Stiilne 17.-18. sajandi kunsti mitmekesisus. 17.-18.sajandi kunsti stiililist mitmekesisust Barokkkunsti iseloomustab

Segaõppe tehnoloogia tund

Moodul "Töötsoonide muutmine"

Teema – Maailm kunstikultuur 11. klass

Tunni teema "Stiilide mitmekesisus 17-18 sajandi kultuuris"

Nii palju uudiseid 20 aasta jooksul

ja tähtede sfääris,

ja planeetide valdkonnas,

universum laguneb aatomiteks,

Kõik sidemed on katki, kõik on tükkideks purustatud.

Vundamendid on lahti ja nüüd

kõik on muutunud meie suhtes suhteliseks.

John Donne (1572-1631) ing. luuletaja

Tunni eesmärk

Et paljastada omadused mitmesugused 17-18 sajandi kultuuristiilid.

Ülesanded

    Määrake kunstistiilide muutumise muster.

    Arendada õpilaste oskust teavet valida ja analüüsida. Võimalus oma tundeid ja tundeid verbaliseerida

    Õpilaste koolitamine kunstiteoste teadlikumaks tajumiseks.

Tunni tüüp - üldistusõppetund teadmiste komplekssel rakendamisel / õppetund arengu juhtimises /.

Õppevorm : eesmine, rühm

Moodustati UUD

Kommunikatiivne oskuste omandamine vestluspartneri (partneri) positsiooni arvestamiseks, koostöö korraldamiseks ja läbiviimiseks õpetaja ja kaaslastega, teabe adekvaatseks tajumiseks ja edastamiseks.

Kognitiivne

    oskus väljendada põhiideed ja isoleerida peamine tähendus.

    oskus analüüsida ülesannet erinevatest vaatenurkadest ja erinevate parameetrite alusel.

Isiklik

    oskus kuulata ja kuulda vestluskaaslast.

    oskus sõnastada oma seisukoht õiges ja veenvas vormis, näidates üles austust teiste inimeste seisukoha ja arvamuste vastu.

Reguleeriv (refleksiivne)

    Oskus oma kõnet kontrollida, võttes arvesse suhtlusolukorda, eetilisi ja sotsiaal-kultuurilisi norme.

    Oskus ennustada vestluskaaslase taju.

Tunni varustus : personaalarvuti (4 tk.), interaktiivne tahvel,multimeediavideoprojektor, helisalvestised, magnetofon, tunni esitlus programmivormingusMicrosoftkontorPowerPoint, jaotusmaterjalid (tööde reproduktsioonid, kaardid tekstidega, testülesanded).

Tunniplaan

1.Aja organiseerimine 1-2 minutit

2. Sissejuhatus teemasse2-3 minutit

3.Eesmine küsitlus3-5 minutit

4. Tunni põhietapp25-30 minutit

5. Õppetunni kokkuvõtte tegemine3-5 minutit

6.Peegeldus1-2 minutit

7. Järeldus1-2 minutit .

Tundide ajal

    Aja organiseerimine - tervitused.

/ Slaidil tunni teema pealkiri, epigraaf. Õpetaja alustab tundi heli taustal IV tsükli "Aastaajad" osad A. Vivaldi - "Talv" /

2.Teema sissejuhatus

XVII-Xviiisajand – üks eredamaid ja säravamaid epohhe maailma kunstikultuuri ajaloos. Seekord, kui tavaline, vankumatuna näiv maailmapilt oli kiiresti muutumas, varisesid renessansi ideaalid avalikkuse teadvuses kokku. See on aeg, mil humanismi ideoloogia ja usk inimese piiramatutesse võimalustesse asendus teistsuguse elutundega.

Iga aeg kannab endas oma olemuslikke seadusi ja otstarbekust. Teatavasti on arhitektuuri-, skulptuuri-, muusika-, kunsti- ja käsitöö-, maalikunsti- jne teosed omamoodi "kultuurisõnumite" kodeerimise vahendid. Suhtleme möödunud ajastutega, kasutades oma võimet abstraktselt tajuda. Teades "koode" ja meie puhul on need 17-18 sajandi kunstistiilide tunnused ja märgid, suudame kunstiteoseid teadlikumalt tajuda.

Niisiis, täna on meie ülesandeks püüda kindlaks teha muutuvate stiilide muster ja õppida nägema konkreetse stiili “koodi” (slaidikontseptsioon “stiil”).Stiil on kestev ühtsus väljendusrikkad vahendid iseloomustav kunstiline identiteet teos või teoste kogu.

3 . Frontaalne küsitlus - Poisid, kes oskab nimetada 17.–18. sajandi kunsti põhistiile?Õpilased nimetavad selle perioodi põhistiile (manerism, barokk, rokokoo, klassitsism, romantism, realism).

Õppetundide seeria jooksul olete neist igaühega tuttavaks saanud. Loomulikult nõustume väitegakaasaegne vene kunstikriitik Viktor Vlasov: "Stiil on aja kunstiline kogemus"

Kirjeldame lühidalt igaüks neist.Iga stiili jaoks on antud sõnaline määratlus.

4. Tunni põhietapp ... Niisiis, täna töötame mooduli "Töötsoonide muutmine" kallal. Klass on jagatud 4 rühma, millest igaüks täidab oma ülesannet. Väga oluline on teie koostöövõime, üksteisega konsulteerimine ja ühisele arvamusele jõudmine.

Rühm "A" (nõrgad õpilased) töötab jaotusmaterjalidega, mis tuleb jagada 6 nimetatud stiili järgi. Siin on stiili määratlus ja igaühe omadused, kuulsate inimeste maalide reproduktsioonid, ütlused ja poeetilised read.

Rühm "B" (kesktaseme õpilased) töötab meie teema testtöödega.

Peate seostama maalide pealkirja autori perekonnanimega, stiili maali pealkirjaga, stiili tunnused selle pealkirjaga jne.

Ja rühm -"D"(Suurepärased õpilased), töötab ta esitlusega "Stiilid 17-18 sajandi kunstis ..." Interneti-juurdepääsuga sülearvutites. See praktiline töö, see sisaldab keerulisi ülesandeid, mis nõuavad sügavaid teadmisi "MHC" teemal.

Poisid, te täidate ülesandeid 10-12 minutit ja seejärel muudate oma töötsoone: rühm "A" kolib rühma "B" kohale ja vastupidi; rühm "C" muutub rühma "tööpiirkonnaga"D". Olen õpetaja, teen tihedat koostööd rühmaga "A" ja minu abilised töötavad ülejäänud kolmega – MHC olümpiaadide võitjatega, nimetagem neid juhendajateks.Slaidil - « Juhendaja - inglise keelest "tuutor" - kuraator, mentor, koolitaja. Juhendaja saab aidata lahendada organisatsioonilisi küsimusi, toetada ülesannete täitmise soovi ja iseseisvust, lahendada organisatsioonilisi probleeme, luua kontakti õpilaste vahel, kohandada palatit psühholoogiliselt tulemuslikuks tööks ning on lüliks õpilaste ja õpetaja vahel.

Tunni jooksul kutsutakse teid välja selgitama stiilide muutumise põhjust ja püüdma tuvastada selle protsessi mustreid. See on meie tänase töö tulemus.

Õpilased töötavad rühmades. Õpetaja jälgib märkamatult ülesannete täitmise protsessi, võimalusel parandab vastuseid rühmasiseselt. Igas rühmas koordineerivad tööd juhendajad.

"A" rühmaga on vaja rohkem vaeva ja hoolikalt kontrollitud tööd. Kõrgemaks motivatsiooniks on vaja luua probleemsituatsioone ja sõnastada individuaalsed ülesanded. Näiteks maali stiili määramisel pöörake õpilaste reprodutseerimisel erilist tähelepanu detailidele, mis aitavad ülesandega täpsemalt toime tulla. Ja koos töötades poeetiline tekst leida märksõnad või fraasid, mis aitavad määratleda kunsti stiili ja suunda.

5. Tunni tulemuste kokkuvõtte tegemine.

Noh, noh, uurime, kuidas te ülesandega hakkama saite ja mis järeldused tegite?Iga rühma esindajad avaldavad oma seisukohta…. Õpetaja juhib õpilasi kaudselt vastuste õige sõnastamiseni: loomeinimesed on alati püüdlenud millegi uue, tundmatu poole, mis võimaldas luua uusi meistriteoseid; 17-18 sajand - teaduslike avastuste aeg, mis tõi kaasa muutusi kõigis eluvaldkondades, sealhulgas kunstis; stiilide muutmine on loomulik protsess maailma valdamiseks vastavalt iluseadustele, inimese elu loomulik peegeldus....

Õpetaja viimane sõna - Nii jõudsime teiega järeldusele, et keskkond, keskkond ja maailma peegeldus liikumises saab kunsti jaoks põhiliseks.XviiXviiisajandite jooksulKunst ei piirdu aga sugugi ainult esteetilise sfääriga. Ajalooliselt on kunstiteosed täitnud kultuuris mitte ainult esteetilisi (kunsti)funktsioone, kuigi esteetika on alati olnud kunsti olemus. Alates iidsetest aegadest on ühiskond õppinud kasutama kunsti võimsat tõhusat jõudu mitmesugustel sotsiaalsetel ja utilitaarsetel eesmärkidel - religioossetel, poliitilistel, terapeutilistel, epistemoloogilistel ja eetilistel eesmärkidel.

Kunst on väljakujunenud, kristalliseerunud ja konsolideeritud vorm maailma valdamiseks vastavalt iluseadustele. See on esteetiliselt tähendusrikas ning kannab endas kunstilist kontseptsiooni maailmast ja isiksusest.

6.Peegeldus

Proovi nüüd hinnata tänast õppetundi ja oma suhtumist sellesse. Profiil on anonüümne.

/ L. Beethoveni näidendi "Elisele" kõla taustal /

7. Järeldus

Ja nüüd peame teie tööd hindama. Iga rühma liikmed saavad ühesugused hinded. Seega on hinnangud järgmised... (rühm "A" saab väljateenitud "nelja" ja ülejäänud õpilased, ma arvan, et nõustute sellega - hinde "viis").

Aitäh kõigile õppetunni eest!

    Vanjuškina L.M., Kaasaegne õppetund: Maailma kunstikultuur, Peterburi, KARO, 2009.

    Dmitrieva N.A., Novell kunstid, Moskva, "Kunst", 1990.

    Danilova G.I., Maailma kunstikultuur: programmid haridusasutustele. 5.–11. klass, Moskva, Bustard, 2010.

    Danilova G.I., Maailma kunstikultuur. 11. klass, Moskva, "Interbook" 2002.

    Polevaja V.M., Populaarne kunstientsüklopeedia: arhitektuur. Maalimine. Skulptuur. Graafika. Dekoratiivkunst, Moskva," Nõukogude entsüklopeedia", 1986.

MHC MBOU gümnaasiumi õpetaja

Safonov, Smolenski piirkond

Slaid 2

17. - 18. sajandi kunstikultuur

  • Slaid 3

    Stiil (lat) – 2 tähendust:

    1) kultuurimaailma objektide ja nähtuste (elustiil, riietus, kõne, suhtlemine, arhitektuur, maalikunst jne) ülesehituse konstruktiivne põhimõte;

    2) tunnused kunstiline looming, kunstikoolid ja -suunad (hellenismi stiil, klassitsism, romantism, modernism jne)

    Slaid 4

    Uute stiilide tekkimine ja renessanss

    Renessanss (renessanss) - ajastu paljude Euroopa riikide kultuurilises ja ideoloogilises arengus (XIV-XVI sajand)

    Dogmaatiline kunst asendus ihaga realistliku maailma tundmise järele, usk indiviidi loomingulistesse võimalustesse ja mõistuse jõusse.

    Slaid 5

    Renessansi kultuuri iseloomulikud jooned:

    • ilmalik iseloom,
    • humanistlik maailmavaade,
    • apelleerida iidsele pärandile.
  • Slaid 6

    S. Botticelli. Veenuse sünd

  • Slaid 7

    S. Raphael. Galatea

  • Slaid 8

    Renessansi humanismist manierismi ja barokini

    Manerism (itaalia keelest - "vastuvõtt", "manner") - domineeriv kunstiline suund 16. sajandi lõpu Euroopa kunstis.

    Manerismi esindajad ei järginud oma loomingus loodust, vaid püüdsid väljendada kunstniku hinges sündinud pildi subjektiivset ideed.

    Slaid 9

    Tizian. Bacchus ja Ariadne

  • Slaid 10

    Barokk

    Barokk ("veider", "veider" - üks domineerivamaid stiile Euroopa arhitektuuris ja kunstis 16. sajandi lõpus - 18. sajandi keskpaigas.

    Barokkkunsti inimene näib olevat seotud keskkonna tsükli ja konfliktiga, keeruka sisemaailmaga mitmetahuline isiksus.

    Slaid 11

    Barokkkunsti iseloomustab

    • graatsilisus,
    • pompoos ja dünaamika,
    • illusoorse ja tõelise kombinatsioon,
    • sõltuvus suurejoonelistest etendustest,
    • mastaapide ja rütmide, materjalide ja tekstuuride, valguse ja varju kontrastid.
  • Slaid 12

    GuidoReni. Aurora

    Aurora, 1614, fresko, Palazzo Pallavicini Rospigliosi, Rooma

    Slaid 13

    Peter Paul Rubens. Pariisi kohtuotsus

  • Slaid 14

    P.P. Rubens. Perseus ja Andromeda

  • Slaid 15

    Valgustusajastu kunsti arenguloos

    • Klassitsism kui valgustusajastu ideede kunstiline kehastus.
    • Klassitsism - kunstistiil Euroopa kunstis XVII - XIX algus v.
    • Pöördumine renessansi iidse pärandi ja humanistlike ideaalide poole.
    • Isiklike huvide allutamine avalikele huvidele, tunnete - kohustusele, kangelaskujude idealiseerimine on klassitsismi kunsti põhiteemad.
  • Slaid 16

    F. Boucher. Suplemas Diana

  • Slaid 17

    Rokokoo

    • Rokokoo on stiil, mis kujunes Euroopa plastilises kunstis välja 18. sajandi esimesel poolel.
    • Kirg keerukate ja keerukate vormide, kapriissete joonte vastu.
    • Rokokookunsti roll on meeldida, puudutada ja meelt lahutada.
    • Kompleksne armusuhted, hobide põgusus, kangelaste julge ja riskantne tegevus, seiklused ja fantaasiad. Rokokoo teoste põhiteemadeks on galantne meelelahutus ja pidustused.
  • Slaid 18

    Realistlikud tendentsid kunsti arengus 17. - 18. sajandil.

    • Objektiivsus, täpsus ja konkreetsus ümbritseva maailma sündmuste edasikandmisel
    • Idealiseerimise puudumine
    • Tähelepanu tavainimestele
    • Sügav igapäevaelu ja looduse tajumine
    • Lihtsus ja loomulikkus inimese tundemaailma edasikandmisel
  • 17. sajand osutus kunstikultuuri arengule üllatavalt soodsaks. Loodusteaduste edusammud on oluliselt laiendanud ja komplitseerinud arusaama maailmast kui lõpmatust, muutlikust ja vastuolulisest ühtsusest. Domineeriv tunne oli inimese lahutamatu side selle maailmaga, tema sõltuvus ümbritsevast reaalsusest, tema olemasolu tingimustest ja asjaoludest. Seetõttu ei saa kunstilise loovuse kandjaks mitte ainult inimene, vaid ka kogu reaalsuse mitmekesisus, selle keerulised seosed inimesega. Sellest lähtuvalt rikastus kunstilise loovuse teema, süžeerepertuaar, arenesid uued iseseisvad žanrid ja stiilid, arenesid ja süvenesid need, mis kujunesid välja eelmistel kultuuriperioodidel. 17. sajandil ilmusid stiilid peaaegu samaaegselt rahvuslik iseloom ja katmine erinevad tüübid kunstid - klassitsism ja barokk.

    Klassitsismi esindavad kirjanduses sellised nimed nagu P. Cornel, J. Racine, J. B. Moliere (Prantsusmaa), D. Fonvizin (Venemaa); maalis - N. Poussin, K. Lauren (Prantsusmaa); skulptuuris - E. M. Falconet (Prantsusmaa), Thorvaldsen (Taani); arhitektuuris - J. A. Gabriel, C. N. Ledoux (Prantsusmaa); muusikas - K. V. Gluck, V. A. Mozart (Austria).

    Säravad barokkstiili esindajad kirjanduses olid - Calderon (Hispaania), D. Milton (Inglismaa); maalis - P. P. Rubens (sünd. Saksamaal), arhitektuuris - L. Bernini (Itaalia); muusikas - J.S.Bach, G.F.Handel (Saksamaa), A. Vivaldi (Itaalia).

    18. sajandi Euroopa kunst ühendas kaks erinevat antagonistlikku printsiipi: klassitsismi ja romantismi. Klassitsism tähendas inimese allutamist sotsiaalsele süsteemile, arenev romantism püüdis maksimeerida individuaalset, isiklikku printsiipi. 18. sajandi klassitsism on aga võrreldes 17. sajandi klassitsismiga oluliselt muutunud, jättes kõrvale mõnel juhul stiili ühe iseloomulikuma tunnuse - antiikklassitsilised vormid. Lisaks ei olnud valgustusajastu "uus" klassitsism oma tuumaks romantismile võõras.

    Tähtis uus algus aastal kunst XVIII sajandil tekkisid ka hoovused, millel polnud oma stilistiline vorm ja ei tundnud vajadust selle arendamiseks. Selline suur kultuurisuund oli eelkõige sentimentalism, mis peegeldas täielikult valgustusaegseid ideid inimloomuse algse puhtuse ja lahkuse kohta, mis kaovad koos ühiskonna algse "loomuliku olekuga", loodusest kaugenemisega. Sentimentalism oli suunatud eelkõige inimese sisemisele, isiklikule, intiimsele tunde- ja mõttemaailmale ega vajanud seetõttu erilist stiilikujundust. Sentimentalism on ülimalt lähedane romantismile, selle poolt kiidetud “loomulik” inimene kogeb paratamatult traagikat kokkupõrkest looduslike ja sotsiaalsete elementidega, elu endaga, valmistades ette suuri murranguid, mille aimamine täidab kogu 18. sajandi kultuuri.

    Valgustusajastu kultuuri üks olulisemaid omadusi on kunsti religioossete põhimõtete ilmalikega tõrjumise protsess. 18. sajandil domineeris ilmalik arhitektuur esimest korda kirikuarhitektuuri üle praktiliselt kogu Euroopas. Ilmselgelt ilmaliku põhimõtte sissetung nende riikide religioossesse maalikunsti, kus ta varem mängis peamist rolli- Itaalia, Austria, Saksamaa. Žanrimaal, kajastades igapäevaelu kunstniku vaatlus päris elu tõelised inimesed, on muutumas laialt levinud peaaegu kõigis Euroopa riikides, püüdes mõnikord kunstis peamist kohta hõivata. Varem nii populaarne tseremoniaalne portree annab teed intiimsele portreele ning maastikumaal ilmub ja levib erinevad riigid nn "meeleolumaastik" (Watteau, Gainsborough, Guardi).

    18. sajandi maalikunsti iseloomulik tunnus on suurenenud tähelepanu visandile mitte ainult kunstnike endi, vaid ka kunstiteoste tundjate seas. Isiklik, individuaalne taju, meeleolu, mis kajastuvad sketšis, osutuvad mõnikord huvitavamaks ja põhjustavad suuremat emotsionaalset ja esteetilist mõju kui valmis töö. Joonistamist ja graveerimist hinnatakse rohkem kui maalilised lõuendid kuna need loovad vaataja ja kunstniku vahel otsesema ühenduse. Muutunud on ajastu maitsed ja nõuded ning nõuded värvi maalilised lõuendid. Töödes kunstnikud XVIII sajandil suureneb dekoratiivne arusaam värvist, pilt ei peaks mitte ainult midagi väljendama ja peegeldama, vaid ka kaunistama kohta, kus see asub. Seetõttu püüdlevad kunstnikud koos pooltoonide peenuse ja värvide õrnusega mitmevärvilisuse ja ühtlase kirevuse poole.

    Valgustusajastu puhtalt ilmaliku kultuuri produkt oli stiil "rokokoo", mis on saanud tarbekunsti vallas kõige täiuslikuma kehastuse. See väljendus ka teistes valdkondades, kus kunstnik peab lahendama dekoratiivseid ja kujunduslikke ülesandeid: arhitektuuris - planeerimises ja sisekujunduses, maalikunstis - in dekoratiivsed paneelid, seinamaalingud, ekraanid jne. Rokokoo arhitektuur ja maalikunst on eelkõige keskendunud mugavuse ja graatsilisuse loomisele inimesele, kes mõtiskleb ja naudib oma loomingut. Väikesed ruumid ei tundu kitsad tänu "mänguruumi" illusioonile, mille on loonud arhitektid ja kunstnikud, kes kasutavad selleks oskuslikult erinevaid kunstilisi vahendeid: ornament, peeglid, paneelid, spetsiaalne värvilahendus jne. Uus stiil on saanud esiteks kõik, vaeste majade stiil, milles ta paari tehnikaga tutvustas hubasuse ja mugavuse vaimu, rõhutamata luksust ja pompsust. XVIII sajand tõi sisse palju majapidamistarbeid, mis annavad inimesele mugavust ja rahu, näevad ette tema soove, muutes need samal ajal ehtsa kunsti objektideks.

    Valgustusajastu kultuuri sama oluline aspekt oli imprintingule apellatsioon kunstilised vahendid inimese aistingud ja naudingud (nii vaimsed kui ka füüsilised). Valgustusajastu suurimate mõtlejate (Voltaire, Helvetius) seast võib leida "galantseid stseene", milles protest tolleaegse püha moraali vastu kasvab kohati kergemeelsuseks. Prantsusmaal hakati 18. sajandi algusest nii avalikkust kui ka kriitikuid uuelt kunstilt nõudma, ennekõike "meeldivat". Sellised nõuded esitati maalile, muusikale ja teatrile. "Meeldiv" tähendas nii "tundlikku" kui ka puhtalt sensuaalset. Seda omaaegset nõudmist peegeldab kõige selgemalt Voltaire’i kuulus lause "Kõik žanrid on head, välja arvatud igav".

    Kaunite kunstide suundumus olla meelelahutuslik, narratiivne ja kirjanduslik seletab selle lähenemist teatrile. 18. sajandit nimetatakse sageli "teatri kuldajastuks". Beaumarchaise, Sheridani, Fieldingi, Gozzi, Goldoni nimed moodustavad maailmadraama ajaloo ühe eredaima lehekülje.

    Teater osutus lähedaseks ajastu vaimule. Elu ise läks tema poole, pakkudes välja huvitavaid süžeesid ja kokkupõrkeid, täites vanu vorme uue sisuga. Pole juhus, et just valgustusajastul sai kuulsast Veneetsia karnevalist mitte ainult puhkus, vaid eluviis, igapäevaelu vorm.

    Muusikal on 18. sajandil vaimsete väärtuste hierarhias oluline koht. Kui rokokoo kujutav kunst püüab ennekõike elu kaunistada, teater - paljastada ja meelt lahutada, siis valgustusajastu muusika tabab inimest kõige varjatumate nurkade analüüsi ulatuse ja sügavusega. inimese hing... Muutub ka suhtumine muusikasse, mis 17. sajandil oli vaid rakenduslik mõjuvahend nii ilmalikus kui religioosses kultuurisfääris. Prantsusmaal ja Itaalias õitses sajandi teisel poolel uus ilmalik muusikavorm – ooper. Kõige "tõsisemad" vormid arenesid Saksamaal, Austrias muusikateosed- oratoorium ja missa. Saavutus muusikaline kultuur valgustusajastu on kahtlemata Bachi ja Mozarti looming.

    Valgustusajastut iseloomustab iha seikluste, seikluste, reisimise järele, soov tungida teise "kultuuri" ruumi. Ta leidis oma väljenduse maagilistes ooperites, milles on palju erakordseid transformatsioone, tragikomöödiates, muinasjuttudes jne.

    Silmapaistev panus maailma kultuuriajalukku oli fundamentaalse "Teaduste, kunstide ja käsitöö entsüklopeedia" väljaandmine, mille alustas D. Diderot(1713-1784) ja D "Alamber."Entsüklopeedia" süstematiseeris inimkonna olulisemad teadussaavutused ja kiitis süsteemi heaks kultuuriväärtus, mis peegeldab selle aja kõige progressiivsemaid vaateid.

    Ta peegeldas endas täielikult aja märke, kogu selle keerukust ja vastuolusid - filosoof, loodusteadlane, luuletaja ja prosaist - Voltaire. Voltaire'i üks sügavamaid ja mõjuvamaid teoseid "Candide ehk optimist" kajastas täielikult õppekirjanduse arengu üldsuundi.

    Haridusromantismi rajaja kirjanduses - J. J. Rousseau. Tema moraalsed ja esteetilised ideaalid kajastuvad täielikult kõige kuulsamas ja olulisemas romaanis "Uus Eloise". Veneluse järgijad olid Karamzin (" Vaene Lisa"), Goethe (" Kannatused noor Werther"), Chaderlo de Laclos ("Ohtlikud sidemed").

    Valgustusajastu oli suur pöördepunkt vaimne areng Euroopa, mis mõjutas praktiliselt kõiki ühiskondlik-poliitilise ja kultuurielu valdkondi. Olles kummutanud vana mõisaühiskonna poliitilised ja õigusnormid, esteetilised ja eetilised koodeksid, tegid valgustajad titaanlikku tööd positiivse väärtussüsteemi loomisel, mis oli suunatud eelkõige inimesele, sõltumata tema sotsiaalsest kuuluvusest ja mis orgaaniliselt sisenes liha ja eetikasse. Lääne tsivilisatsiooni veri. Kultuuripärand 18. sajand hämmastab siiani oma erakordse mitmekesisuse, žanri- ja stiilirikkuse, inimlike kirgede mõistmise sügavuse, suurima optimismi ja usuga inimesesse ja tema mõistusesse.

    Slaid 1

    Slaid 2

    Kunstikriitik A.A. Anikst märkis: „usaldus positiivse elu alguse peatse ja vältimatu võidu vastu kaob. Selle traagiliste vastuolude tunnetamine teravneb. Vana usk annab teed skeptitsismile. Humanistid ise ei usalda enam mõistust kui head jõudu. Võimeline elu uuendama. Samuti kahtlevad nad inimese olemuses – kas selles tõesti domineerivad head põhimõtted.

    Slaid 3

    Stiilide mitmekesisus kunst XVII-XVIII c.v. Manerism Barokk Klassitsism Rokokoo Realism

    Slaid 4

    Manerism (itaalia manierismo, sõnast maniera - viis, stiil) 16. sajandi Euroopa kunstis, peegeldades kõrgrenessansi humanistliku kultuuri kriisi. Peamine esteetiline kriteerium on looduse mittejärgimine. Maneristid moonutasid neile omast harmoonilist printsiipi, viljelesid ebakindluse ideid inimese saatus domineerivad irratsionaalsed jõud. Nende meistrite töid eristavad teravad koloristlikud ja kärbitud dissonantsid, pooside ja liikumismotiivide keerukus ja liialdatud ekspressiivsus, figuuride proportsioonide pikenemine, virtuoosne joonistus, kus helitugevust piiritlev joon omandab iseseisev tähendus. J. Archimboldo El Greco El Greco „Kristus kandes risti

    Slaid 5

    P. Rubens. Markii Brigitte Spinola Doria Renbrant. "Kristus tormi ajal Galilea merel", V.V. Rastrelli. Ambassadorial Ladder Barokk (itaalia barocco, sõna otseses mõttes - veider, kummaline), üks domineerivamaid stiile Euroopa ja Ladina-Ameerika arhitektuuris ja kunstis 16. sajandi lõpus - 18. sajandi keskpaigas. Barokk kehastas uusi ideid maailma ühtsusest, piiritusest ja mitmekesisusest, selle dramaatilisest keerukusest ja igavesest muutlikkusest; tema esteetika põhines inimese ja maailma, ideaal- ja sensuaalsete printsiipide, mõistuse ja irratsionalismi kokkupõrkel. Barokkkunsti iseloomustab suursugusus, pompoossus ja dünaamika, tunnete intensiivsus, suurejoonelise meelelahutuse sõltuvus, illusoorse ja tõelise ühendamine, mastaapide ja rütmide, materjalide ja tekstuuride, valguse ja varju tugevad kontrastid.

    Slaid 6

    Brjullov Karl. Pompei Bryullov Karli viimane päev. Nartsiss vaatab vette Nicolas Poussin. Neptuuni triumf Poussin Nicolas Klassitsism, kunstistiil 17. – 19. sajandi alguse Euroopa kunstis, mille üheks olulisemaks tunnuseks oli apellatsioon antiikkunsti vormidele kui ideaalsele esteetilisele ja eetilisele standardile. Klassitsismi aluseks olevad ratsionalistliku filosoofia põhimõtted on tinginud klassikalise stiili teoreetikute ja praktikute vaate kunstiteosele kui mõistuse ja loogika produktile, mis võidab sensuaalselt tajutava elu kaose ja voolavuse. Klassitsismi maalikunstis said vormi modelleerimise peamisteks elementideks joon ja chiaroscuro, kohalik koloriit paljastab selgelt figuuride ja esemete plastilisuse, eraldab pildi ruumiplaanid.

    Slaid 7

    Pompeo Batoni Diana ja Cupid Watteau Antoine Sebastiano Ricci Abrahami ja kolme ingli tants Rokokoo (prantsuse rokokoo, rocaille'st, rocaille on karbikujuline dekoratiivmotiiv), XVIII sajandi 1. poole stiililine suund Euroopa kunstis. sajandil. Kirg keerukate ja keerukate vormide, veidrate joonte vastu, mis meenutavad paljuski kesta siluetti. Peened värviülekanded ja samal ajal rokokoo maalimine, mis on mõnevõrra tuhmunud. Keerulised armusuhted, põgusad hobid, julged, riskantsed, ühiskonnale väljakutseid esitavad inimlikud teod, seiklused, fantaasiad. Rokokookunstnikke iseloomustas peen värvikultuur, oskus ehitada kompositsiooni kindlate dekoratiivsete laikudega, üldise kerguse saavutamine, mida rõhutas hele palett, pleekinud, hõbedaselt sinakate, kuldsete ja roosade varjundite eelistamine.

    Slaid 8

    Realism (prantsuse realismist, ladina keelest realis - materjal) - kunstis laiemas tähenduses tõene, objektiivne, kõikehõlmav tegelikkuse peegeldus konkreetsete vahenditega, mis on omased kunstiloomingu tüüpidele. Realismi meetodi ühiseks jooneks on reaalsuse taasesitamise usaldusväärsus. Elu tajumise täpsus, konkreetsus, erapooletus, tähelepanu lihtrahvale, sügavalt läbi tunnetatud elu- ja loodustunnetus, inimlike tunnete lihtsus ja loomulikkus. Ilja Repin Burlaki Volgal

    Slaid 9

    17.-18. sajandi kunstis. oli erinevaid kunstistiile. Nad olid oma ilmingutes mitmekesised, neil oli sügav sisemine ühtsus ja kogukond. Mõnikord olid täiesti vastupidised kunstilised lahendused ja kujundid vaid originaalsed vastused elu ja ühiskonna olulisematele küsimustele.

    Plaan – tunni konspekt

    Teema: "Uute stiilide tekkimine aastalXviiXviiisajandeid."

    Tunni eesmärk:

    hariv (anna aimu peamistest kunstistiilidest, mis on esile kerkinudXviiXviiisajandid);

    arendavad (kujundada oskust mõista kunsti stiililist mitmekesisust, spetsiifilise analüüsi oskust Kunstiteosed);

    hariv (edendada huvi kunsti vastu ja kujundada arusaama selle väärtusest).

    Varustus:

    tahvel (tunni teema tähistus, stiilide nimetused, uued terminid, igas konkreetses stiilis töötanud meistrite perekonnanimed ja nimed);

    kõlaritega sülearvuti (kunstnike maalide illustratsioonide demonstreerimiseks ja helisalvestiste kuulamiseks).

    Tundide ajal

      Aja organiseerimine.

    Tere pärastlõunast, klass. Täna uurime uus teema, mis võimaldab teha põgusa ülevaate sellest, millega järgmistes tundides lähemalt tutvume. See keskendub stiilidele, mis sel perioodil Euroopa kunstis ilmusid Hilisrenessanss ja arenes lõpuniXviiisajandite jooksul

    Veenduge, et teie laual oleks märkmikud ja pastakad. täna peate jäädvustama palju olulist teavet.

      Uue materjali selgitus.

    Niisiis, meie tunni teema on "Uute stiilide tekkimineXviiXviiisajandeid."(Juhin laste tähelepanu teemale: see on tahvlile kirjutatud ja kriidiga esile tõstetud) .

    Enne kui alustame, proovime meenutada, milline oli olukord Lääne-Euroopa lõpukunstisXviv.

    Alates selle teisest poolest on juba märgata Itaalia maalikunsti allakäiku ning mida edasi, seda tugevamaks see muutub. Õitsenguajale järgneb jäljendusperiood. Säravate meistrite individuaalsed jooned muudavad nende jäljendajad maneeriks ja kaanoniks.
    Paljudel kuulsatel meistritel, kellel on tehnika täiuslikkus ja edukas lähenemine näidistele, puudub mõõdutunne – ilu ja tõsise väärikuse esimene tingimus. Maaliprintsiipidest toimub renessansile iseloomulik "väljalangemine" liialdusse. See liialdus on uue kunstistiili aluseks.

    Manerism (lad. Retseptsioon, viis) (tahvlile on kirjutatud uus termin ja selle tõlge, nagu ka selle stiili esindajate nimed, juhin nendele märkmetele laste tähelepanu ja palun need oma vihikusse üle kanda) peegeldab renessansi ideaali ideede kriisi.

    Manerism ilmus Itaalias, kuid muutus väga kiiresti tavaliseks Euroopa stiiliks.

    Seda soodustasid 2 tegurit:

      Itaalia käsitööliste tegevus väljaspool Itaaliat;

      maalide, graafika, gravüüride ja dekoratiivkunsti laialdane levitamine manieristlike meistrite poolt.

    Termin ise kuulub biograafile ja maalikunstnikule Giorgio Vasarile, kes nimetab seda uueks maalisüsteemiks, mida iseloomustavad 3 põhitunnust:

    piltide teravus;

    Pooside väljendamine, figuuride proportsioonide pikendamine;

    Valguse ja värvi kontrastid(Eelnimetatud põhimõtted fikseerivad ka õpilased ja seejärel mõistetakse neid stiili esindavate kunstnike maalide näidete abil).

    Kõik kolm põhimõtet kajastusid maneristidest meistrite töödes, kelleks peetakse:

    - Allesandro Allori ;

    - Francesco Parmigianino;

    - Jacopo Tintoretto.

    Kaalutakse ka manieristeFontainebleau koolkonna esindajad Prantsusmaal jaEl Greco Hispaanias.

    Kirjanduses ja muusikas kasutatakse terminit "manerism" laiemalt kui aastal kaunid kunstid; manieristiks kutsutakse kirjandusteosed, mida iseloomustab silbi ja süntaksi keerukus, veidrate ja fantastiliste kujundite kasutamine.

    Selle ilmekaks näiteks on John Lily kaheköiteline romaan "Eufuez", millest sündis termin "eufuism", mis tähendab ülimalt kunstlikku ja kunstilist stiili.

    Manerism muusikas on Carlo di Vinosa looming, mida iseloomustab harmoonia, tempomuutus ja elav väljendus.

    Vaatamata kõigele eelnevale ei erista kunstiajaloolased väga sageli manierismi kui omaette stiili, vaid seda peetakse vaid kunsti ühe ambitsioonikama suuna varaseks etapiks.XviiXviiisajandeid -barokk .

    Barokki loetakse sünteetilises stiilis, s.t. loodud kunstlikult kahe eelneva suuna – renessansi ja manierismi – alusel. Esimesest sai ta pompsust ja soliidsust, teisest dünaamilisust ja emotsionaalsust.

    Barokk valitses Euroopa kunstis lõpust pealeXvikuni keskpaiganiXviiisajandil ja hõlmas igat liiki loovust, mis kajastub kõige täielikumalt arhitektuuris ja kaunites kunstides.

    Mõiste on tuletatud portugalikeelsest sõnastbarocco , mis tähendab ebakorrapärase kujuga pärlit. Kuid itaalia keeles on sellele vaste -barokk - lopsakas, punane, kummaline. Tegelikult on need kolm sõna – suurejooneline, punane, kummaline – ja määratletud barokkkunst – helge, luksuslik, kullasse ja sametisse uppuv(termin ja selle tõlgendused on tahvlilt kopeeritud) .

    Barokk avaldas inimestele tohutut muljet, seetõttu juurdus see väga kiiresti katoliiklikes maades, saades paavsti jõu ja väe asendamatuks atribuudiks. Just sel põhjusel on barokkstiili suurimad mälestised kirikud ja kloostrid.

    Selle ilmekaks näiteks on arhitektide Lorenzo Bernini ja Francesco Borromini väljak ja Püha Peetruse katedraal Roomas.

    Traditsiooniliselt on baroki esindajad:

    - arhitektid Lorenzo Bernini ja Francesco Borromini

    - kunstnikud Caravaggio, Carracci, Peter Paul Rubens ja Rembrandt Van Rijn (tahvlile kirjutatud meistrite nimed kopeerivad lapsed vihikusse) .

    Barokkkunsti nii arhitektuuris kui ka skulptuuris ja maalikunstis iseloomustavad:

    Kontrastsus, valguse ja varju kombinatsioon;

    Dünaamika;

    Sõltuvus suurejoonelisest meelelahutusest, pompusest ja helgusest(põhimõtted saab kirja panna või ainult suuliselt ära näidata, kuna neist saab täpsemalt aru järgmistes tundides) .

    Mitmevärviline skulptuur, modelleerimine, nikerdamine, peeglid, seinamaalingud, laemaalingud, kümned meetrid siidi, sametit ja brokaati ruumide kaunistustes – see on tohutu pärand, mille barokk on meile jätnud.

    Kõik need dekoratiivsed elemendid aitasid hiljem Charles Lebrunil ja Louis Leveaux’l – arhitektil ja skulptoril – äratada ellu suurima palee- ja pargiarhitektuuri monumendi Versailles’ projekti. Aga sellest pikemalt hiljem.

    Vahepeal on meil sajandXviii, selle esimene pool. Louisi kuningad, Bourbonite dünastia monarhid, püüavad oma võimu kindlustada, rõhutades kõigi olemasolevate vahenditega "valitud" staatust. Tohutu kuninglik õukond nõuab meelelahutust ja luksust. Nad ei ole rahul baroki hiilgusega, nad vajavad midagi, nad vajavad midagi vähem pretensioonikat, kuid elegantsemat. Leid muutub uus stiil"Galantsed pidustused" - rokokoo.

    Rokokoo (alates fr. rocaille - dekoratiivmotiiv kesta kujul) Kas stiil või stilistiline suundumus Prantsusmaa kunstis esimesel poolelXviiisajandil(stiili nime kirjutavad lapsed tahvlilt ümber koos selle esindajate nimedega) .

    Mõiste "rokokoo" ei ilmunud kohe, hiljem hakati stiilile omast maneerilisust nii põlglikult kutsuma.

    Rokokoole on iseloomulik:

    Graatsilised, keerukad vormid,

    Idüllilised (pastoraalsed) või sensuaalsed lood,

    Hämarad värvid, peen valgusemäng, udused pildid(igat põhimõtet analüüsitakse allolevate kunstnike maalide näitel) .

    Kaasaegses kunstiajaloos peetakse rokokoo esindajaid neljaks silmapaistvaks prantsuse dekoraatoriks:Francois Boucher, Antoine Watteau, Nicola Lancre ja Jean Fragonard .

    Need neli maalikunstnikku lõid oma töö käigus stiili, maalid ja mööbli, mis on aastaid kaunistanud Prantsusmaa rikkaimate inimeste paleesid.

    Rokokoo on kammerstiil (väikesed vormid), peamiselt maal ja skulptuur, arvestatav koht selles on DPI-le.

    Teoste temaatika kõigub mütoloogiliste ja pastoraalsete ainete raames.

    Kuid liigne gravitatsioon Amoride ja Veenuse, imeliste karjaste ja karjaste poole, rikkus selle stiili lõpuks.

    50ndate keskelXviiisajandi rokokoot kritiseeriti kompositsiooni maneerilisuse, liigse sensuaalsuse ja naeruväärse keerukuse pärast.

    Valgustusajastu hiilis märkamatult ligi ja andis purustava hoobi põhimõtetele, tänu millele rokokoo arenes. Eelkõige mõjutas valgustusaeg oma uute ideaalidega arhitektuuri, mis polnud kunagi olnud rokokoo tugevus. Antiik-, enamasti kreeka-arhitektuuri rangus ja rahulikkus hakkas meistreid köitma.

    Kasvavat huvi antiikaja vastu aitasid kaasa rikkaliku kunstipärandiga Pompei linna avastamine 1755. aastal, samuti arhitektuuri uurimine Lõuna-Itaalias. Uute suundumuste tulemuseks oli kõrge stiil kunstis ja kirjanduses, mida nimetatakse klassikaks.

    Niisiis,klassitsism (lapsed kirjutavad termini tahvlilt ümber) On stiil kirjanduses ja kunstisXviii- algusXIX, kes pöördus muinaspärandi kui normi ja ideaalmudeli poole.

    See stiil ilmus Prantsusmaal, seejärel levis teistesse riikidesse kunstnike ja arhitektidega, keda kutsuti aktiivselt Euroopa monarhide õukondadesse kui "absoluutse harmoonia" teadmiste kandjaid.

    Klassitsismi kunstnikud, kirjanikud ja arhitektid uskusid, et kunstiteos on mõistuse ja loogika produkt, seetõttu ei tohiks selles olla kaost ja vormide voolavust.

    Tuginedes iidsele kunstile, töötasid meistrid välja rea ​​põhimõtteid, mille järgi kõik stiili esindajad kohustusid looma:

    Kõrgete (kangelaslike ja moraalsete) ideaalide kujutamine;

    Loogiliste, selgete piltide range organiseerimine;

    Värvi vaoshoitus(kõiki neid põhimõtteid demonstreeritakse lastele klassitsistlike meistrite kunstiteoste illustratsioonide abil) .

    Võib tunduda, et nii jäiga raamistiku seadmine on vaesunud kunstivormid stiili, muutes need mallideks. Siiski ei ole. On teada, et just klassitsismi arhitektidel õnnestus luua need paleed ja pargiansamblid, mis nüüd kogu maailma imetlevad.

    Kolm silmapaistvat arhitekti – Jules Hardouin-Mansart, André Le Nôtre ja hiljem Louis Leveaux, püstitasid Versailles’ – eredaim näide klassikalisest kunstist.

    Valgest marmorist ehitatud Versailles on kõigi iidse pärandi kaanonite kehastus. Väljaspool - see on selgus, selgus, vormi lihtsus. Toas - barokkstiili taassünd. Miks see juhtus, püüame järgmistes õppetundides välja selgitada.

    Klassitsismi suurimad esindajad on:

    - arhitektid Jules Hardouin-Mansart, André Le Nôtre, Louis Leveaux;

    - skulptor Antonio Canova;

    - kunstnikud Jacques-Louis David ja Nicolas Poussin (lapsed kopeerivad vihikusse meistrite nimed) .

    Napoleoni ajal, kes nägi kunsti eesmärki oma isiksuse, vägitegude ülistamises, sündis klassitsism ümber pidulikuks ja paljuski terviklikumaks stiiliks – ampiirstiiliks.

    Mis puutub klassikalise perioodi muusikasse, siis siin paistab silma "Viini ring" - Haydn, Mozart ja Beethoven. Klassitsismikirjandust esindavad läänes Moliere’i ja Voltaire’i, Venemaal Lomonossovi, Novikovski ja Gribojedovi teosed.

      Kokkuvõtteid tehes.

    Täna oleme kohtunud nelja uue stiiliga Euroopa kunst, analüüsis igaühe iseloomulikke jooni ja vaatas ka illustratsioone tüüpilised esindajad... Järgmises õppetükis jätkame nende stiilide uurimist, peatudes üksikasjalikumalt neist kõige ambitsioonikamal - barokil.

      Kodune ülesanne.

    Nüüd kirjuta üles kodutöö. Lugege õpiku lõiku nr 1, osad 1–3. Ja mõelge vastusele küsimusele: "Milline stiilXviiXviiisajandite jooksul kas teile meeldis see rohkem?", selgitage, miks. See on kõik. Tänan teid kõiki tähelepanu eest, kõik on vabad.

    Bibliograafiline loetelu

      Danilova G.I. Maailma kunstikultuur: 17. sajandist tänapäevani. 11 cl. Algtase: õpik. üldhariduse jaoks. institutsioonid. - M .: Bustard, 2012 .-- 366, lk.

      Emohonova L.G. Maailma kunst. Õpik. 10-11 cl. Üldharidus. institutsioonid. Kell 3, 2. osa. - M .: Haridus, 2012 .-- 255 lk.

      Virtuaalne maalimuuseumVäikeLaht. Elektrooniline entsüklopeedia Kunstimuuseum /, 8.10.2016

    8.10.2016

    < http:// väike laht. ru/ rokoko. html>, 8.10.2016

    < http:// väike laht. ru/ klassikaline. html>, 8.10.2016