"Ma laulan teile heast ja kurjast ..." - tõesed ja valed väärtused G.Kh. Anderseni "Ööbiku" konspekt kirjanduse tunnist (5. klass) sellel teemal

Muinasjutu "Ööbik" peategelasteks on Hiina keiser ja metsaööbik. Keiser elas erakordses portselanpalees, mida ümbritses imeline aed. Ja metsas, mis asus keiserliku aia ja mere vahel, elas ööbik. Ööbik rõõmustas oma lauludega kõiki, kes siia metsa ilmusid.

Paljud keiserliku palee ilu imetlema tulnud rändurid kuulasid sageli metsaööbiku laule. Hilisemad rändurid kirjeldasid oma muljeid Hiinast raamatutes. Üks neist raamatutest jõudis Hiina keisrini ja ta oli üllatunud, et ta ei teadnud midagi lähedal elavast imelisest ööbikust.

Keisri käsul kutsuti ööbik paleesse ja väike lind laulis talle oma laule. Kui keiser ööbiku juttu kuulas, olid tal pisarad silmis. Need pisarad olid ööbiku parim tasu.

Keisri nõudmisel jäi ööbik paleesse elama ja rõõmustas selle elanikke sageli oma lauludega. Aga elu palees ei olnud metsalinnule meeltmööda. Ööbiku jalgade külge seoti siidpaelad, mida hoidsid mitmed teenijad. Ööbiku vabadus oli piiratud ja see ei saanud talle meeldida.

Kord saadeti Hiina keisrile Jaapanist kingitus – mehaaniline ööbik. Ta laulis peaaegu sama kaunilt kui tõeline ööbik, kuid ta ise oli kaunistatud vääriskivid. Kingitus meeldis keisrile ja õukondlastele väga ning nad hakkasid entusiastlikult kuulama mehaanilise ööbiku laulu ja imetlema selle välimust. Ja metsaööbik, kasutades ära asjaolu, et keegi talle tähelepanu ei pööra, lahkus paleest ja naasis oma metsa. Kui keiser sellest teada sai, käskis ta ööbiku oma osariigist välja saata.

Mehaaniline ööbik rõõmustas keiserliku palee elanikke oma lauluga pikka aega, kuid ühel päeval läks see katki. Ja kuigi meistril õnnestus mehhanism korda teha, oli kunstööbiku laulu võimalik kuulata vaid korra aastas.

Ühel päeval jäi keiser raskelt haigeks. Kõik õukondlased uskusid juba, et ta varsti sureb, ja lõpetasid tema külastamise. Keiser tahtis kuulata mehaanilise ööbiku laulu, et see talle jõudu annaks, aga polnud kedagi, kes mänguasja keriks. Mingil hetkel nägi keiser, et surm ise oli teda külastanud. Ja siis kuulis ta akna taga imelist laulu. See on metsaööbik. Ta sai teada, et keiser on haige, ja otsustas teda külastada ja teda laulmisega toetada. Ööbik laulis nii imeliselt, et veri jooksis keisri soontes kiiremini ja ööbikulaulust lummatud Surm läks minema.

Tänulik keiser oli valmis ööbikule paranemise nimel kõike andma, kuid ööbik keeldus kingitustest. Tema jaoks olid parimaks tasuks keisri pisarad päeval, mil ta esimest korda ööbikulaulu kuulis. Ööbik ütles keisrile, et tahab elada vabaduses ja laulda kõigile inimestele. Ta lubas, et lendab paleesse, laulab keisrile ja räägib talle, kuidas inimesed väljaspool keiserlikku paleed elavad.

Ja kui õukondlased tulid vaatama, kas keiser on surnud, nägid nad, et ta oli elus ja terve.

Takovo kokkuvõte muinasjutud.

Ööbiku muinasjutu põhiidee on see, et ükski tehniline kurioosum ei asenda metsloomi, elavat laulu.

G.Kh.Anderseni muinasjutt õpetab väärtustama vabadust, mis on loomingulistele ja andekatele inimestele nii vajalik. Ööbik mõistis, et tema lauluanni jaoks on vaja vabadust, ja ta keeldus elamast keisri palees, selles tohutus kuldses puuris.

Mulle meeldis loo ööbik. Tal on ainulaadne lauluanne, mida ta heldelt välismaailmaga jagab, ta ei ole kättemaksuhimuline. Ööbik ei tee vahet keiserliku palee elanike ja Hiina külade tavaliste elanike vahel. Ta laulab kõigile ja tema imelised laulud võivad isegi surma peletada.

Millised vanasõnad sobivad muinasjuttu "Ööbik"?

Kirjanduse tund 5. klassis

H.K. Andersen. "Ööbik": muinasjutu õpetlik tähendus

Tunni eesmärgid: Anderseni muinasjutu tekstianalüüsi protsessis; paljastada muinasjutu põhiidee - tõelise kunsti surematuse idee ja võimatus seda "mehhanismiga" asendada; määratleda kunstilised omadused töötab;

arendada väljendusrikka, läbimõeldud, "aeglase" lugemise, valikulise ümberjutustamise oskust, kirjanduslikke ja loomingulisi oskusi;

aidata õpilastel teose näitel omandada kultuurinorm-näidis (kunsti ja tegelikkuse suhe, kunsti eesmärk).

Varustus: portree H.K. Andersen, illustratsioonid E. Narbuti muinasjutule.

Tunni epigraaf:

Mitte ühtegi väline ilu ei saa olla täielik

Kui seda just sisemine ilu ei elavda.

Viktor Hugo

Tundide ajal

  1. korralduslik etapp.
  2. motivatsiooni etapp.

Sissejuhatus õpetaja poolt.

Tänases tunnis räägime suure jutuvestja Hans Christian Anderseni huvitavast ja raskest loost "Ööbik". Tunnis püüame aru saada, mis on selle muinasjutu tähendus, mida see meile õpetada võib.

- Kas teile meeldis see lugu?

- Mis te arvate, millest see räägib?

(Õpilased ei saa veel küsimusele täpselt vastata, seega peaksid nad arutelu lõpus selle juurde tagasi pöörduma)

III. Muinasjutu "Ööbik" analüüs.Peamine võte, mida tunnis kasutatakse, on "peatustega lugemine": korduv aeglane liikumine läbi teksti, millega kaasneb probleemne vestlus ja üksikute detailide kommenteerimine.

1. Loe Hiina keisri palee kirjeldust. Mis arvate, kas on mugav, kas on hea elada kõige hinnalisemast portselanist valmistatud palees, mis on nii habras, “et hirmus oli puudutada”?

- Miks seoti keisri aia "kõige imelisemate lillede" külge kellad?

(Et veel kord imetleda lillede ilu, hõbeda helisemist, portselani sära, ühesõnaga välist hiilgust, keiserliku maja hiilgust)

"Miks keiser ööbikust midagi ei teadnud?" Miks õukondlased temast midagi ei kuulnud?

2. Loe hoolega katkend, milles autor räägib ööbiku elupaigast.

Miks ta elab "tihedas metsas, mis algab aia tagant"?

Kas sa ei arva, et mõnes elab ööbik ja palee asukad erinevad maailmad? Kirjeldage neid maailmu: mida kuuleb ja näeb iga päev ööbik ning mida näevad õukondlased ja keiser?

Mis naljakat on selles stseenis, kus õukondlased ööbiku otsisid? Kas sul neist natuke kahju ei ole?

4. Millega püüab esimene minister ööbikulaulu võrrelda? Miks on tema võrdlus naeruväärne?

5. Miks oli ööbik nõus lendama keisri paleesse, hoolimata sellest, et tema laule on "rohelises metsas palju parem kuulata"?

6. Kuidas tajus keiser ööbiku laulu? Lugege see stseen uuesti läbi.

Miks ööbik keeldus preemiast – kuldkingast kaelas? Leia vastus muinasjutu tekstist.

7. Leia tekstist vastus küsimusele: kuidas püüdsid õukondlased ööbiku jäljendada? Milles seisneb teie arvates ööbiku hiilguse absurd linnas?

Räägi, mis juhtus kahe ööbiku võistluse ajal. Kuhu kadus tõeline ööbik?

8. Leia tekstist vastus küsimusele: milles näeb “ööbikute õukonnatarnija” kunstööbiku eeliseid? Miks kujutab kirjanik teda nii detailselt ja miks on loomuliku ööbiku portree nii lühike?

9. Lugege, mida ütlesid vaesed kalamehed kunstliku ööbiku kohta. Mis kunstööbiku juures õukondlastele eriti meeldis?

10. Jutustage ümber episood "Keisri haigus" (kunstnik E. Narbuti illustratsiooniga töö).

Miks jäi keiser haiguse ajal üksi? Miks keiser nii hirmul oli?

(Kohutav polnud surm, vaid elu, mis ilmus kohtupäeval heade ja kurjade tegude kirjarullina)

Kuidas õnnestus ööbikul keiser päästa? Millest ööbik laulis? Mida ta küsib keisrilt, mis talle lubab?

(Ööbiku laulus olev surnuaed äratab mitte hirmu, vaid alandlikkuse tunnet, see on täis ilu - eriline, kuid mitte külm, nagu keiserlik palee. Pääste on see, et ööbik äratas “head tunded” nii surmas kui ka keiser, kellel olid head suhted, sest ta nuttis, kui esimest korda ööbikku kuulas)

11. Millest ööbik laulab ja laulab alati? Lugege see katkend uuesti läbi.

IV. Kuidas te nüüd vastaksite, millest see lugu räägib?

(Õpilased järeldavad, et ööbiku maailm (loodus) ja keiserliku palee maailm on kaks täiesti erinevat maailma. "Mehhanism" (inimkäte loomine) vastandub Anderseni muinasjutus loodusele, selle elav hääl - ööbiku hääl.Looduse hääl poleks kunagi (teise maailma) palee piiridesse jõudnud, kui mitte ööbik ja tema laulud.

Milliseid Anderseni muinasjutu kangelasi saame omistada loodusmaailmale ja paleemaailmale? Helistame neile.

V. Järeldused. Ööbik laulis ja laulab keisrile sellest tõelisest, elavast elust, mida palee seintelt ei paista ja mida ükski kristallkellade ja uhkete aedadega lilled ei asenda.

Ööbik on vaba laulja kujund, allegooriline kunstikujund, mis räägib looduse enda keeles kõigest maailmas; ainult see suudab võita surma ja isegi need kurjad jõud kes elavad inimese enda hinges; kunst teeb inimese paremaks, puhtamaks, ilusamaks.

Põhjendus ja hindamine.

VI. Kodutöö.

Koostage Hiina keisri kiri jaapanlastele pärast tema paranemist või kiri Andersenile loetud muinasjutu kohta (valikuline).


Anderseni muinasjutt "Ööbik"

Žanr: muinasjutulegend

Muinasjutu "Ööbik" peategelased ja nende omadused

  1. Ööbik, väike, vabadust armastav maagiliselt kauni häälega lind. Hindas ainult siirust.
  2. Keiser armastas kõike ilusat, kuid ei mõistnud, et elav ööbik on parem kui kunstlik ööbik.
  3. Surm, esmapilgul julm, kuid osutus sentimentaalseks, kui ta kuulis ööbikulaulu
Muinasjutu "Ööbik" ümberjutustamise plaan
  1. Kaunis aed lossi lähedal
  2. Ööbiku raamatud
  3. Ööbiku otsimine palees
  4. Väike tüdruk köögis
  5. Õukondlased metsas
  6. Nightingale annab lossis kontserdi
  7. Ööbik elab lossis
  8. Kunstlik ööbik Jaapanist
  9. ööbiku põgenemine
  10. Kunstliku ööbiku purunemine
  11. Keisri haigus
  12. Surm ja kurjad teod
  13. Ööbiku tagasitulek
  14. Keisri lubadus
Muinasjutu "Ööbik" lühim sisu jaoks lugejapäevik 6 lausega
  1. Keiserliku aia taga metsas elas ööbik, kelle laulu imetlesid kõik väliskülalised ja kirjutasid temast oma raamatutesse.
  2. Keiser loeb raamatut ja käsib ööbiku paleesse toimetada
  3. Väike tüdruk aitab ööbiku otsimisel ja õukondlasi hämmastab ööbiku hääl
  4. Ööbik annab kontserdi enne, kui keiser ja keiser nutab
  5. Kunstlik ööbik asendab päris, kuid laguneb peagi
  6. Keiser on haige, kuid ööbik naaseb ja ajab surma minema.
Muinasjutu "Ööbik" põhiidee
Teeseldud imetlus pole midagi väärt ja tõelised emotsioonid on väärtuslikumad kui miski siin maailmas.

Mida õpetab muinasjutt "Ööbik".
See muinasjutt õpetab meid armastama ja hindama looduse ilu, õpetab mõistma ilusat, õpetab meile, et ükski inimese kätega tehtud täiuslik masin ei asenda kunagi looduse teoseid. See lugu õpetab tänulikkust.

Arvustus muinasjutule "Ööbik"
Mulle väga meeldib see lugu. See räägib tõelise ööbiku, kelle laulmine on alati olnud erinev, võidukäigust mehaanilise mänguasja üle, mis suutis laulda ainult ühte viisi ja mis võib puruneda. Hiina keiser mõistis oma viga, ta võis kogeda siiraid tundeid ja seetõttu andestas ööbik talle ja aitas teda haigestumisel. See on väga ilus muinasjutt.

Vanasõnad muinasjutule "Ööbik"
Ööbik on väike, aga hääl on suurepärane.
Väike, kuid hinnaline pool
Koduvasikas on parem kui ülemere lehm.

Kokkuvõte, lühike ümberjutustus muinasjutud "Ööbik"
Kauges Hiinas, keiserliku palee lähedal, oli imeline aed, milles kasvasid võlukellad. Aed oli väga suur ja isegi aednik ei teadnud, millega see lõppes. Ja aia taga metsas elas ööbik. Ja kõik välismaalased, kes aeda tulid, imestasid ööbiku hääle ilu üle.
Nad pöördusid tagasi koju ja kirjutasid Hiinast raamatuid, milles nad ütlesid, et parim asi on ööbik.
Kord luges keiser raamatut ja oli üllatunud, sest polnud ööbikust kuulnudki. Ta käskis ministril tuua talle ööbik, et ta laulaks.
Minister ja õukondlased jooksid terve palee ümber, kuid ööbikust ei kuulnud keegi. Ja ainult väike tüdruk köögis ütles, et teab, kus ööbik elab.
Ta juhatas õukondlased metsa ja nad pidasid lehmade madalsemist ja konnade krooksumist ööbikulauluks. Siis aga kuulsid nad ööbiku laulu ja olid hämmastunud. Nad kutsusid ööbiku paleesse keisrile laulma ja ööbik oli sellega nõus.
Ta laulis keisrile ja ta imestas, isegi nuttis ja ööbik ütles, et need pisarad on tema jaoks parim tasu.
Ööbik hakkas palees elama ja õukondlased jälgisid, et ta minema ei lendaks. Ja kõik inimesed armusid ööbikusse.
Aga kord toodi Jaapanist kunstlik ööbik, mis laulis vaid üht laulu. Päris ööbik lendas minema, kuid see ei kurvastanud kedagi. Kõik palees viibijad armusid tehisööbikusse.
Kuid peagi läks kunstlik ööbik katki.Kellasepp parandas selle ära, aga nüüd lubati ööbik käiku lasta vaid kord aastas.
Möödus 5 aastat ja keiser jäi haigeks. Kõik arvasid, et ta on surnud, ja ta lamas lihtsalt külmana ja haigena oma voodis.
Keiser nägi surma ja tema tegusid – kurja ja head. Ta anus kunstööbikule, et see talle laulaks, kuid ta tuli sisse lülitada. Ja siis lendas sisse tõeline ööbik. Ta laulis oma laulu ja surm taandus. Ööbik lubas, et lendab keisri juurde ja laulab talle oma laule, sest nägi keisri silmis pisaraid.
Ja keiser toibus ja tervitas uimastatud õukondlasi.

Joonistused ja illustratsioonid muinasjutule "Ööbik"

"Ma laulan teile heast ja kurjast..." -

tõsi ja valed väärtused loos G.Kh. Andersen "Ööbik"

Õpetaja: Grigorjeva A.D.

Klass: 5.

Sihtmärk - 5. klassi õpilaste analüüsioskuste arendamine kirjandustunnis:

1) hariv: analüüsi õpetada kunstiteos muinasjutu näitel G.Kh. Andersen "Ööbik";

2) arendamine: vorm sissetekstianalüüsi oskused, iseseisev töö tekstiga, koostamine võrdlustabel;

3) harimine: kujundada õpilaste moraalseid ja esteetilisi ideid:ilumeel, nägemus tõelisest looduse ilust, armastus kunsti vastu, headuse tunne, andestamis- ja kaastunne.

Vormid, meetodid: suuline ja kirjalik meeskonnatöö, iseseisev töö (võrdlustabeli koostamine, essee-klišee).

Tunni tüüp: uute teadmiste assimilatsioon.

Tehnoloogiad: hariv, informatiivne.

Varustus: ekraan, sülearvuti, multimeediaprojektor.

Tundide ajal

Leonid Suhhorukov

Viktor Hugo

ma . Emotsionaalne meeleolu

Tänases tunnis käsitleme suure jutuvestja Hans Christian Anderseni loomingut, kelle muinasjutte olete teadnud lapsepõlvest saati. Milliseid Anderseni muinasjutte oskate nimetada? ("Pöial", "Vannakindel tinasõdur", "Lumekuninganna", "Kuninga uus kleit", "Ole Lukoye", "Karjane ja korstnapühkija", "Printsess ja hernes", "Inetu" Pardipoeg", "Metsluiged", "Väike merineitsi" jne). Andersen tuleb teie juurde erinevatel viisidel. Siis hiilib ta vaikselt tuppa ja kutsub sinus esile imelisi unenägusid nagu hea mustkunstnik Ole Lukoye. See muinasjutt purjetab koos pöidlaga vesiroosi lehel. Vankumatu tinasõduri lugu köidab teid igavesti. Kuid kõige sagedamini murrab Anderseni muinasjutt julgelt lapsepõlve maailma. Lumekuninganna. Ja täna lendab meie õppetundi muinasjutt väikese linnu, ööbiku tiibadel. "See oli muidugi kaua aega tagasi, aga sellepärast tasub seda lugu kuulata, kuni see täielikult ununeb!" Andersen kirjutas.

Tuleb välja selgitada, miks on autori jaoks nii oluline, et see lugu ei ununeks, millistest igavestest väärtustest räägib Andersen muinasjutus “Ööbik”, kõrvutades päris- ja tehisööbiku. Viime teid selle hämmastava muinasjutu maailma.

II . Salvestuskuupäev, teema

III . Lugeja taju paljastamine

Kas teile meeldis G.Kh. Andersen "Ööbik"? Kuidas mõistate tänase õppetunni epigraafi?

Mis teid selle loo juures eriti vaimustas? Mis üllatas? Mis tekitas segadust?

IV . Muinasjutu analüüs

a) Vestlus ja d.z.

Miks on selle loo nimi "Ööbik", mitte "Ööbikud"? Lõppude lõpuks on neid kaks.

Mida sa sellest linnust tead?(Ööbik – lk rästaste sugukonnast halli sulestikuga, saleda kehaehitusega lind, mida eristab ebatavaliselt ilus laul).

Kuulame, kuidas ööbik laulab (helib fonogramm). Kas pole ilus?

- Vaatame, kuidas meie kunstnikud Anderseni muinasjutust pärit ööbiku kujutasid. eks?

Kus lugu toimub?(Hiinas).

Ja mis oli muinasjutus kirjeldatud riigi peamine vaatamisväärsus? (Loss).

Teeme ringkäigu palees. Täna külastame Hiinas käinud rändureid, kellest üks räägib oma muljetest palees käimisest (kontroll dz).("Kogu maailmas poleks keiserlikust paremat paleed; see kõik oli valmistatud hinnalisest portselanist, kuid nii habras, et seda oli hirmus puudutada ...").

Mis vastandub muinasjutus keiserlikule paleele ja aiale? (Mets, milles ööbik elab). Rändur 2 räägib ööbiku elust metsas (d kontrollimine).

Kas keiser teadis ööbiku olemasolust? Kuidas ta teadis? Otsige hinnapakkumist("Ööbik? Aga ma isegi ei tea seda! Kuidas? Selline imeline lind elab minu osariigis ja isegi minu enda aias, aga ma pole sellest kuulnudki! Pidin selle kohta raamatutest lahutama!") .

Ja kes palees teadis sellest?(Vaene tüdruk-kokk: "Issand! Kuidas ei tea ööbik! See juba laulab! ... iga kord, kui kuulen ööbiku laulu. Silmist voolavad pisarad ja mu hing muutub nii rõõmsaks, nagu oleks mu ema suudleb mind!..").

Poisid, kuidas juhtus, et kogu maailm teadis ööbikust, nad kirjutasid sellest isegi raamatutes, kuid keiser ei teadnud? Kas sa ei arva, et ööbik ja palee asukad elavad mingites erinevates maailmades? Tõestame seda tabeli tegemisega.

b) Tabeli koostamine

(Lastele pakutakse tabelit, mille nad peavad muinasjutu teksti kasutades täitma)

Ööbik

Keiser ja tema õukondlased

Kus elada?

Tihe mets

Imeline palee

Mida nad näevad?

Sügavad järved, sinine mererand, laevad

Habras palee: hinnalisest portselanist seinad ja põrand

Mida nad kuulevad?

Merekohin, lehtede kohin

Lillede külge seotud kellade helisemine

Teeme kokkuvõtte. Mis vahe on ümbritseval ööbiku maailmal ja keisri maailmal? (Meie ees on tõeline ja võlts maailm. Keisri maailmas on kõik loodud nii, et elada võltsi ja näha võltsi. Miks kirjeldasid teadlased paleed ja aeda ning luuletajad luuletasid ööbiku auks ? See on mõistuse ja südame elu. Kõik palees allus reeglitele ("targalt leiutatud", "tehtud") Ööbiku laulmine on südame elu, see on elus, loodus ise, loomulik ja seetõttu ilus.Seepärast ütlesid kõik: "Aga ööbik on parim", "Issand kui hea!").
(Poisid täidavad tabelis veel ühe rea)

Järeldus

Loodusliku looduse ilu

Palee kunstlik ilu

Mida nimetatakse kirjanduses opositsiooniks? (antitees)

Meenutagem, milliseid tundeid tekitas keisris elava ööbiku laulmine.

v) Lõigu ilmekas lugemine – lk. 168

Poisid, sissekuidasmis on ööbiku tasu?

(Suurim auhindööbiku jaokson keisri pisarad).

Kas pisarad võivad olla tasu? Mis on selle fraasi tähendus?

(See on allegooria – allegooria. Kunstniku jaoks võivad vaataja pisarad olla tema töö äratundmise ja mõistmise indikaatoriks).

Andersen viitab visalt pisarate kuvandile. Pisarad on erinevad, mille sümboliks on muinasjutus "Ööbik" pisarad? (Hinge puhastamise sümbol).

G) Iseseisev töö paaris - tabeli koostamine

Ühel päeval toimetati keisrile suur pakk, millel oli kiri "Ööbik". Nii ilmub jutusse veel üks ööbik.See nägi välja nagu päris, nii et kohus otsustas, et linnud peaksid laulma duetis. Aga asjad ei läinud hästi. Elav ööbik lendas minema, keiser ja tema õukondlased imetlesid tehislinnu laulu. Autor pöördub taas antiteesi poole.Võrdleme päris- ja tehisööbikuid.

tõeline ööbik

kunstlik ööbik

Välimus

Kuidas ta laulab?

Milline on laulmise mõju?

Kes kuulas laulu?

Mis kasu see tõi?

Teie laudadel on kaardid lindude omadustega, paigutage need veergudesse.

väike hall linnuke

2) Sa ei saa ette teada, mida ta täpselt laulma hakkab

Laulis nagu kellavärk

Ei saa sundida

3) Tema laulmisest piisas südamele ja pisarad ilmusid silma

4) Kalur kuulas teda, unustades oma mured

5) Temast kirjutati 25 köidet kõige keerukamaid hiinakeelseid sõnu

Päästis keisri surmast

Poisid, nüüd võrdleme, kes on ilusam? Kes laulab paremini? Kes tekitab inimestes oma laulmisega tõelisi tundeid? Mis vahe on siis elaval ööbikul ja kunstlikul ööbikul?

(Poisid kirjutavad järelduse)

Väljast mitte ilus, aga seest ilus. Elav ööbik on looduse looming ja elav hääl on tõeline kunst.

Kunstlik ööbik on ilus ainult väliselt, sees on tal mehhanism, see on inimkäte looming, looduse imitatsioon, tõeline kunst.

e) füüsiline minut

g) Järeldused tabelis

Pidage meeles epigraafi. Millise vanasõna sa lisaksid? (Mitte kõik, mis sädeleb, pole kuld.)

Niisiis, Andersen mõtiskleb antiteesi kasutades igavesest, tõe ja vale probleemist, suhtest ehtsa ja tehislikuga.

Loomulik ja väljamõeldud. Kas me saame rääkida sõprusest? Tõesta seda.

Miks kunstlikule ööbikule nii suured au andsid? Miks teadis kogu linn peast tema laulu iga nooti? (Tegemist oli kunstliku laulmisega. Elu selles ei olnud ja seetõttu polnud ka varieeruvust. Seda polnud raske korrata).

Miks sulle see laul meeldis? ("Nad ise said nüüd linnule kaasa laulda").

h) Lõppvestlus

Kuid see lugu ei lõpe sellega. Samuti oli autori jaoks oluline näidata keisri haigust. Miks sa arvad? (Et näidata, milleks tõeline kunst võimeline on, sest mehaaniline ööbik läks katki ja keiser haigestus. Ja elus ööbik päästis ta oma lauluga surmast).

Kas kunstlik ööbik võiks seda teha? (Ei, sest ainult elava ööbiku tõeline laulmine suudab võita surma ja isegi need kurjad jõud, mis inimese hinges elavad. Tõeline kunst teeb inimese paremaks, puhtamaks, ilusamaks).

Miks ööbik tagasi tuli?

Kuidas on keiser muutunud? (Ta lubas ööbikul metsa elama, lubas lennata ja laule laulda ainult siis, kui ööbik ise seda soovis).

Kuidas sa loo lõpust aru saad? Millise tähenduse andis autor keisri sõnadele „Tere! Tere hommikust!"? (Jutu viimased sõnad on tagasipöördumine ehedate inimlike tunnete ja suhete maailma).

V. Tulemused – essee-klišee

Ja nii see muinasjutt lõppeski. Ööbik päästis keisri surmast, lubas tema juurde lennata ja rääkida sellest tõelisest elust, mida palee seintelt ei paista ja mida ükski kristallkelladega lill ei asenda. Kokkuvõtteks mõelgem uuesti, miks palus Andersen meil seda lugu mitte unustada?

(G.Kh. Anderseni lugu "Ööbik" on väga huvitav jaõpetlik . Vastuseisu kauduelus ööbik jakunstlik ilu inimeste elusloodus,hea hing,mittehuvitav abi jaempaatia tähtsamvälised ilu. Ainult olevik on surematuautentne, loomulik ).

VI . Kodutöö

2) Joonista kate muinasjutule "Ööbik".

Viiteleht

kuueteistkümnes mai

_____________________________________________________________________________

Iga kunsti tipp on selle loomulikkus.

L. Suhhorukov

Ükski väline ilu ei saa olla täielik,

kui seda ei elavda sisemine ilu.

V. Hugo

1. Täitke tabel

Ööbik

Keiser ja tema õukondlased

Kus elada?

Mida nad näevad?

Mida nad kuulevad?

Järeldus

2. Jagage lindude tunnustega kaardid veergudesse (suuliselt)

3. Võrreldes 2 lindu, kirjutage järeldus

elav ööbik

kunstlik ööbik

Järeldus

4. Kirjutage üles, kuidas saate aru vanasõnast "Kõik, mis hiilgab, pole kuld"

5. Sisestage sobivad sõnad (kompositsioon-klišee)

Muinasjutt G.Kh. Anderseni Ööbik on väga huvitav ja____________ . Vastuseisu kaudu_________ ööbik ja________________ Seda tõestab autor elus__________ metsloomad,________ hing,_____________ abi ja_____________ tähtsam__________ ilu. Praegu,__________ _, ____________ alati surematu.

6. D.z.

2) Joonista kaas muinasjutule "Ööbik" (valikuline).

Lisa

Kõige lihtsam välimus

Kõik üle puistatud teemantide, rubiinide ja safiiridega

väike hall linnuke

Tema saba säras kullast ja hõbedast

Mida ta täpselt laulma hakkab, on võimatu ette teada

Laulis nagu kellavärk

Ei saa sundida

33 korda laulis sama asja ja ei väsinud

Tema laulust piisas südamele ja pisarad ilmusid silma.

Pole paha, aga siiski mitte sama, midagi on tema laulmises puudu

Kalur kuulas teda, unustades tema mured

Inimesed kuulasid teda ja olid rahul, nagu oleksid nad palju teed joonud.

Temast kirjutati 25 köidet kõige keerukamaid hiina sõnu

Päästis keisri surmast

Kasutatud Raamatud

Kirjanduse tunni kokkuvõte (5. klass) Hans Christiani ööbik Andersen. Tõsi ja väljamõeldud väärtused." Uue materjali õppimise tund (töö analüüs).[Elektrooniline ressurss] /- Juurdepääsurežiim: .

Teema: G.Kh.Anderseni muinasjutt "Ööbik". Teksti analüüs.

Eesmärgid:- muinasjutu moraalse aluse paljastamine;- õpilaste moraalsete ja esteetiliste ideede kujundamine tegelike ja kujuteldavate väärtuste kohta;- teksti kunstiline tajumine, mis põhineb tekstis oleva sõna süvatööl.

Planeeritud tulemused:

Teema: tutvustada õpilastele moraalne alus Anderseni muinasjutud ja muinasjutt

kirjanduslik žanr, soodustada õpilaste kõne arengut, arendada väljendusrikast lugemisoskust.

Kognitiivne UUD: vajaliku informatsiooni otsimine ja valimine, kõnelause teadlik ja meelevaldne konstrueerimine suulises vormis, kunstiteose teksti vaba orienteerumine ja tajumine, semantiline lugemine; vaimsete operatsioonide arengu soodustamine: võrdlemine, analüüs, süntees, üldistamine, süstematiseerimine. Aitab arendada loovat kujutlusvõimet, kognitiivset tegevust,

Isiklik UUD: enesemääramine, soov kõne enesetäiendamiseks; moraalne ja eetiline orientatsioon, võime ise hinnata oma tegusid, tegusid;

Reguleeriv UUD: eesmärkide seadmine, planeerimine, eneseregulatsioon, õpilaste valik ja teadlikkus sellest, mida on juba õpitud ja mida on veel vaja õppida.

Kommunikatiivne UUD: haridusalase koostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega, kõnekäitumise reeglite järgimine, oskus väljendada mõtteid vastavalt ülesannetele ja suhtlustingimustele

Õpilaste ja õpetajate peamised tegevused tunnis: loetu kohta küsimuste koostamine, järelduste tegemise oskus tunni igas etapis, uurimine tekstiga analüütiline vestlus, individuaalne ja rühmatöö.Tundide ajal.
    Aja organiseerimine. Motivatsioon.
Sissejuhatus õpetaja poolt.Poisid! Kas arvate, et kõigi inimeste jaoks on ühised vaimsed väärtused, kontseptsioonid, mis on olulised igal ajal ja kõigis riikides?Tänases tunnis mõtleme ja arutleme Taani suure jutuvestja Hans Christian Anderseni huvitava ja raske loo "Ööbik" üle. Oma töö käigus püüame mõista neid muinasjutu moraalseid tõdesid, mis võivad saada kasulikuks moraaliõpetuseks meile igaühele.

Olete lugenud muinasjuttu. Väljendagem oma esmamuljet loetust sünkviini kujul.

Vastuse näide.

Lugu

õpetlik, lahke

mõista, armastada, elada

Peab andestama vead

Halastus

Õpetaja järeldus:

Jah, poisid, muinasjutu "Ööbik" lugemine paneb meid mõtlema oma tegude ja tegude üle. Tõeliste inimlike tunnete eluandva jõu teema, mis vastandub surmava vaimsuse puudumisele, tegi murelikuks paljud kirjanikud, kuid keegi ei lahendanud seda nii hiilgavalt kui Hans Christian Andersen, ja mis kõige tähtsam, nii lihtsate vahenditega: mitme inimese ruumis. lehekülgi. See on kirjanduslik ime ja Taani mustkunstnikul on palju selliseid imesid ... Soovitan teil lugu koos uuesti lugeda ja järele mõelda.

3. Muinasjutu "Ööbik" teksti analüüs (heuristiline vestlus)

- "Kogu maailmas poleks keiserlikust paremat paleed."

Miks see lugu algab teie arvates erakordse keiserliku palee kirjeldusega? Miks oli palee "habras" ja valmistatud "hinnalisest portselanist"?

- "Aed ulatus kaugele - kaugele, nii kaugele, et aednik ise ei teadnud, kus see lõpeb."

Aeda ja tihedat metsa kirjeldades näib Andersen lugejat teadlikult panevat neid võrdlema ja vastandama portselanpaleega. Milleks?

Milliseid tundeid tekitab fraas "Issand, kui hea!"

- "Ööbik? Ja ma isegi ei tunne teda!" "Seda peetakse minu suurepärase osariigi peamiseks vaatamisväärsuseks!"

Avalda arvamust, miks on nii oluline, et keiser ei teadnud linnust, kes kõiki oma lauluga üllatas?

Kuidas jutuvestja keisrit iseloomustab?

Fraas tekstist

Miks teavad ööbikust kõik – vaene kalur, rändurid, tüdruk, välja arvatud keiser ja nende alamad?

Kuidas õukondlased oma teadmatust seletavad? Miks nad ei ole valmis ööbikulauluks võtma lehma madaldamist või konna krooksumist?

Pöördugem teksti poole, et leida ööbiku iseloomustavaid ridu.

Fraas tekstist

Järeldus: elav ööbik läks keisri omandusse ja laulis ainult talle. Linnu vabaduses piirati ja lihtsad inimesed väga kahju temast.

Keiser saab kingituseks mehaanilise ööbiku. Miks ta tegi valiku enda kasuks? Võrdleme kahte lindu, eks? Mis vahe neil on? Võrdleme.

elav ööbik

Kuidas mõista bändimeistri sõnu, et kunstlik ööbik on "tõelisest kõrgem mitte ainult riietuse ja teemantide poolest, vaid ka oma sisemiste omaduste poolest".

Loos on palju helisid. Kuidas see kõlas?

D:

K:

D:

K:

D: Jah, ta oli kuri – temast sai hea.

K:

D:

K:

D: Ei, see on sama.

Järeldus: inimese sisemine väärikus on tema sisemaailm, tema vaimsed omadused, talent. Päris inimesed saavad hakkama heateod nuttes ööbiku kaunist muusikat ja laulu kuulates. Siirad tunded ärkavad siis, kui inimene püüab paremaks saada ja lähedasi aidata. Kahjuks on tunded valed, võlts. Meie ees on kaks ööbikku: ehtsad ja tehislikud. Ühe on loonud loodus, seetõttu on see ebatavaline ja kaunistab oma lauludega inimeste elusid. Teine on andeka meistrimehe oskuslikult loodud mänguasi, mis on mõeldud ka inimese elu kaunistama.

Keisril oli katsumus: ta jäi haigeks ja leidis end üksi. Miks kõik temast ära pöördusid, välja arvatud ööbik?

Pöördume teksti juurde. Jutuvestja toob loosse kurva motiivi. "... palees valitses surmvaikus." Keiser lamas üksi ja "täiesti liikumatult ja surmkahvatuna". Surm oli tema rinnal. Mis te arvate, miks keiser karjus: "Muusika siin, muusika!"? Kuidas saaks muusika teda aidata?

Sureva keisri pilk ei olnud ainult Surm, kes veel?

“Voldudest... vaatasid välja ühed kummalised näod: ühed on koledad ja alatud, teised lahked ja armsad. Need olid keisri kurjad ja head teod. Selgitage, kuidas te neist sõnadest aru saate?

Keiser palub abi, aga "Tuba oli vaikne – vaikne." Pole kellelgi kunstlik ööbik. Õukondlased jätsid peremehe surema.

Järeldus: keiser tegi palju kurja tegusid. Ta ei meeldinud, sest ta karistas sageli teenijaid.

Kui surm tema juurde jõudis, võttis naine ära krooni, kuldse mõõga ja rikkaliku lipu ning keiser pidi meeles pidama, milline valitseja ta oli. Ta ehmus, sest lahkus ja hoolimine teiste vastu oli talle arusaamatu, ta mõtles ainult oma suurusele.

Miks ööbik oma haigusest teada saades keisri juurde lendas? Kas keiser ise võiks teist lohutada ja julgustada?

Loeme dialoogi keisri ja ööbiku vahel (lk 235).

Millise tasu pakub keiser ööbikule ja miks ta keeldub?

Kuidas mõista sõnu "Pisarad on laulja südame kõige kallim tasu?"

Miks ööbik nimetab end "lauljaks"?

Järeldus: ööbik päästis keisri. "... Ärka üles terve ja jõulisena!" Ta osutus tõeliseks mitte ainult lauljaks, vaid ka sügavate vaimsete omadustega. Kaastunne, hoolitsus, abi üksikutele ja haigetele – see peaks olema meis igaühes. Pole vaja koguda pahameelt ja olla kättemaksuhimuline, hävitada oma hinge "vastikute ja alatute" tegudega.

Keiser pakub ööbikule taas paleesse elama asumist, kuid juba vabaks. „Sa pead minuga igaveseks jääma! Sa laulad ainult siis, kui tahad!”

Miks ööbik keeldub, sest keegi ei julgenud keisrist keelduda?

Loeme uuesti jutu viimase lehekülje (lk 236).

Mis on siin peamised sõnad ja millest need räägivad?

"Ma laulan teile õnnelikest ja õnnetutest, heast ja kurjast ...". "Ma armastan sind rohkem sinu südame kui sinu krooni pärast."

Kes äratas keisris vaimsed omadused? Miks ööbik ei tahtnud, et teised temast teaksid? "Nii lähevad asjad paremaks!"

Järeldus: ööbik mõistis, et õukondlased ei saa keisrist aru, sest nad olid harjunud meelitama, ei osanud hinnata tõelist kunsti, neil ei olnud kõrget moraalsed omadused. Nad jätsid ta üksinda surema, ilma nendepoolse osavõtuta.

- " Tere!" - nii lõpeb muinasjutt suurest Andersenist. Kas arvate, et Hiina keisri valitsemisajal on muudatusi?

Järeldus: selleks, et muutuda, saada moraalselt puhtamaks ja lahkemaks, peate mõnikord läbima raskeid katsumusi. Oleneb inimesest endast, milline süda tal on. Ööbik ja keiser said sõpradeks, sest valitseja kõrkuse ja tähtsuse taga peitis end teine ​​hing. "Minu laul teeb teid õnnelikuks ja paneb mõtlema."

Millele peab keiser mõtlema?

Mis on väikese kirjeldamatu linnu tugevus, mis tagas võidu surma üle?

Millise õppetunni ööbik keisrile andis?

5. Järeldus: moraaliõpetused muinasjutud, mida me välja tõmbame, on

Looduse lähedus;

Tähelepanu teistele;

Oma arvamuse omamine;

lugupidamine vaimsed omadused mitte väline välimus;

tõelise kunsti mõistmine;

Teiste eest hoolitsemine.

6. Peegeldus.
    Mis oli tunnis kõige olulisem? Mis on tunni eesmärk? Kas olete oma tööga rahul? Milliseid moraalseid õppetunde saab õppida?
7. Kodutöö. Kompositsioon teemal “Mida õpetas mulle muinasjutt“ Ööbik ”?

K: Mis oli muinasjutus?

D: Ööbiku laulmine, kunstliku ööbiku mänguasja mehhanism, lehmade madaldamine, konnade krooksumine, kellade helin, portselan keisripalees.

K: Milles sa arvad Maagiline jõud elava ööbiku laulmine?

D: Et ta võitis oma lauluga surma.

K: Kas keisri iseloom on muutunud?

D: Jah, ta oli kuri – temast sai hea.

Järeldus: ööbik peab elama vabaduses ja pakkuma oma lauluga inimestele rõõmu.

K: Ja kui seda ei olnud Muusikariistad Kuidas muusika tekkis, kust see tuli?

D: Loodusest (oja kohin, lehtede sahin, tuule hing, lindude laul ...)

K: Kas mehaanilise ööbiku hääl võib asendada elavat?

D: ei, see on sama.