale inimesele
huvid.

Teine etapp: uus kangelane vastupanu osutades
autorile, vastandub ideaalseadele
tema oma, päris, milles pole kohta mittehuvilistele
armastus ligimese vastu, hea eest hea pärast.
Järelikult on autori seisukoht aus
kunstnik, seega põhimeeleolu
teosed – kurbus, mis kõike läbib
II etapi näidendid.

V. Kunstifragmentide vaatamine
film "Vanem poeg" ja analüütiline
näidendi kangelaste omadused.

Vestlus õpilastega:

- see komöödia on kerge ja kurb; mis on
eristavad tunnused näidendi "Vanem poeg" žanr?

Milles seisneb näidendi karakterisüsteemi eripära?
(See on dramaatiline teos, konflikt
kaks kangelaste rühma: normaalsed ja ebanormaalsed *).

* Vampilov A.V. Maja akendega põllul -
Irkutsk: Ida-Siberi raamat
kirjastus, 1981 - 690 lk, lk 130.

- Milliseid näidendi kangelasi saate rühmale viidata
normaalne ja ebanormaalne? Kinnitage oma
vastake teksti ridadega.

Analüütiline vestlus iga tegelase kohta.

Sarafanov.

- Mis vanuserühm seda teeb?
kangelane miks?

- Kuidas see lastega seotud on? (Kuva katkend,
nähtu kinnitus tekstist pärit ridadega).

- Kuidas saada teateid olemasolust
vanim poeg?

- Kes see noormees on?

- Kuidas ta suhtub oma valesse, et ta
kas poeg on?

Miks ta ei võiks olla pere suhtes ükskõikne
Sarafanovid? (Busygin võttis probleemi enda peale
kellegi teise perekond ja moraali seisukohalt
aitab peret elustada)

- Mis on ühist ja mis vahet on Silvaga? (Vaata
filmi üksikud episoodid). (Need saatuse kangelased
on samad, kuid vaimne maailm erinev).

Nina ja Vasya.

- Kuidas need näidendi kangelased oma isaga suhestuvad, miks?

- Kuidas nad aktsepteerivad "suurt venda"?

Kudimov, Makarskaja, Silva.

- Mida saate nende inimeste kohta öelda?

- Mis neid ühendab?

- Mis nendest inimestest finaalis saab?
Kas nad on muutunud?

Teema, idee, konflikti mõistmine.

- Eesnimi "Eeslinn" näitab
koht, kus tegevus toimub. Miks on autor
muutis nime? (Seda on väga oluline mõista
mis näidendis toimub).

- Milliseid probleeme lahendatakse? (Usaldusprobleemid,
mõistmine, lahkus, vastutus).

- Mis on näidendi kahetasandilisus?

- Kuidas suhtutakse lavastuses tõeküsimusse?
Kontrast näidendi tõeküsimusega
M. Gorki "Põhjas". Miks on lavastuse „Seenior
poeg "valeta? Kas sellel valel on vabandus?
Kas tõde on alati vaja?

- Mis on teose teema, idee?

- Miks te arvate, miks seda näidendit nii nimetatakse?

- Näidendi lõpp on optimistlik. Mida sa arvad,
kas see võib elus juhtuda?

- Kuidas teie arvates kangelaste saatus kujuneb
edasi?

Vi. Õpetaja sõna.

- Inimeste hingeline sugulus osutub usaldusväärsemaks ja
tugevamad kui ametlikud suhted. Välise bravuuri taga
ja avaldub noorte küünilisus
võime armastuseks, neile ootamatu,
andestus, kaastunne. Nii et eramajapidamisest,
ajalugu, tõuseb näidend universaalseks
humanistlikud probleemid. Ja paradoks on selles
inimesed saavad perekonnaks, hakkavad tundma
vastutus üksteise eest on ainult õnnelik
juhuslikkus. Näitab moraalset olemust
vanim poeg - kõik on tema õlgadel: lootus,
pere tulevik ja Busygin, vanim poeg, on seda väärt
au, moraalne alus"Isa"
seepärast äratas ta perekonna ellu.

Vii. Kodutöö.

Kirjeldage seda, mis teile meeldib
kangelane.

Kirjutage arvustus filmile "Vanem poeg",
kõrvutades seda A. Vampilovi näidendiga.

Kirjanduse tund 10. klassis A.V näidendi ainetel. Vampilova "Vanem poeg"

Teema:

1. Tutvumine A.V elulooga. Vampilov.

2. Näidendi analüüs A.V. Vampilova "Vanem poeg".

Sihtmärk:

  1. Huvitada õpilasi A.V isiksuse vastu. Vampilov.
  2. Julgustage õpilasi tõsiselt mõtlema elu mõttele, inimese eesmärgile maa peal, vastutusele oma tegude ja tegude eest.
  3. Arendage mõtlemis- ja empaatiavõimet.

Registreerimine:

  1. Raamatute näitus A.V teostega. Vampilov, raamatud Vampilovist.
  2. Portree A.V. Vampilova, Illustratsioonid
  3. Fragmendid mängufilmist "Vanem poeg".
  4. Ettekanne A. Vampilovi elust ja loomingust

Ettevalmistustööd:

  1. Lugege näidendit A.V. Vampilova "Vanem poeg".
  2. Mõelge küsimustele vastused läbi, kinnitage töö väljavõtetega
  3. Küsimused näidendi "Vanem poeg" analüüsiks
  1. Mis on näidendi süžee?
  2. Kes on selle peategelased? Teisene?
  3. Kellele saab omistada mittelavalisi tegelasi?
  4. Laienda näidendi pealkirjade tähendust ("Kitarriga moraal", "Eeslinn", "Vanem poeg") Milline neist on edukaim?
  5. Millisel kokkupõrkel lavastus põhineb?
  6. Mida saate öelda Sarafanovite perekonna liikmete kohta?
  7. Mida annab nende võrdlus meile Busygini ja Silva kujutiste mõistmiseks?
  8. Kuidas suhtute Nina Kudimovi kihlatu?
  9. Milline on näidendis naabri Makarskaja roll?
  10. Milles on probleem ja peamine idee mängib?
  11. Millisesse žanrisse võime näidendi liigitada ja miks?
  12. Kuidas on teos üles ehitatud? Milles väljendub autoripositsioon?
  13. Lugesime viimase lehekülje, sulgesime raamatu. Mida ütleksite selle näidendi kohta oma sõpradele?
  1. Individuaalsed ülesanded

a) leida Vampilovi elulooga seotud materjali, lugeda

b) õppida selgeks P. Reutski luuletus "Mäleta mind rõõmsalt"

Õpetaja:

Pronksi valatud Aleksandr Vampilov seisab Irkutskis madalal postamendil kõrval draamateater... Pole juhus, et skulptuuri autor Mihhail Perejaslavets asetas monumendi peaaegu kõnniteele. Irkutski elanikud sibavad iga päev mööda ja

Vampilov on elus, veel noor, nägus, otsekui voolaks sellesse jutukasse voolu. Saatus mõõtis talle kõigest 35-aastaseks ja isegi siis ei andnud ta kahte päeva lugeda. Neljapäeval, 17. augustil 1972 suri ta Baikali järvel, olles tosina meetri pealt Listvjankasse jõudnud.

Õpilane: (lugedes ette P. Reutsky luuletust "Mäleta mind rõõmsalt")

Pidage mind rõõmsalt meeles

Ühesõnaga selline, nagu ma olin.

Mis sa oled, paju, rippuvad oksad,

Või ei meeldinud mulle?

Ma ei taha kurbi meenutada.

Ma jätan poomi tuulde.

Ainult laulud täis kurbust

Mulle kallim kui kõik teised.

Ma kõndisin maa peal rõõmus.

Ma armastasin teda nagu jumalat

Ja mitte keegi minu jaoks selles väikeses

Ma ei saanud enam keelduda...

Kõik minu omad jäävad minuga

Ja minuga ja maa peal

Kellegi süda valutab

Minu sünnikülas.

Kas tuleb kevad, kas tuleb talved

Laula minu laulule kaasa.

Ainult mina, mu kallis,

Ma ei laula enam sinuga.

Mis sa oled, paju, rippuvad oksad,

Või ei meeldinud mulle?

Pidage mind rõõmsalt meeles

Ühesõnaga selline, nagu ma olin.

Õpetaja:

Lähedased sõbrad ja nende seas nad on kirjanikud Valentin Rasputin, Vjatšeslav Šugajev, kutsusid teda hellitavalt Sanjaks.

Sellest nimest moodustati pseudonüüm A. Sanin, millega kirjanik allkirjastas oma esimese raamatu "Asjaolude ühendamine".

Õpilane:

Ta loeb loo algust: “Õnnetus, pisiasi, asjaolude kokkulangemine muutuvad vahel inimese elu dramaatilisemateks hetkedeks.” Seda mõtet arendas Vampilov oma näidendites.

Jünger: (jätkab lugu)

Aleksander Valentinovitš Vampilov Sündis 1937. aastal Irkutski oblastis Kutuliku külas õpetaja perekonnas. Nooruses N.V. Gogol ja V.G. Belinski armastas vaikselt kitarril mängida Jakovlevi romantika meloodiat A. Delvigi sõnadele "Kui ma olemise tassist pisaraid ei joonud..."

(romantilised helid)

Talle meeldis kalapüük ja jahipidamine.

Pärast kooli lõpetamist õppis ta Irkutski ülikooli ajaloo-filoloogiateaduskonnas, 1960. aastast töötas piirkondliku ajalehe "Nõukogude Noored" toimetuses.

Õpilane:

Ta hakkas huvi tundma draama vastu, hakkas kirjutama näidendeid.

1965. aastal tõi A. Vampilov ta Moskvasse, teatrisse Sovremennik, ja pakkus ON Efremovile näidendit "Kitarriga moraal", mis kandis tollal nime "Äärelinn", ja 1972. aastal "Vanem poeg".

Elu jooksul A.V. Vampilov lavastati vaid kaks näidendit – "Hüvastijätt juunis" (1966) ja "Vanem poeg" (1968). "Pardijaht" (1970), "Provintsinaljad" (1970), "Eelmine suvi Tšulimskis" (1972). Need näidendid avaldati ja lavastati pärast dramaturgi surma.

Õpilane:

“Paljune, aga kuiv ja vaikne oli, kui me ta süles teatrihoonesse, kus autod ootasid, viisime,” meenutas V. Šugajev. "Keeldusime orkestrist, meenutades Saša kurba naeratust, millega ta kirjutas "Vanema poja" muusiku Sarafanovi, kes mängib matustel.

Maetud A, V. Vampilov Irkutskisse.

Õpetaja:

Me kuulsime novell A. Vampilovi elust. Ja nüüd…

Õpetaja teatab tunni teema ja eesmärgi. Õpilased kirjutavad vihikusse: Aleksandr Valentinovitš Vampilov (1937-1972).

Nad mäletavad seda, mida nimetatakse epigraafiks. Märkmikusse kirjutamine.

Epigraafina kõlavad V.G. Rasputin: "Vene kirjanduse traditsioonilised põhimõtted on hästi teada, need on endiselt selle jätkuks: headuse, kohusetundlikkuse, kõrgendatud tõe-, tõe- ja lootusetaju kuulutamine."

Ja noor näitekirjanik oli mures moraalsete probleemide pärast.

Mis on moraal?

Moraal – inimeste käitumist reguleerivad reeglid; vaimne ja vaimsed omadusedühiskonnas inimesele vajalik, samuti nende reeglite rakendamine, inimkäitumine.

Moraalne inimene on sügavalt kohusetundlik inimene.

Mis on südametunnistus?

Südametunnistus on võime teha vahet heal ja kurjal, anda oma tegudele moraalne hinnang.

Südametunnistus mõistab inimese hukka, kui ta käitub ebamoraalselt, vastupidiselt südametunnistuse nõuetele.

Õpetaja:

Ja nüüd räägime teiega eelnevalt välja pakutud küsimustest.

(Igal õpilasel on küsimusekaart näidendi "Vanem poeg" analüüsimiseks)

Sõnaga töötamine.

Vestluse käigus meenub õpilastele, mis on süžee? moraliseerida? äärelinn? kokkupõrkeid?

Fable – sisu kirjanduslik töö sellel kujutatud sündmused.

Moraal – õpetamine, moraalireeglite juurutamine.

Eeslinn - küla, mis piirneb otse linnaga, kuid ei kuulu selle rida.

Kokkupõrge. Mis tahes vastandlike jõudude, huvide, püüdluste kokkupõrge.

Vestluse käigus märkisid õpilased: (1-3 küsimust)

Näidendi süžee on lihtne. Kaks noormeest – meditsiiniinstituudi üliõpilane Volodja Busõgin ja kaubandusagent hüüdnimega Silva (Semjon Sevostjanova) – viisid juhtumi tantsul kokku. Nad panevad minema kaks tüdrukut, kes elavad kodulinna ääres ja jäävad viimasele rongile hiljaks. Pidin öömaja otsima. Noormehed helistavad Sarafanovite korterisse. Siin tuli leidlikul Silvale idee nimetada Busygin Andrei Grigorjevitši vanimaks pojaks, kes väidetavalt sündis naisele, kellega saatus sõja lõpus kangelase kogemata kaasa tõi. Busygin ei lükka seda väljamõeldist tagasi, kogu Sarafanovite perekond võtab teda poja ja vanema vennana.

Sarafanovite perepea saatus ei õnnestunud: tema naine lahkus, tööl ei läinud hästi - pidin lahkuma näitleja-muusiku kohalt ja teenima matustel mängivas orkestris lisaraha. Ka lastega pole kõik hästi. Sarafanovi kümnendas klassis õppiv poeg Vassenka on armunud naabrimehesse Nataša Makarskajasse, kes on temast kümme aastat vanem ja kohtleb teda nagu last. Tütar Nina kavatseb abielluda sõjaväelenduriga, keda ta ei armasta, kuid peab vääriliseks paariks ja tahab koos temaga Sahhalinile minna.

Andrei Grigorjevitš on üksildane ja kiindub seetõttu "vanemasse poega". Ja teda, kes kasvas üles lastekodus, tõmbab ka lahke, uhke, kuid õnnetu Sarafanov, pealegi meeldib talle ka Nina. Näidendi lõpp on Felicitous. Volodya tunnistab ausalt, et ta pole Sarafanovi poeg, Nina ei abiellu kellegagi, keda ta ei armasta. Vassenkal õnnestub teda veenda kodust mitte põgenema. "Vanemast pojast" saab selle pere sage külaline.

4) Õpilaste arvates on näidendi pealkiri "Vanem poeg" kõige edukam, kuna selle peategelane Volodja Busõgin õigustas täielikult tema võetud rolli. Ta aitas Ninal ja Vassenkal mõista, kui palju nende isa neile tähendas, olles mõlemad üles kasvatanud ilma pere hüljanud emata.

5-6) On tunda Sarafanovite perekonnapea pehmet iseloomu. Ta võtab kõike südamesse: häbeneb oma positsiooni laste ees, varjab, et on teatrist lahkunud, tunneb ära oma "vanema poja", püüab Vassenkat rahustada, Ninat mõista.

Õpilased järeldavad, et teda ei saa nimetada ebaõnnestunuks, sest vaimse kriisi haripunktis pidas Sarafanov vastu, kui teised murdusid. Sarafanov hindab oma lapsi.

Võrreldes vanemat Sarafanovit Nina ja Vassenkaga, märkasid lapsed, et lapsed olid isa suhtes kallad. Vassenka on oma esimesest armastusest nii haaratud, et ei märka peale Makarskaja kedagi. Kuid tema tunne on isekas. Pole ju juhus, et finaalis, olles Nataša peale Silva pärast armukade, süütab ta tuld, mitte ei piinata oma südametunnistust tehtu pärast. Selle noormehe iseloomus on vähe tõeliselt mehelikku – jüngrid jõuavad sellele järeldusele.

Nutikas ja ilusas tüdrukus Ninas märkisid poisid praktilisust ja ettevaatlikkust, mis avaldus näiteks peigmehe valimisel. Kuid need omadused olid temas peamised, kuni ta armus.

7) Busygin ja Silva. Eriolukordadesse sattununa ilmnevad nad erineval viisil. Volodya Busygin armastab inimesi. Ta on kohusetundlik, reageerib kellegi teise ebaõnnele, mistõttu käitub ta ilmselgelt väärikalt. Silva, nagu Volodja, on tegelikult ka orb: koos ellu jäänud vanematega sai ta internaatkoolis üles kasvanud. Ilmselt peegeldus isa vastumeelsus tema iseloomus. Mitte juhuslikult ei muutnud Vampilov kangelaste saatuse alguse sarnaseks. Sellega soovis ta rõhutada, kui oluline on inimese enda valik, olenemata asjaoludest. Erinevalt orb Volodjast on “vaeslaps” Silva rõõmsameelne, leidlik, kuid küüniline. Tema tõeline pale ilmneb siis, kui ta "paljastab" Volodjat, teatades, et ta pole poeg ega vend, vaid korduvkurjategija.

8) Õpilased märkisid ära Nina kihlatu Mihhail Kudimovi "läbimatu hinge". Elus on selliseid inimesi, kuid te ei saa neist kohe aru. Ta on inimeste suhtes ükskõikne. Sellel tegelaskujul on lavastuses tühine koht, samas esindab ta selgelt väljendunud "õigete inimeste" tüüpi, kes loovad enda ümber atmosfääri, mis lämmatab inimeses kõik elusolendid.

9) Autor süvendab näidendis üksinduse teemat, mis võib viia inimese meeleheite äärele. (Nataša Makarskaja). Naabripildis on kuttide sõnul tuletatud ettevaatliku inimese tüüp, elanik, kes kardab kõike.

10) Lavastuse probleemne ja põhiidee on osata kuulata, üksteist mõista, rasketel eluhetkedel toetada, halastust näidata. Vaimusse suguluseks olemine on midagi enamat kui sündimine.

11) Õpilased märkasid, et autor ei määratle näidendi žanri. Komöödiale viidates märkasid paljud, et lavastuses on koomiliste kõrval ka palju dramaatilisi momente, eriti tegelaste ütluste alltekstis (Sarafanova, Silva, Makarskaja).

Kuidas autor suhestub oma peategelastega? Mida ta inimeses kinnitab ja mida temas eitab?

Õpetaja: Võttes kokku lavastuse arutelu, pöördusin V.G väite poole. Rasputin Vampilovi dramaatilisest teosest: “Tundub, et peamine küsimus, mida Vampilov pidevalt küsib: kas sa, mees, jääd meheks? Kas suudate ületada kõik see vale ja ebasõbralik, mis teid ootab paljudes igapäevastes katsumustes, kus vastandeid on raske eristada - armastus ja reetmine, kirg ja ükskõiksus, siirus ja vale, õnnistus ja orjus ... "

Bibliograafia:

Vampilov A.V. Draamapärand. Mängib. Erinevate aastate väljaanded ja versioonid. Stseenid ja monoloogid. - Irkutsk, 2002.

Vampilov A.V. Pardijaht. Näidendid - Irkutsk, 1987.

Aleksander Vampilov memuaarides ja fotodel. - Irkutsk, 1999.

Näidend A.V. Vampilova "Vanem poeg". Materjalid klassivälise lugemise tunniks // Vene keel ja kirjandus, nr 3, 1991.-lk 62


See on alati nii: tragöödia komöödia elementidega ja komöödia tragöödia elementidega. looja" Pardijaht"Ei teinud midagi erilist, ta lihtsalt püüdis oma teostes elu reprodutseerida sellisena, nagu see on. Selles pole ainult must ja valge, inimese olemasolu on täidetud pooltoonidega. Meie ülesanne on rääkida sellest artiklis, milles analüüs tehakse. Vampilov, "Vanem poeg" - tähelepanu keskpunktis.

Kohe tuleks teha broneering, et see on vajalik ja lühike ümberjutustus(see sisaldab mõningaid analüütilisi tähelepanekuid) vampilianide meistriteosest. Jätkame sellega.

Ebaõnnestunud pidu neljale

Kõik saab alguse sellest, et kaks veidi üle 20-aastast noort kutti (Vladimir Busygin ja Semjon Sevostjanov) nägid tüdrukuid maha ja ootasid mõnusat õhtut, kuid tüdrukud osutusid “mitte sellisteks”, millest nad teatasid poiss-sõbrad umbes. Muidugi välimuse huvides kutid vaidlesid veidi, aga pole midagi teha, tüdrukud on alati poolel märksõna romantilises küsimuses. Nad jäid linna serva, ilma peavarjuta, ja väljas on külm, viimane rong läks.

Selles piirkonnas on kaks tsooni: erasektor (seal on küla tüüpi majad) ja otse selle vastas - väike kivimaja (kolm korrust kõrge) kaarega.

Sõbrad otsustavad lahku minna: üks läheb kivivarjendisse öömaja otsima ja teine ​​tegeleb erasektoriga. Busygin koputab 25-aastase kohaliku kohtutöötaja Natalja Makarskaja majale. Mõni aeg tagasi tekkis tal tüli 10. klassi õpilase Vassenkaga, kes ilmselt on temasse juba ammu ja lootusetult armunud. Ta arvas, et see oli noormees, kes tuli uuesti, kuid ei. Makarskaja ja Busygin vaidlevad mõnda aega, kuid loomulikult ei saa noormees tüdruku juures ööbida.

Sevostjanov Semjonist (Silva) keeldub vastasmaja elanik. Noored leiavad end sealt, kus nad olid – tänavalt.

Ja äkki jälgivad nad, kuidas eakas mees - Andrei Grigorjevitš Sarafanov - klarnetist, kes ametliku versiooni kohaselt teenib orkestris, kuid tegelikult mängib matustel ja tantsib, koputab Natašale ja palub talle paar minutit anda. Noored arvavad, et see on kohting, ja otsustavad Sarafanovi korterisse tungida mis tahes ettekäändel, nad ei taha tänaval külmuda.

Meie ülesandeks on analüüs: Vampilov ("Vanem poeg", tema näidend) on tema objekt, seega tuleb märkida, et tegelased Busygin ja Silva tunduvad alguses täiesti pealiskaudsete, kergemeelsete inimestena, kuid arengu käigus süžee üks neist muutub lugeja silme all: iseloomu sügavus ja isegi atraktiivsus. Kes, saame teada hiljem.

Eesmärki silmas pidades tuleb ka öelda, et Busygin on isata ja arstitudeng, tema ema elab Tšeljabinskis koos vanema vennaga. See, mida Silva teeb, on meie kavatsuse kontekstis täiesti ebaoluline.

Ootamatu pere lisandumine

Noored ei eksi: tõepoolest jääb Sarafanovite korteri uks lahti ja hiljutisest armastuse ebaõnnestumisest ärritunud Vassenka kavatseb majast põgeneda, nagu veidi hiljem selgub, on tema eesmärgiks taiga. Sarafanovi tütar (Nina) ei lahku täna ega homme Sahhalinile, ühel neist päevadest abiellub ta lenduriga. Teisisõnu, kodus valitseb ebakõla ja selle elanikel pole külaliste jaoks aega, isegi kui neid oodati, kuid isegi kui mitte, valisid tulnukad hetke hästi. Seda on meilegi kasulik analüüsida. Vampilov ("Vanem poeg") kirjutas oma näidendi väga delikaatselt, kõik tegelased esitavad oma osad veatult ja realistlikult.

Busygin teeskleb, et tunneb Vassenka isa ja ütleb järgmise lause: "Me kõik, inimesed, oleme vennad." Silva hakkab seda ideed keerutama ja viib selle selleni, et Vladimir on Vassenka ootamatult leitud poolvend. Noormees on šokeeritud, Busygin oli ka seltsimehe väledusest veidi uimastatud, no mis teha, ma ei taha tänaval ööbida. Nad mängivad seda saadet Sarafanovite ees. Nagu analüüs näitab, alustas Vampilov ("Vanem poeg") näidendit joonistusega. Draama keskmes on tal nali ja kogu näidend näib olevat midagi komöödia taolist, kuid see on ainult esmapilgul.

Vasja otsib midagi juua. Noored, sealhulgas 10. klass, kasutavad. Siis ilmub välja Sarafanov ja õnnetud leinajad peidavad end kööki. Vasya räägib isale kogu oma vanema poja loo. Vanamees hakkab valjusti meenutama Vladimiri võimaliku emaga kohtumise üksikasju ja annab kelmidele tahes-tahtmata kogu vajaliku teabe ning nad tabavad ahnelt iga sõna: naise nimi, linn (Tšernigov), nõutav vanus. vanim poeg, kui ta oleks.

Siis ilmub Vladimir, vastab kõigile isa küsimustele õigesti. Maja valdab üleüldine juubeldamine ja purjutamine jätkub, kuid nüüd on sellega liitunud Sarafanov vanem.

Nina tuleb lärmi peale välja ja nõuab selgitust. Alguses ei usu neiu oma vanemat venda, siis kogub temasse ka usaldust.

Busygin hakkab oma mängu uskuma. Karakteri taastumispunkt

Busygini ja eaka mehe vahel tekib hetkega kontakt ja isa avab kogu oma hinge kadunud poeg... Nad rääkisid terve öö. Öisest suhtlusest saab Vladimir teada Sarafanovite elu üksikasjad, näiteks selle, et Nina abiellub peagi piloodiga, aga ka isa enda vaimsed ahastused. Kui raske oli pere elu. Öisest vestlusest muljet avaldades äratab Vladimir Semjoni pärast isa magamaminekut üles ja anub tal kiiresti lahkuda, kuid Andrei Grigorjevitš leiab nad ukselt. Ta palub oma vanemal pojal vastu võtta perekonna pärandvara – hõbedane nuusktubakas. Ja siis toimub Vladimiriga vaimne revolutsioon. Tal oli kas vanast mehest väga kahju, või iseendast, sest ta ei tundnud oma isa. Busygin kujutas ette, et on kõigile neile inimestele võlgu. Ta uskus, et on nendega seotud. See on väga oluline punktõppetöös ning Vampilovi näidendi "Vanem poeg" analüüs liigub edasi.

Armastus kui ühendav jõud

Kui puhkus läbi sai, oli vaja laud koristada ja üldiselt köök korda teha. Kaks inimest tegid seda vabatahtlikult - Busygin ja Nina. Ühise töö käigus, mis teatavasti ühendab, võttis armastus omaette ja läbistas iga noore südame. Edasine jutustamine järgneb vaid sellisest märgilisest sündmusest. Sellele järeldusele viib Vampilovi näidendi "Vanem poeg" analüüs.

Busygin lubab näiteks koristamise lõpuks endale ilma viie minutita väga söövitavaid ja söövitavaid märkusi Nina abikaasa kohta. Ta ei lükka neid täpselt tagasi, kuid ta ei pea oma venna mürgile liiga palju vastu. See viitab sellele, et "sugulased" on omavahel juba sõbralikel alustel ning usalduslike suhete kiire arenemise eest lühikese aja jooksul võib vastutada vaid tugev vastastikune sümpaatia.

Vladimiri ja Nina vahel spontaanselt tärkav armastus ehitab üles kogu edasise süžee ja on jõud, mis ühendab Sarafanovite perekonna taas ühtseks tervikuks.

Erinevused Busygini ja Sevostjanovi erinevates sfäärides

Nii mõistab lugeja hiljuti tärganud armastust silmas pidades, et Vladimir pole enam illusoorne, vaid saab Sarafanovite perekonnas tõesti omaks. Ootamatu külaline saab naelaks, mis ei lase sugulastel omavahel sidemeid kaotada, ta ühendab neid, saab keskpunktiks. Silva, vastupidi, osutub Busyginile ja majale, kuhu nad kogemata toodi, üha võõramaks, nii et Semjon püüab olukorrast vähemalt midagi välja tuua ja üritab Nataša Makarskajaga afääri alustada. Vampilov kirjutas tähelepanuväärse näidendi - "Vanem poeg" (analüüs ja kokkuvõte jätka).

Peigmehe välimus

Köögi koristamise päeval peaks aset leidma märkimisväärne sündmus: Nina plaanib oma isa tutvustada oma kihlatu, lennukooli kadetile Mihhail Kudimovile.

Hommiku ja õhtu vahel toimub terve sündmusteahel, mida tasub vähemalt põgusalt mainida: Makarskaja muudab oma suhtumise Vassenkasse vihast halastuseks ja kutsub ta kinno. Ta tormab pileteid ostma, kahtlustamata, et Silva oma võrgutamisvõrku juba punub. Selles loodab ta Nataša tabada. Naisarmastajale annab ta muidugi kergesti järele, sest Semjon on talle vanuselt sobivam. Silva ja Nataša peaksid kohtuma täpselt kell 22.00. Samal ajal võtab entusiastlik poiss piletid filmietendusele. Nataša keeldub temaga kaasa minemast ja avaldab saladuse, et Andrei Grigorjevitš tuli tema juurde öösel Vasjatkat kostitama.

Meeleheitel tuline nooruk jookseb taas oma seljakotti järgi, et kodust taiga süles lahkuda. Kuidagi äärmises närvipinges olevad tegelased ootavad õhtut ja peigmehe saabumist.

Erakondade esindamine läheb kuidagi korraga korraga. Äsja tehtud vanem vend ja Silva teevad kadeti üle nalja, ta ei solvu, sest "armastab naljakaid poisse". Kudimov ise kardab alati sõjaväehostelisse hilineda ja üldiselt on pruut talle koormaks.

Siit tuleb pereisa. Pärast Sarafanoviga kohtumist hakkab peigmeest kannatama tõsiasi, et ta ei mäleta, kus ta oma tulevase äia nägu nägi. Eakas mees omakorda ütleb, et on kunstnik, seetõttu nägi piloot tema nägu ilmselt kas filharmoonias või teatris, kuid jätab selle kõik kõrvale. Ja äkki ütleb kadett nagu välk selgest taevast: "Mul tuli meelde, ma nägin sind matustel!" Sarafanov on sunnitud tunnistama, et jah, tõepoolest, ta pole 6 kuud orkestris töötanud.

Pärast saladuse avalikustamist, mis polnud enam kellelegi saladus, kuna lapsed olid sellest juba pikka aega teadlikud, järgnes järjekordne skandaal: karjumise ja oigamise saatel lahkub Vasja majast, täis sihikindlust pääseda. taiga. Ka peigmees, olles piisavalt näinud, kiirustab enne selle sulgemist sõjaväehostelisse tagasi. Silva läheb kinno. Pereisa läheb hüsteerikusse: temagi tahab kuhugi minna. Busygin ja Nina rahustavad ta maha, muusik annab järele. Kõik see on väga oluline, kuna sellel on palju pistmist haripunktiga. Kõik oli Vampilovi poolt meisterlikult tehtud. "Vanem poeg" (me esitame töö analüüsi) jätkub.

katarsis

Siis tunnistab Vladimir Ninale, et ta pole tema vend ja, mis veelgi hullem, armastab teda. Praegu peaks ilmselt autori kavatsuse kohaselt juhtuma lugejaga katarsis, kuid see pole päris lõpp. Tagatipuks jookseb Vasjatka korterisse ja tunnistab, et süütas Makarskaja korteri just siis, kui ta seal Silvaga oli. Viimasel olid püksid kulunud noormehe huligaanse triki tõttu. Pildi täiendamiseks tuli oma toast kohvriga välja õnnetu isa, kes oli valmis minema Tšernigovisse Vladimiri ema juurde.

Rikutud riietest tingitud pettumuse lainel esinemisest tüdinenud, paneb Semjon Busygini maha ja ütleb, et Vladimir on Sarafanovile sama poeg kui tema õetütar, ning lahkub.

Sarafanov ei taha uskuda ja väidab vastupidist. Veelgi enam, ta pakub Volodjale isegi, et ta koliks õpilaskodust nende juurde. Kõigi nende sündmuste keerukuses avastab Busygin, et jäi taas rongile hiljaks. Kõik naeravad. Kõik on õnnelikud. Nii lõpeb Aleksander Vampilovi kirjutatud näidend. "Vanem poeg" (seda näitab ka analüüs) on ülimalt raske ja mitmetähenduslik töö määra jaoks. Jääb veel mõned tulemused kokku võtta.

Perekond hämmingus

Nüüd, kui me teame kogu lugu, võime mõtiskleda selle üle, kes oli kogu selle loo "vanim poeg".

Ilmselgelt oli perekond lagunemas: isa kaotas töö ja hakkas jooma. Üksinduse müürid hakkasid ühtlustuma, ta oli meeleheitel. Tütar oli väsinud kogu pere tõmbamisest (ta pidi töötama, seetõttu nägi ta välja 19-aastasest vanem), talle tundus, et sõjaväelenduri naisena Sahhalinile lahkumine on suurepärane väljapääs. Parem kui selline elu. Vassenka otsis ka väljapääsu ega leidnud seda, mistõttu otsustas ta minna taigasse, kuna ta ei saanud kogenuma naisega (Nataša Makarskaja) läbi.

Igaõhtuse vestluse käigus, kui isa pühendas poega oma elu ja pere elu üksikasjadele, kirjeldas ta olukorda väga täpselt, selle võiks mahutada ühte lausesse: "Kõik jooksevad, oodates tohutut tragöödiat. nende üle." Ainult Andrei Grigorjevitšil pole kuhugi põgeneda.

Busygin kui päästja

Vanem vend tuli just siis, kui kõik teda vajasid. Vladimir taastas perekonna tasakaalu ja harmoonia. Nende armastus Nina vastu täitis tühjad perekonna armureservuaarid ja keegi ei tahtnud kuhugi joosta.

Isa tundis, et tal on poeg, vanem poeg, kellele ta võib loota. Nina mõistis, et saarele pole vaja minna ja tema vend suutis võita oma valusa kiindumuse endast palju vanema tüdrukuga. Loomulikult valitses Vasja armastuse all Nataša vastu ülemaailmne igatsus oma ema järele, turva- ja mugavustunne.

Ainus tegelane lavastuses, kes jäi täiesti hätta, on Silva, kuna kõik teised peategelased moodustasid mingi sisemise ringi. Ainult Semjon jäi sellest välja.

Muidugi võitis lõpuks ka Vladimir Busygin: tal oli isa, kellest ta lapsepõlvest saati unistas. Teisisõnu, näidend lõpeb üldise perekonna harmoonia stseeniga. See on koht, kus ma tahan lõpetada lühike analüüs... Vampilovi "Vanem poeg" on hiilgavalt kirjutatud ja see pole mitte ainult suurepärane, vaid ka sügav teos, mis esitab lugejale tõsiseid küsimusi.

“Õnnetus, pisiasi, asjaolude kokkulangevus muutuvad vahel inimese elu dramaatilisemateks hetkedeks,” arendas Vampilov seda mõtet oma näidendites. A. Vampilov oli sügavalt mures moraaliprobleemide pärast. Tema teosed on kirjutatud elumaterjalile. Südametunnistuse äratamine, õiglustunde, lahkuse ja halastuse kasvatamine – need on tema näidendite peamised motiivid. Lavastuse "Vanem poeg" süžee pole keeruline. Kaks noormeest – meditsiiniinstituudi üliõpilane Volodja Busõgin ja kaubandusagent hüüdnimega Silva (Semjon Sevastjanova) viisid juhtumi kokku.

Tantsimine. Pärast kahe äärelinnas elava tüdruku koju viimist hilinevad nad viimasele rongile ja peavad otsima öömaja. Noormehed helistavad Sarafanovite korterisse. Leidlik Silva tuleb välja ideega välja mõelda lugu, et Busygin on Andrei Grigorjevitš Sarafanovi vanim poeg, et väidetavalt sündis ta naisele, kellega saatus viis Sarafanovi sõja lõpus kogemata kokku. Öösel kuidagi äraolemiseks ei lükka Busygin seda väljamõeldist ümber.

Sarafanovi elu ei õnnestunud: tema naine lahkus, tööl ei õnnestunud - ta pidi lahkuma näitleja-muusiku kohalt ja teenima matustel mängivas orkestris lisaraha. Ka lastega pole kõik hästi. Sarafanovi kümnendas klassis õppiv poeg Vassenka on armunud naabrinaisesse Nataša Makarskajasse, kes on temast kümme aastat vanem ja kohtleb teda nagu last. Tütar Nina kavatseb abielluda sõjaväelenduriga, keda ta ei armasta, kuid peab vääriliseks paariks ja tahab koos temaga Sahhalinile minna.

Andrei Grigorjevitš on üksildane ja kiindub seetõttu "vanemasse poega". Ja teda, kes kasvas üles ilma isata, lastekodus, tõmbab ka lahke, uhke, kuid õnnetu Sarafanov, pealegi meeldis talle Nina. Näidend lõppeb hästi. Volodja tunnistab ausalt, et ta pole Sarafanovi poeg. Nina ei abiellu kellegagi, keda ta ei armasta. Vassenkal õnnestub teda veenda kodust mitte põgenema. “Vanemast pojast” saab selle pere sage külaline.

Näidendi pealkiri "Vanem poeg" on kõige tabavam, kuna selle peategelane- Volodya Busygin - õigustas oma rolli täielikult. Ta aitas Ninal ja Vassenkal mõista, kui palju nende isa neile tähendas, olles mõlemad üles kasvatanud ilma pere hüljanud emata. Kõiges avaldub Sarafanovite perekonnapea õrn iseloom. Ta võtab kõike südamesse: häbeneb oma positsiooni laste ees, varjab, et on teatrist lahkunud, tunneb ära oma "vanema poja", püüab Vassenkat rahustada, Ninat mõista. Teda ei saa nimetada kaotajaks, kuna vaimse kriisi haripunktis jäi Sarafanov ellu, teised aga murdusid. Erinevalt naabrist, kes keeldus Busygini ja Silva ööbimisest, oleks ta poisse üles soojendanud, isegi kui nad poleks seda lugu “vanema pojaga” välja mõelnud. Kuid kõige tähtsam on see, et Sarafanov väärtustab oma lapsi ja armastab neid. Lapsed on oma isa suhtes tundlikud. Vassenka on oma esimesest armastusest nii haaratud, et ei märka peale Makarskaja kedagi. Kuid tema tunne on isekas, sest pole juhus, et Nataša peale Silva pärast armukade olles süütab ta tuld ega kahetse tehtut. Selle noormehe iseloomus on vähe tõeliselt lüürilist.

Nina on tark ilus tüdruk samas praktiline ja kalkuleeriv. Need omadused avalduvad näiteks peigmehe valikus. Need omadused olid temas aga valdavad kuni armumiseni. Armastus muudab teda täielikult elupositsioon... Tantsude ajal juhuslikult kohtunud Busygin ja Silva käituvad räigelt, kurameerides esimeste tüdrukutega, kellega nad kohtuvad, ja selles on nad üksteisega sarnased. Kuid sattudes ebastandardsesse olukorda, ilmnevad tegelased erineval viisil. Volodya Busygin armastab inimesi, ta on kohusetundlik, osavõtlik, kaastundlik kellegi teise ebaõnne suhtes, ilmselt seetõttu käitub ta väärikalt. Püüdluste "positiivsus" teeb ta tugevaks ja üllaks.

Silva, nagu ka Volodja, on sisuliselt samuti orb: elavate vanematega sai ta üles internaatkoolis. Ilmselt peegeldus isa vastumeelsus tema iseloomus. Silva rääkis Volodjale, kuidas isa teda "manitses": "Sest, ta ütleb, et sul on viimased kakskümmend rubla, mine kõrtsi, joo end täis, löö kaklema, aga selline kaklemine, et ma ei näe sind korrakski. aasta või kaks." Mitte juhuslikult ei muutnud Vampilov kangelaste saatuse alguse sarnaseks. Sellega soovis ta rõhutada, kui oluline on inimese enda valik, olenemata asjaoludest. Erinevalt orb Volodjast on “vaeslaps” Silva rõõmsameelne, leidlik, kuid küüniline. Tema tõeline pale ilmneb siis, kui ta "paljastab" Volodjat, teatades, et ta pole poeg ega vend, vaid korduvkurjategija. Nina kihlatu Mihhail Kudimov on läbitungimatu mees. Selliseid inimesi leidub elus, kuid te ei saa neist kohe aru. "Naeratades. Ta naeratab jätkuvalt palju. Heasüdamlik,“ ütleb Vampilov tema kohta. Tegelikult on talle kõige kallim sõna, mille ta andis endale igaks juhuks. Ta on inimeste suhtes ükskõikne. Sellel tegelaskujul on näidendis tühine koht, kuid ta esindab selgelt väljendunud "õigete" inimeste tüüpi. mis loovad enda ümber lämmatava õhkkonna.

Perekonna intriigidesse kaasatud Nataša Makarskajat näidatakse korraliku, kuid õnnetu ja üksildase inimesena. Vampilov avab näidendis sügavalt üksinduse teema, mis võib inimese meeleheitele viia. Sarafanovite naabripildil ettevaatliku inimese tüüp, tavaline inimene, kes kardab kõike ("vaatab neid kartlikult, kahtlustavalt", "lahkub vaikselt ja hirmunult"), ei sekku millessegi. , tuletatakse. Näidendi probleemne ja põhiidee on välja toodud pealkirjas endas. dramaatiline teos... Ei olnud juhus, et autor asendas esialgse nime “Eeslinn” nimega “Vanem poeg”. Peaasi pole see, kus üritused toimuvad, vaid kes neist osa võtavad. Osata mõelda, üksteist mõista, rasketel aegadel toetada, halastust näidata – see on Aleksander Vampilovi näidendi põhiidee. Hinges suguluses olemine on midagi enamat kui põliselanik. Näidendi žanri autor ei määratle. Koos koomiksiga on näidendis palju dramaatilisi momente, eriti Sarafanovi, Silva, Makarskaja väljaütlemiste alltekstis.

Mida autor inimeses kinnitab ja mida temas eitab? «Tundub, et põhiküsimus, mida Vampilov pidevalt esitab, on: kas sa, mees, jääd meheks? Kas suudate üle saada kõigest sellest valest ja ebasõbralikust, mis teid ootab paljudes igapäevastes katsumustes, kus armastus ja reetmine, kirg ja ükskõiksus, siirus ja võlts, õnnistus ja orjastamine on muutunud raskeks eristada ja vastu seista ... ”( V. Rasputin).

MORAALPROBLEEM ÜHE KAASAEGSE KODUPROOSA TEOSEST

(A. Vampilovi näidendi "Vanem poeg" ainetel)

“Õnnetus, pisiasi, asjaolude kokkulangevus muutuvad vahel inimese elu dramaatilisemateks hetkedeks,” arendas Vampilov seda mõtet oma näidendites. A. Vampilov oli sügavalt mures moraaliprobleemide pärast. Tema teosed on kirjutatud elumaterjalile. Südametunnistuse äratamine, õiglustunde, lahkuse ja halastuse kasvatamine – need on tema näidendid. Lavastuse "Vanem poeg" süžee pole keeruline. Kaks noormeest – meditsiiniinstituudi üliõpilane Volodja Busõgin ja kaubandusagent hüüdnimega Silva (Semjon Sevastjanova) – viisid juhtunu kokku tantsul. Pärast kahe äärelinnas elava tüdruku koju viimist hilinevad nad viimasele rongile ja peavad otsima öömaja. Noormehed helistavad Sarafanovite korterisse. Leidlik Silva tuleb välja ideega välja mõelda lugu, et Busygin on Grigorjevitš Sarafanovi vanem, et ta sündis väidetavalt naisele, kellega saatus viis Sarafanovi sõja lõpus kogemata kokku. Öösel kuidagi äraolemiseks ei lükka Busygin seda väljamõeldist ümber.

Sarafanovi elu ei õnnestunud: tema naine lahkus, tööl ei õnnestunud - ta pidi lahkuma näitleja-muusiku kohalt ja teenima matustel mängivas orkestris lisaraha. Ka lastega pole kõik hästi. Sarafanovi kümnendas klassis õppiv poeg Vassenka on armunud naabrinaisesse Nataša Makarskajasse, kes on temast kümme aastat vanem ja kohtleb teda nagu last. Tütar Nina kavatseb abielluda sõjaväelenduriga, keda ta ei armasta, kuid peab vääriliseks paariks ja tahab koos temaga Sahhalinile minna.

Andrei Grigorjevitš on üksildane ja kiindub seetõttu "vanemasse poega". Ja teda, kes kasvas üles ilma isata, lastekodus, tõmbab ka lahke, uhke, kuid õnnetu Sarafanov, pealegi meeldis talle Nina. Näidend lõppeb hästi. Volodja tunnistab ausalt, et ta pole Sarafanovi poeg. Nina ei abiellu kellegagi, keda ta ei armasta. Vassenkal õnnestub teda veenda kodust mitte põgenema. “Vanemast pojast” saab selle pere sage külaline.

Lavastuse pealkiri "Vanem poeg" on kõige tabavam, kuna selle peategelane Volodja Busõgin õigustas endale võetud rolli igati. Ta aitas Ninal ja Vassenkal mõista, kui palju nende isa neile tähendas, olles mõlemad üles kasvatanud ilma pere hüljanud emata. Kõiges avaldub Sarafanovite perekonnapea õrn iseloom. Ta võtab kõike südamesse: häbeneb oma positsiooni laste ees, varjab, et on teatrist lahkunud, tunneb ära oma "vanema poja", püüab Vassenkat rahustada, Ninat mõista. Teda ei saa nimetada kaotajaks, kuna vaimse kriisi haripunktis jäi Sarafanov ellu, teised aga murdusid. Erinevalt naabrist, kes keeldus Busygini ja Silva ööbimisest, oleks ta poisse üles soojendanud, isegi kui nad poleks seda lugu “vanema pojaga” välja mõelnud. Kuid kõige tähtsam on see, et Sarafanov väärtustab oma lapsi ja armastab neid. Lapsed on oma isa suhtes tundlikud. Vassenka on oma esimesest armastusest nii haaratud, et ei märka peale Makarskaja kedagi. Kuid tema tunne on isekas, sest pole juhus, et Nataša peale Silva pärast armukade olles süütab ta tuld ega kahetse tehtut. Selle noormehe iseloomus on vähe tõeliselt lüürilist.

Nina on intelligentne, ilus tüdruk, samas asjalik ja kalkuleeriv. Need omadused avalduvad näiteks peigmehe valikus. Need omadused olid temas aga valdavad kuni armumiseni. Armastus muudab täielikult tema positsiooni elus. Tantsude ajal juhuslikult kohtunud Busygin ja Silva käituvad räigelt, kurameerides esimeste tüdrukutega, kellega nad kohtuvad, ja selles on nad üksteisega sarnased. Kuid sattudes ebastandardsesse olukorda, ilmnevad tegelased erineval viisil. Volodya Busygin armastab inimesi, ta on kohusetundlik, osavõtlik, kaastundlik kellegi teise ebaõnne suhtes, ilmselt seetõttu käitub ta väärikalt. Püüdluste “positiivsus” teeb ta tugevaks ja õilsaks.

Silva, nagu ka Volodja, on sisuliselt samuti orb: elavate vanematega sai ta üles internaatkoolis. Ilmselt peegeldus isa vastumeelsus tema iseloomus. Silva rääkis Volodjale tema "manitsemisest": "Sest, ta ütleb, on sul viimased kakskümmend rubla, mine kõrtsi, joo end täis, löö kaklema, aga selline kaklus, et ma ei näe sind aasta-kahe pärast. ." Mitte juhuslikult ei muutnud Vampilov kangelaste saatuse alguse sarnaseks. Sellega soovis ta rõhutada, kui oluline on inimese enda valik, olenemata asjaoludest. Erinevalt orb Volodjast on “vaeslaps” Silva rõõmsameelne, leidlik, kuid küüniline. Tema tõeline pale ilmneb siis, kui ta "paljastab" Volodjat, teatades, et ta pole poeg ega vend, vaid korduvkurjategija. Nina kihlatu Mihhail Kudimov on läbitungimatu mees. Selliseid inimesi leidub elus, kuid te ei saa neist kohe aru. "Naeratades. Ta naeratab jätkuvalt palju. Heasüdamlik,“ ütleb Vampilov tema kohta. Tegelikult on talle kõige kallim sõna, mille ta andis endale igaks juhuks. Ta on inimeste suhtes ükskõikne. Sellel tegelaskujul on näidendis tühine koht, kuid ta esindab selgelt väljendunud "õigete" inimeste tüüpi, kes loovad enda ümber lämmatava atmosfääri.

Perekonna intriigidesse kaasatud Nataša Makarskajat näidatakse korraliku, kuid õnnetu ja üksildase inimesena. Vampilov avab näidendis sügavalt üksinduse teema, mis võib inimese meeleheitele viia. Sarafanovite naabripildil ettevaatliku inimese tüüp, tavaline inimene, kes kardab kõike ("vaatab neid kartlikult, kahtlustavalt", "lahkub vaikselt ja hirmunult"), ei sekku millessegi. , tuletatakse. Näidendi probleemne ja põhiidee on kirjas juba draamateose pealkirjas. Ei olnud juhus, et autor asendas esialgse nime “Eeslinn” nimega “Vanem poeg”. Peaasi pole see, kus üritused toimuvad, vaid kes neist osa võtavad. Osata mõelda, üksteist mõista, rasketel aegadel toetada, halastust näidata – see on Aleksander Vampilovi näidendi põhiidee. Hinges suguluses olemine on midagi enamat kui põliselanik. Näidendi žanri autor ei määratle. Koos koomiksiga on näidendis palju dramaatilisi momente, eriti Sarafanovi, Silva, Makarskaja väljaütlemiste alltekstis.

Mida autor inimeses kinnitab ja mida temas eitab? «Tundub, et põhiküsimus, mida Vampilov pidevalt esitab, on: kas sa, mees, jääd meheks? Kas suudate üle saada kõigest sellest valest ja ebasõbralikust, mis teid ootab paljudes igapäevastes katsumustes, kus armastus ja reetmine, kirg ja ükskõiksus, siirus ja võlts, õnnistus ja orjastamine on muutunud raskeks eristada ja vastu seista ... ”( V. Rasputin).